FOTO: Bývalo tam kdysi řeznictví. Teď nárožní dům na "Benešce" halí lešení

15.10.2017
Dům na rohu Palackého a Benešovy ulice léta chátral a čekal na své nové využití. Zájemci dlouho otáleli. Avšak přece jen se kupec našel. Nový majitel portálu City.cz prozradil, jaké má s domem, kde léta bývalo řeznictví, plány.

Dům v tomto týdnu zahalilo lešení do rudého hávu. FOTO: City.cz

Oprýskaný dům na rohu ulic Benešova a Palackého je pro dnešní generaci známý spíše jen barevným obchůdkem s ponožkami. Starší generace si ale ještě mohou pamatovat zdejší řeznictví s komínem, který centrum Jihlavy provoněl vůní čerstvě uzeného masa.

Dům dnes připomíná vzdálenou historii pouze oprýskanou fasádou, na níž jsou patrné původní historické nápisy. Poslední opravu fasády provedli řemeslníci v roce 1957.

Jenže i ty brzy zmizí - dům v tomto týdnu zahalilo lešení do rudého hávu. Znamená to jediné - přesně po šedesáti letech to s domem, který desítky let chátral, vypadá nadějně. Nový majitel, který za zchátralý třípodlažní objekt v centru Jihlavy dal osm milionů korun, se pustil do rekonstrukce.

Dům potřebuje novou fasádu i krov
A reportéři portálu City.cz se s novým majitelem domu vydali na obhlídku budovy.

Na první pohled je patrné, že renovace se dotkne nejen fasády a interiéru. Kompletně bude nutné například vyměnit i krov, počítá při obchůzce půdy nový majitel domu. „Dům je na dobrém místě, ale byl ve stavu, který řadu zájemců odrazoval,“ uvedl pro portál City.cz majitel budovy Nikola Dedaj.

Stejně tak malované historické dřevěné stropy mají nejlepší léta za sebou, v některých místnostech jsou podlahy křivé a povážlivě se houpou.

S koupí domu pomohl úvěr od banky. „Dům jsme nepořizovali jako investici, její návratnost by byla třicet a více let,“ dodal Dedaj.

Do kompletní rekonstrukce však předpokládá, že bude muset nasypat ještě jednou tolik.

O koupi domu na rohu Palackého a Benešovy ulice uvažoval nový majitel prý dlouho. A když se rozhodl, že do náročné investice půjde, další měsíce se ladila koupě s předchozími majiteli. 

Kdysi tam bývalo řeznictví
První zmínka o domě na rohu Benešovy a Palackého ulice se ve složkách jihlavského archivu datuje na rok 1870, jako dům pana Ignáce Butschowitzského. Historii v tomto domě však začala psát až rodina Novotných, kteří se zde rozhodli vybudovat vlastní řeznictví.

„Pamatuji si, že jsme tam chodili ještě jako kluci. Paní Novotná za mnou dokonce ještě donedávna jezdila na chalupu a vyprávěla mi příběhy z doby zde strávené,“ vzpomněl na dům a jeho někdejší obyvatele jihlavský archivář a pamětník Ladislav Vilímek.

Jaké má nový majitel s domem plány:  
 • V přízemí po rekonstrukci budou nájemní provozovny, obchody, tak jako doposud.
 • Také neútulné a vybydlené prostory rekonstrukce promění v obchody.
 • V přízemí, místo šedivé oprýskané zdi nově  prosvítí Palackého ulici výlohy.
 • V nadzemních podlažích pak nový majitel počítá s nájemními byty, stejně jako v  podkroví.
 • Rekonstrukce by neměla popřít historický ráz domu. Zůstane pro něj tak typické točité schodiště do patra i historický vzhled. 

„Při polovičním vypětí stínící plenty je výška od chodníku k železné tyči pouhých 160 cm, takže každý normálně vysoký člověk musí při přecházení podél Vašeho obchodu na tyč naraziti a je tím dáno nebezpečí úrazu,“ uvádí první stížnost podaná majiteli domu Janu Novotnému. Že je nedaleko jihlavského náměstí nové řeznictví, začal hlásit vývěsní štít už v roce 1927. Nelehkou budoucnost, která dům čeká, však předpovídal již první problém.

Ten se na začátku 20. století přistěhoval do domu společně se svojí ženou Boženou Novotnou, aby zde mohl otevřít řeznický obchod.

Tehdy se ulice Benešova jmenovala Schillerova a ulice Palackého Steinova. Dům se ale nejprve musel prodeji čerstvého
masa přizpůsobit. Začala tak výstavba takzvané americké lednice, která byla veliká od sklepa až do přízemí.

„Na strop má se ukládati led, jenž má býti do lednice vhazován ze Steinovy ulice zvláštním otvorem při dlažbě chodníkově zřízeným. Ve vyhloubeném sklepě pod lednicí a pod přízemní dílnou budou dvě chladírny, jež odvětrány budou zvláštními průduchy do ulice,“ popisuje tehdejší moderní lednici protokol podaný na městskou radu.

Lednici postavil zednický mistr Bohumír Miksche a po jejím provedení přišel čas na další renovace, které by řezníkovi ulehčily další chod prodejny. Roku 1934 Novotný přestavil přízemí domu na řeznickou dílnu.

To obnášelo i úpravu venkovního chodníku, podlahu ze snadno umyvatelného materiálu, novou ventilaci a vybílené stěny, opravené záchody a při renovaci také nově vznikla udírna. Nově rozšířeným komínem se mohla vůně uzeného masa nést již v roce 1936.

Na dům na rohu dvou frekventovaných ulic však byly inovace příliš. V roce 1937 se kvůli špatné vodovodní instalaci propadl strop sklepa. Novotný byl na tento problém úřady upozorňován již dvakrát v předchozím roce, ale bez účinku. Fyzikální zákony to nakonec vyřešily po svém, naštěstí bez úrazu.

Problémy s vodou v domě na Palackého ulici ale byly zjištěny již v roce 1934. Jako první na ně upozornil soused z vedlejšího domu v Benešově ulici Antonín Pekárek, jehož dům měl společný dvůr s Průmyslovou bankou na stejné ulici, domem Novotného a městským domem v ulici Palackého.

I přes tyto provozní komplikace si řeznictví zachovalo svoji kvalitu.

Autor: Kolařík Michal

Místo události: Palackého,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Za volant sedl muž z Jihlavy pod vlivem kokainu, dřív už přitom přišel o řidičák

  21.09.2017
  Třiatřicetiletý muž usedl za volant, ačkoliv má od letošního července stanoven zákaz řízení. Do ulic...

  VIDEO: Tankodrom o víkendu rozbouří terénní vozy, o karamboly nebude nouze

  21.09.2017
  Mercedes, Tatra nebo třeba Liaz. Kde se kdysi proháněli vojáci s tanky, budou o víkendu závodit upravené...

  Nenadchli ani neurazili. Se Sokolovem si hráči Vysočiny poradili a postupují dál

  20.09.2017
  Nemastný a neslaný. Takový byl výkon svěřenců Ivana Kopeckého v pohárovém utkání proti druholigovému...

  Muž obtěžoval expřítelkyni. Vyhrožoval, že ublíží jí i jejímu dítěti

  20.09.2017
  Rozchod s přítelkyní neunesl osmadvacetiletý muž z Jihlavy. Dívce volal, posílal výhrůžné sms zprávy...

  FOTO: Chobotničky v jihlavské nemocnici pomáhají dětem, které se narodily dříve

  20.09.2017
  Barevné hlavičky s chapadly, které mají veselé obličeje pomáhají předčasně narozeným dětem na novorozenecké...

  Na jihlavském náměstí zavoní guláš. Kuchaři budou soutěžit, kdo umí nejlepší

  20.09.2017
  Jedenáct týmů na jihlavském Masarykově náměstí v sobotu změří své síly v umění vaření guláše, a to pod...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: