Ohlédnutí za dvaceti lety MFDF Ji.hlava: patnáctka v sukni dospěla v dámu

12.11.2016
Za dvě dekády zažili obyvatelé krajského města díky Mezinárodnímu festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava zahalený Prior i mítink pejskařů.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava má za sebou už dvacátý ročník. FOTO: MFDF Ji.hlava

Oslavu druhého desetiletí má Meziná­rodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava za sebou. Za dvacet let svého života se zakořenil do povědomí Jihlavy a kraj­ské město Vysočiny se díky němu vyzdvihlo na špičku evropského formátu. Ačkoli jeho dospí­vání neproběhlo bez překážek, pubertu už má za sebou a může se jen zdokonalovat.

OSCAROVÉ NAROZENÍ. První ovace v plném kinosále se ozvaly 24. října 1997. Projekt studentů jihlavského gymnázia Marka Hovorky a Jana Šprincla se stal živým, a to naplno. Hned na první ročník do Jihlavy zavítal Jan Svěrák se svým os­carovým filmem Ropáci. Akreditovaných účastníků se na třídenní akci sjelo z celé České republiky přes 300.

Druhý ročník už prodloužil své trvání na pět dní. Vzniklo i několik filmových sekcí a také noční hudební projekce. Novinkou se stal i festivalový deník DO­KumentReVuE. Ten ale ze začátku řešil menší problém, do redakce se nemohl sehnat počítač.

V průběhu pár dalších let se dokumen­tární festival ruku v ruce s okolním světem začal pomalu digitalizovat. Filmové snímky na VHS nahradila cédéčka, skončilo i složité spojení Jih­lavy s dalekými kouty světa pomocí faxu.

PATNÁCTKA V SUKNI. Následovalo několik let technologického vývoje. Festival se zvětšoval, zájem mladých lidí o dokumentární filmy pro­mítané v Jihlavě překročil hranice republiky a bylo potřeba zvětšit kapacitu sálů a také zdi­gitalizovat zdejší prostředí.

I přes veškeré inovace ale pořadatelé neza­pomínali na šlechtění duše festivalu. Už v roce 1999 se na Masarykově náměstí uspořádal mí­tink pejskařů a akreditovaných účastníků, a to pouze jako doplněk festivalu, v jehož znělce byl tehdy hlavní postavou právě pes.

Od té doby se doprovodné instalace od jih­lavského náměstí nevzdálily ani o krok. Akorát Jihlavané si zvykali pomalu. V rámci pátého ročníku se v ulicích vyvěsily české vlajky, které ale namísto modrého trojúhelníku měly trych­týř podobného tvaru a barvy. Nové festivalové logo bylo na světě. Objevila se řada protestů, zaznívaly hlasy o hanobení státního symbolu. Festival se navíc konal ve dnech státního svát­ku, a proto rada města tehdy rozhodla vlajky sundat.

O několik let později se díky kreativitě archi­tektů mohli Jihlavané konečně podívat na Ma­sarykovo náměstí bez Prioru. Celý jeho povrch, který čítá přes 5 tisíc metrů čtverečních, byl obalen bílou fóliovou sítí. Do „bílých šatů“ byly zahaleny i další festivalové budovy. Tato výtvar­ná koncepce 15. ročníku měla evoko­vat patnáctileté dívenky v sukýnkách.

DOSPĚLÁ DÁMA. Festival má dnes už zvučné jméno, ale stále roste ruku v ruce s krajským městem Vysočiny. Jeho pořadatelé společně s „otcem“ festivalu Markem Hovorkou se neu­stále snaží akci přiblížit nejen desetiti­sícům návštěvníků z celého světa, ale také Jihlavanům. Tomu letos například napomohly úspěšně herní stanice, na nichž si mohli i zájemci bez akreditace zkusit zahrát vybrané počítačové hry.

„Chceme jít naproti jakémusi doku­mentárnímu elementu: tedy reflektovat proměnlivost a jistou nezachytitelnost přítomnosti. Teprve když člověk zarámuje ka­merou, co vidí, vyjádří zároveň svůj vlastní ná­zor. Taková je i Ji.hlava, názorový festival, a to bez toho, aniž by byla jednonázorová. Nezají­má nás jedna perspektiva, ale spíše znejistění či poukázání na věci, které si člověk běžně nemá čas nebo možnost uvědomit,“ řekl o dnešní po­době festivalu Marek Hovorka.

Autor: Hrdličková Aneta

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.
 • Mohlo by vás dále zajímat

  Zpívající právník, Čtyři dohody i přednášky, to je nabídka zábavy pro Jihlavu

  24.04.2017
  Balady, klasickou hudbu, přednášku o vadách řeči, juniorský běžecký maraton, bazárek i třeba představení...

  Vrátit se do roku 1980, do cely agenta StB, je možné díky nové únikové hře

  23.04.2017
  Úniková hra Disident se v Jihlavě nachází se ve sklepení jednoho z bytových domů v Mahlerově ulici. Sklepní...

  Modernizace D1 pokračuje. Ze soboty na neděli bude opět místy neprůjezdná

  22.04.2017
  Řidiči musejí o víkendu počítat s dalšími problémy na dálnici D1. Kvůli bourání tří nadjezdů bude cesta...

  OBRAZEM: Děti a pracovníci Vrakbaru společně uklidili část Jihlavy

  22.04.2017
  Děti s pracovníky Vrakbaru společnými silami vysbírali odpadky na sídlišti U Pivovaru a Smetanovy Sady...

  VIDEO: Jihlava je zpět v extralize! Dukla doma vybojovala bod a vrací se mezi elitu

  21.04.2017
  Jihlava to dokázala. Po dvanácti letech vrátila nejvyšší hokejovou soutěž na Horácký zimní stadion. Po...

  Dvanáct titulů i dvanáct let čekání na extraligu. Dukla je krůček od postupu

  21.04.2017
  Hokejová Jihlava je blízko tomu, aby vrátila nejvyšší hokejovou soutěž na Vysočinu. Rozhodnout může už...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: