Lvice z Vysočiny, nejlepší šelmy florbalové říše

12.06.2017
Florbalistky z Vysočiny se staly královnami republiky. Přes nepřízeň podmínek dokráčely na vrchol.

FOTO: Václav Zavadil

Co to vlastně je ten florbal? Tuhle otázku slýchali sportovci se zhruba metrovou florbalovou holí poměrně často. Jenže to je pravěk. Tedy hlavně ten florbalový.

Uplynulo zhruba patnáct let od dob, kdy znali tuhle aktivitu jen opravdoví nadšenci, a sport s děrovaným míčkem se stal nejen v Česku velkým fenoménem. Málokdo by si nyní položil stejnou otázku, kterou tento článek začíná. Druhý nejrozšířenější sport mezi mládeží má početnou strukturu soutěží, hráčů i týmů. A nyní zná také královny žákovské kategorie. Pochází z Kraje Vysočina a hrdě reprezentují Jihlavsko a blízké okolí.

 

Někteří z vás se jistě budou ptát, proč by vlastně tenhle článek měli číst. Vždyť mládežnických akcí je nespočet, sportů jakbysmet. Jenže jeho podstata je skryta v pozadí. Aby bylo jasno – v konkurenci velkých sportů, jakými je v Jihlavě fotbal či hokej, není vůbec snadné se prosadit. Dokázat, že i v menších klubech lze se sportovci pracovat na profesionální úrovni, byť za zcela amatérských podmínek.

Florbalové prostředí je specifické. Věnuje se mu obecně inteligentní část obyvatelstva. I na evropském severu, odkud pochází, je stále považován spíše za univerzitní sport, se kterým sportovci po dostudování vysoké školy končí. Zdaleka už to není pravda, myšleno tedy z pohledu kariérního konce s koncem studijním, je ale jistě lichotivé spojení s akademickým prostředím, které je rozhodně platné a pravdivé i v našich podmínkách.

Jenže k probojování se do elitního seniorského týmu vede už nyní velmi trnitá cesta mládežnickými strukturami. Není zatížená penězi, nikdo nikoho nekorumpuje, neprotežuje, všichni to totiž dělají víceméně zadarmo a pouze pro radost z pohybu. Hlavně je ale atraktivní pro kluky i holky, což se o mnoha jiných sportech říct nedá.

Když se podíváme na florbal z republikového pohledu, patří Vysočina obecně k tomu slabšímu, co v naší republice máme. Byť v samotné Jihlavě fungují momentálně dva kluby, v porovnání například se silnou Prahou, kde jen ženskou extraligu hrálo v letošním roce šest týmů, zatímco z Vysočiny ani jeden, jde spíše o vtipné srovnání.

Zatímco u nás nemá ani největší klub regionu, jihlavské FBŠ, k dispozici svou halu a musí cestovat do Dolní Cerekve, v Praze jich je k dispozici tolik, že si týmy mohou vybírat. A ono víceméně podobně je na nás nahlíženo. Jsme vlastně takovou zásobárnou hráček pro elitní týmy. Odkud jsou? Tušíte správně, ve valné většině právě z Prahy.

O to cennější je pak úspěch, který se děvčatům z Českomoravské vrchoviny povedl. Byť do Prahy odcestovaly jako krajský výběr, postavily se do cesty klubům, které už v mládeži sbírají to nejlepší v celém širokém okolí, navíc do sportu obecně pumpují obecně mnohem více peněz. Jenže velké srdíčko a odhodlání přineslo zaslouženou odměnu. Ze sedmi odehraných duelů holky ani jednou neprohrály, navíc dokázaly porazit týmy jako je pražský Chodov, bronzový tým ženské extraligy, či dvakrát Tigers Jižní Město, čili mládež mistryň naší republiky!

Znovu se tak ukázalo, že i přes nepřízeň podmínek pro přípravu a někdy až nekonečnost jednání o všemožné podpoře, dotacích či výstavbě nové sportovní haly v krajském městě Jihlavě, ve sportu rozhodují i jiné, mnohem důležitější a lidštější vlastnosti. Urputnost, odhodlání, oddanost, touha a respekt k soupeři. Díky tomu udělaly holky z našeho regionu úžasnou reklamu nejen samy sobě, ale celému kraji, za který se hrdě praly. Kéž bychom stejně pyšní mohli být i na jiné reprezentanty našeho kraje či města. Vysočina by si to totiž rozhodně zasloužila.


Autor: Petr Jindra

Externí redaktor City.cz, jehož zaměřením je především oblast sportu. Student Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Bývalý trenér Florbalové školy Jihlava.

Ukázat další blog tohoto autora
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.
  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: