FOTO: Stoletý lihovar znovu ožije. Jihlavští sládci v něm začnou vařit pivo

11.09.2017
Zchátralá budova bývalého lihovaru v Kamenici u Jihlavy brzy začne žít novým provozem. Radniční pivovar z krajského města tam má v plánu už v příštím roce začít vařit pivo. A o minulém víkendu pořádal prohlídku zchátralé budovy před zahájením její rekonstrukce.

Lidé si přišli prohlédnout prostory zchátralé budovy, než začne kompletní rekonstrukce. FOTO: Klára Skolková

Zchátralá budova více než sto let starého lihovaru je jednou z dominant Kamenice, městyse zhruba dvacet kilometrů od Jihlavy. Už před lety si totiž tamní vysoký cihlový komín vybrali za svůj domov čápi, kteří dotváří poklidnou kulisu městyse.  

V sobotu však bylo pod jejich čapím hnízdem rušněji, než byli za poslední léta zvyklí - shlukli se zde desítky lidí, kteří si přišli prohlédnout prostory zchátralé budovy, než začne její kompletní rekonstrukce. Ta promění roky opuštěný objekt v pivovar, dodávající pivo i do krajského města Vysočiny. 

"Rekonstrukci bychom rádi zahájili v říjnu a první várku piva plánujeme v nových prostorách uvařit do konce dubna příštího roku," prozradil portálu City.cz při prohlídce areálu Jakub Tomanec, jeden z akcionářů Jihlavského radničního právovárečného pivovaru, společnosti, která objekt nově vlastní. 

Plánům zatím příliš nenasvědčuje - bude nutné vyměnit kompletně střechu, také uvnitř budovy čekají na řemeslníky holé zdi bez podlah, oken, i jakýchkoliv rozvodů. 

Podle Tomance kompletní oprava včetně technologií vyjde na zhruba 20 milionů korun a pomoci mají s opravou i dotace z evropských fondů. 

Díky tomu by pivovar mohl ročně produkovat 5 až 6 tisíc hektolitrů piva. Pivovar bude mimo jiné produkovat také nový druh, zatím pracovně pojmenovaný kamenická desítka, kterou hodlají sládci vařit celoročně.

"Chtěli jsme, aby to byl oficiální název piva, ale pak jsme zjistili, že stejný název už používají jiné pivovary proto to správné pojmenování ještě hledáme," dodal Tomanec s tím, že pivo pivovar plánuje podobně jako v Jihlavě i v Kamenici vařit podle tradičních českých i zahraničních receptur. 

Prohlídka stavby zájemce přilákala
"Několikrát do roka pak plánujeme i polotmavou třináctku," dodal jeden ze sládků, který areálem v sobotu zájemce prováděl. Znalci piv se však mohou těšit třeba i na podzimní dýňové pivo.  

Zvědavci mohli v sobotu projít celým suterénem stavby, kde na holých zdech bez fasády byly pro představu zakresleny plány na budoucí rozmístění pivovarnických nádob. 

A také mohli za slunečného odpoledne posedět na dvorku a ochutnat pivo, prozatím dovezené z jihlavského radničního pivovaru. V Kamenici však kromě pivovaru majitelé přímo i restauraci zatím neplánují. "Prostory plně využijeme pro výrobu," dodal Tomanec.    

Autor: (red )

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Památky Jihlavy, na které se zbytečně zapomíná, našly místo v nové knize

  24.11.2017
  Nenápadné, nepoutají na sebe pozornost, ale přesto jsou důležitou součástí Jihlavy. Kniha Drobné nemovité...

  Stůl, křeslo i třeba tablet mohou zakoupit lidé pro onkologické pacienty

  23.11.2017
  Přispět na vybavení pro pacienty mohou před Vánocemi dobrovolní dárci. Tento rok se skládají na vybavení...

  Pneumatiky ve sběrném dvoře už nevezmou, město ušetří asi 120 tisíc ročně

  23.11.2017
  Sjeté pneumatiky už od nového roku sběrné dvory v Jihlavě nevyberou. Motoristé s nimi budou muset zamířit...

  Mladá generace nastupuje do Horáckého divadla s hrou Bůh je žena

  22.11.2017
  Třetí premiéru v Horáckém divadle letošní 78. sezony zaujme hra Bůh je žena v podání mladých režisérů...

  Do pátku mohou lidé v Jihlavě využít testování na HIV a žloutenku zdarma

  22.11.2017
  Nechat se anonymně a zdarma otestovat na žloutenku a HIV mohou lidé v tomto týdnu v jihlavském Centru...

  Neznali se, ona přijala nabídku k noclehu, ale ráno zmizela i s věcmi za více než 20 tisíc

  21.11.2017
  Pozvat si domů sedmnáctiletou dívku se nevyplatilo muži z Rapotic na Třebíčsku. Dívce totiž nabídl i...