Co jsou to ty bárfůt

24.10.2017
#letsgo#neposlusnetenisky#chodec#JohnyWalker#ztratilaLucinkabackorku

Vybírání botiček pro první krůčky vašeho roztomile se potácejícího zlatíčka je slavnostním okamžikem. Tato událost je srovnatelná s prvním úsměvem (většinou do zrcadla), prvním slovem („táta“, případně k zadostiučinění tchýně dokonce „bába“) nebo prvním zubem (hurá, nové šaty!). Chodící debut se nemůže obejít bez fotodokumentace #letsgo#neposlusnetenisky#chodec#JohnyWalker. Pravda, dítě si výběr nových bot příliš neužije. Pravděpodobně ho celý probrečí, zatímco zpocená vy v doprovodu partnera a všech čtyř prarodičů slibujete hory doly a snažíte se dohonit vaše zlatíčko v jedné botě. Za notování písničky o tom, že táta koupí botičky - paci paci pacičky, se marně snažíte změřit a zkontrolovat vše potřebné. Zbytečné je také klást desetiměsíčnímu dítěti otázku, kde ho bota tlačí a zda se mu ty krásné botičky líbí. Nelíbí.
Tahle doba nastane až mnohem později, kdy se dítěti vytříbí vkus a hrdě si v krabici odnese domů růžové blikající boty s flitry a Elsou.

Dříve se boty dědily, dnes už se naštěstí ví, že ujít první kilometry (vždy úplně jiným směrem než zrovna potřebujete) v nošených botech po bráchovi, který, při vší úctě, dost šmatlal, není nejlepší nápad. Ani ve školce neuděláte velkou parádu s kultovními cvičkami, i kdybyste z trikolóry odstřihli modrou, a tvářili se, že jde o nejnovější model Tommy Hilfiger. Ani to, že jste vybrali pro dítko zdravotně nezávadné boty „s žirafou“ ještě neznamená, že jste zvolili správně. Aspektů pro výběr správné boty je totiž mnohem víc. Brzy tedy poznáte, že vybírat dětské boty je vlastně nelehký úkol, navíc finančně docela nákladný. Proti vám navíc hraje i střídající se roční období a růstový spurt malého drobečka. K tomu všemu musíte sledovat tvar obuvi, materiál, tlumící vlastnosti, hmotnost a ohebnost obuvi, někde jste četli něco o nadměrku, jak to jen bylo…a co pořád mají všichni s těma bárfůt? Takže…

Barefoot lze přeložit jako „bosý“. Tato obuv skutečně umožňuje zažít pocit blízký chůzi naboso, zejména díky slabé podrážce. Ta ale zároveň chrání chodila před ostrými předměty, nepřízní počasí a neukázněnými pejskaři. Taky vám dřív nevadili, ale co máte dítě, vyloženě vás rozčilují?
Barefoot mají i verzi pro dospělé, rozhodně ale nečekejte botky na podpatku a pevné šněrování, tyto boty se vyznačují prostornou špicí, nulovým sklonem mezi patou a špičkou a chybějícím odpružením. To má podle tvůrců této obuvi pozitivní vliv na kolena, kotníky, kyčle i záda. Tato obuv má své příznivce i u nás ve městě. Patří mezi ně Eva s Ájou, které si v Hybrálci otevřely svůj vlastní obchod.

Nebavilo nás už jezdit na nákupy do Prahy, Brna nebo Třebíče. Také nás lákala možnost si boty prohlédnout a vyzkoušet dřív, než si je objednáme z e-shopu. Máme k dispozici i venkovní senzorický chodníček, po kterém se mohou návštěvníci obchůdku v našich botkách projít,“ dodávají odvážné holky.

Ne pro každý terén jsou ale botky vhodné. Své o tom ví i paní Olga, členka České pediatrické společnosti a dlouholetý prodejce zdravotní obuvi.

Dětské chodidlo je tvořeno měkkými chrupavčitými kostmi, které velmi citlivě reagují na tlaky a zátěž. Především kost patní při chůzi v barefoot po dlažbě a betonu velmi trpí, neboť pohlcuje většinu otřesů a nárazů.  Ty se pak přenášejí do celého subtalárního kloubu a může dojít k jeho nevhodné rotaci. Ve své poradně již několik případů, bohužel, řeším…,“ zdůrazňuje Olga.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, vykročte hlavně pravou. Přeji co nejméně pádů a co nejsnazší vstávání ;-)


Autor: Anička Rádiová

Ukázat další blog tohoto autora
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.