Nabízeli půjčky, na zálohách tak podvodníci z lidí vylákali přes milion

11.10.2017
Více než sto lidí oklamali podvodníci, kteří nabízeli na internetu půjčky. Zájemce pak vyzvali k úhradě zálohy, půjčku ale neposkytli a peníze vybrané na zálohách si podvodníci nechali. Jihlavští kriminalisté už obvinili šest lidí z Olomoucka, kteří tímto způsobem z lidí vylákali přes milion korun.

Policie obvinila šest lidí, kteří vylákali s vidinou půjčky od lidí přes milion korun. Ilustrační foto

Šest lidí obvinili jihlavští kriminalisté z podvodů na důvěřivých lidech, kteří si chtěli sjednat přes internet půjčku. "Prostřednictvím internetu nabízeli finanční půjčky, od zájemců vylákali takzvanou vratnou zálohu, po zaplacení ale půjčku neposkytli a peníze si nechali," uvedla mluvčí policie v Kraji Vysočina Jana Kroutilová. 

"Kriminalisté zahájili trestní stíhání celkem šesti osob, čtyř mužů a dvou žen, všichni jsou z Olomoucka. Dva muži jsou ve věku jednadvaceti let, další je třiadvacetiletý a třiatřicetiletý cizinec. Ženy jsou ve věku dvaadvacet a šestadvacet let," uvedla mluvčí policie.

Od loňského jara do začátku letošního roku oklamali a podvedli 135 lidí z celého Česka a vylákali z nich přes milion korun. "Od samého počátku jednali obvinění s tím, že žádná sjednaná půjčka nebude poskytnuta a zaplacené vratné zálohy nebudou vráceny," dodala mluvčí policie.

Podvodníci byli dobře připravení. Z různých míst v celém Česku umisťovali na nejrůznější internetové stránky dotazníky pro zájemce o poskytnutí půjčky.

"Vystupovali pod různými názvy společností a zájemce kontaktovali z různých telefonních čísel. Zájemci o půjčku museli zaplatit takzvanou vratnou zálohu, kterou hradili převody na různé bankovní účty," uvedla policejní mluvčí s tím, že záloha se většinou pohybovala v řádu několika tisíců korun, někdy ale přesáhla i deset tisíc.

"Jedna z podvedených žen přišla o více než dvacet tisíc korun, "dodala mluvčí Kroutilová. Zájemci o půjčku pak dostali od podvodníků i smlouvy, po odeslání požadované zálohy jim ale půjčka poskytnuta nebyla a člověk, který s nimi jednal, přestal být kontaktní.

Gang byl sehraný
Pro policisty případ začal, když začali podvedení lidé z různých míst Česka podávat trestní oznámení. Policistům se následně podařilo rozkrýt organizovaný gang, ve kterém měli jednotliví lidé rozděleny své funkce a činnosti. 

Každý člen gangu měl svoji roli. Od telefonického kontaktu se zájemci o půjčku, přes zajištění obměny mobilních telefonů a sim karet, zřizování nových bankovních účtů, či shánění dalších lidí, kteří si zakládali bankovní účty na sebe nebo na firmy, od kterých následně odevzdali přístupová hesla a dostali za to odměnu. 

"Všech šest osob bylo obviněno z pokračujícího zločinu podvodu, přičemž každý z nich čin spáchal jako člen organizované skupiny a činem byla způsobena značná škoda,"  řekl vedoucí oddělení hospodářské kriminality policie na Vysočině Miloš Dáňa. 

Autor: Kolařík Michal

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Vulgární zprávy a výhrůžky. Agresor dělal své známé "peklo" přes mobil i facebook

  23.10.2017
  Nepříjemné chvilky si prožila žena, kterou od začátku července „zasypal“ výhružnými zprávami, její čtyřiadvacetiletý...

  V jihlavské porodnici se narodilo tisící letošní miminko, novorozeňat bude letos více

  23.10.2017
  Tisící letošní miminko přišlo na svět v jihlavské porodnici. Kulaté číslo přišlo o zhruba dva týdny dříve,...

  Besedu s lékaři i prohlídku porodního sálu si na pondělí připravila nemocnice

  23.10.2017
  Nejenom nastávající maminky se svými partnery mohou v pondělí odpoledne nahlédnout do jihlavské porodnice....

  Jihlavský slavík vyzkouší amatérské zpěváky každého věku

  22.10.2017
  Až do 15. listopadu mohou posílat přihlášky všichni amatérští zpěváci do Jihlavského slavíka. Postupová...

  V jihlavském Cityparku otevře značkový obchod Apple, bude první na Vysočině

  21.10.2017
  Kdo by neznal iPhone nebo iPad. Značkový obchod s mobily, tablety a počítači s logem nakousnutého jablka,...

  Vysočina se krčí na ligovém dně. Doma ji sestřelil Kabajev

  20.10.2017
  Zlé sny se znovu po roce opět stávají skutečností. Nechtěný scénář ligového outsidera platí také po jedenáctém...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: