Za průvodem Havířů v historických kostýmech je měsíc praní, šití a žehlení

23.06.2017
Jihlavské Havíření. Víkend plný hudby, divadla a her završených průvodem a mší v kostelíku svatého Jana Křtitele, odstartuje zkoušení kostýmů, ale hlavně tvrdá práce žen ze spolku kolem malých i velkých havířů.

Havíři zaplní jihlavské ulice. FOTO: archiv Jihlavský havířský průvod

Dnešní mladí havíři, kteří se každoročně účastní průvodu, mají na sobě již na míru ušité kostýmy. Jediné, co je původní, přes sto let staré, jsou některé jejich boty. První průvod ale šel v původním oblečení jihlavských havířů, které je nyní uložené v muzeu.

Mezi zakladatelkami spolku byly před dvaceti lety Hana Kolářová a Miluše Dvořáčková, ty se starají o údržbu kostýmů do dnes. „Úplně na začátku, při založení spolku, jsme měly první kostýmy z muzea, to byly ještě ty původní, sto let staré,“ začíná s vypravováním Dvořáčková.

Původní kostýmy ale nebyly po takové době v dobrém stavu, a tak musela vyučená švadlena s týmem dalších žen začít s opravami. „Já jsem měla za úkol je všechny opravit, tak jsme to s ženami obracely, zašívaly. Na průvodu ty naše opravy naštěstí z dálky nebyly moc vidět,“ směje se Dvořáčková.

Kostýmy se ale poté do muzea vrátily, na další ročníky se musely sehnat jiné. „Já jsem měla ze svého oboru zkušenosti, tak jsem věděla, jaké látky jsou potřeba. S jejich sehnáním jsme měli opravdu štěstí, jeden rok jsme je nakoupili všechny. A pak jsme s dalšími švadlenami ušily kostýmy podle těch původních,“ pokračuje Dvořáčková.

V té době ale začal nekonečný běh o údržbu kostýmů, dnes se již musí i obnovovat. „Průběžně se kostýmy musí opravovat, přišívat se knoflíky, zašívat díry a tak dále. Pořád ještě doplňujeme i nové kostýmy, ale jenom sporadicky,“ vysvětluje Dvořáčková.

A jak taková údržba vypadá? „Přípravy si většinou rozdělíme, ale nejen mezi sebou ve spolku, žehlí například i mámy dětí, které jdou v průvodu. Pokud některé jde víc dětí, dostane pytlík s třeba deseti krejzly,“ vysvětluje Jana Vítů, další posila ze spolku kolem Havíření.

Nejhorší je zkoušení bot
Ta také vysvětluje, jak vypadá příprava dětí před samotným průvodem. „Kostýmy si děti zkouší v průběhu celého května, mohou si sami napsat, co chtějí být, ale pokud pro ně nenajdeme tu správnou velikost kostýmu, musíme najít jinou alternativu,“ přibližuje.

„Nejhorší ze všeho je zkoušení bot, některé boty jsou sto let staré a asi 30 párů je ušitých, ale musíme šít nové, protože ty staré se rozpadají,“ pokračuje Vítů.

Zkoušením to pro děti končí, o finále příprav se už opět starají ženy ze spolku. „Když už víme, kdo bude mít co na sobě, musíme vše vytřídit. Například písař nebo perkmistr jsou po jednom, ale pomocníků je dvacet, takže se musí nachystat jejich kostýmy do jedné krabice. Pak se do další krabice musí dát třeba punčocháče, ty mají všichni stejné, roztřídit kloubouky, pásky, sekyrky, kahany, péra, zástěry, a tak dále,“ doplnila Vítů.

Lidé kolem Havíření mají na starosti ale i jiné akce, například průvod na Svatého Martina či letní tábory v Rohozné. Spolek ale není nikdy pevně uzavřen, do týmu složeného většinou z žen a matek se může přidat každý, kdo má zájem. Jejich hlavním útočištěm je Dům dětí a mládeže na Brněnské ulici, kde se společně o kostýmy starají.

Takhle vypadalo Havíření v Jihlavě v roce 2015, podívejte se! 

Autor: Hrdličková Aneta

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.
 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: Opravy jihlavské interny jsou v půlce, na chodbách se válí suť jak ve válce

  26.07.2017
  Desítky zedníků a dělníků, zvuky sbíječek a chodby plné suti, tak to nyní vypadá o letních prázdninách...

  Perník prodával i z traktoru, před dvěma lety navíc ujel od nehody, jež zavinil

  26.07.2017
  Dealer, jenž měl své zákazníky hlavně v Jihlavě, na Telčsku a Třešťsku, už je v rukou jihlavských kriminalistů....

  Z popelnic Na Slunci poprvé mizí oleje, proces zabere skoro celý den

  26.07.2017
  Služby města Jihlavy začaly poprvé vyvážet popelnice s tuky ze sídliště Na Slunci. Její zaměstnanci přelévají...

  Kroužkování čápěte skončilo fiaskem, mládě nepřežilo, jeho rodiče odletěli

  25.07.2017
  Ani jedno mládě letos nevyvede čapí pár z Jihlavy. První totiž nalezli mrtvé na zemi, druhé přišlo o...

  Řemeslníci se pustili do práce. Na úpravy škol hejtmanství vydá 266 milionů

  25.07.2017
  Zvuky sbíječek a stavařského náčiní zaplnily prázdninové ticho v krajských školách. Zedníci v nich nyní...

  Hlavně chytit začátek a neopakovat loňskou sezonu, vědí fotbalisté z Jihlavy

  24.07.2017
  Pošesté v řadě, zároveň posedmé v historii se může jihlavská Vysočina pyšnit přízviskem prvoligová. Do...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: