Ohlédnutí za dvaceti lety MFDF Ji.hlava: patnáctka v sukni dospěla v dámu

12.11.2016
Za dvě dekády zažili obyvatelé krajského města díky Mezinárodnímu festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava zahalený Prior i mítink pejskařů.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava má za sebou už dvacátý ročník. FOTO: MFDF Ji.hlava

Oslavu druhého desetiletí má Meziná­rodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava za sebou. Za dvacet let svého života se zakořenil do povědomí Jihlavy a kraj­ské město Vysočiny se díky němu vyzdvihlo na špičku evropského formátu. Ačkoli jeho dospí­vání neproběhlo bez překážek, pubertu už má za sebou a může se jen zdokonalovat.

OSCAROVÉ NAROZENÍ. První ovace v plném kinosále se ozvaly 24. října 1997. Projekt studentů jihlavského gymnázia Marka Hovorky a Jana Šprincla se stal živým, a to naplno. Hned na první ročník do Jihlavy zavítal Jan Svěrák se svým os­carovým filmem Ropáci. Akreditovaných účastníků se na třídenní akci sjelo z celé České republiky přes 300.

Druhý ročník už prodloužil své trvání na pět dní. Vzniklo i několik filmových sekcí a také noční hudební projekce. Novinkou se stal i festivalový deník DO­KumentReVuE. Ten ale ze začátku řešil menší problém, do redakce se nemohl sehnat počítač.

V průběhu pár dalších let se dokumen­tární festival ruku v ruce s okolním světem začal pomalu digitalizovat. Filmové snímky na VHS nahradila cédéčka, skončilo i složité spojení Jih­lavy s dalekými kouty světa pomocí faxu.

PATNÁCTKA V SUKNI. Následovalo několik let technologického vývoje. Festival se zvětšoval, zájem mladých lidí o dokumentární filmy pro­mítané v Jihlavě překročil hranice republiky a bylo potřeba zvětšit kapacitu sálů a také zdi­gitalizovat zdejší prostředí.

I přes veškeré inovace ale pořadatelé neza­pomínali na šlechtění duše festivalu. Už v roce 1999 se na Masarykově náměstí uspořádal mí­tink pejskařů a akreditovaných účastníků, a to pouze jako doplněk festivalu, v jehož znělce byl tehdy hlavní postavou právě pes.

Od té doby se doprovodné instalace od jih­lavského náměstí nevzdálily ani o krok. Akorát Jihlavané si zvykali pomalu. V rámci pátého ročníku se v ulicích vyvěsily české vlajky, které ale namísto modrého trojúhelníku měly trych­týř podobného tvaru a barvy. Nové festivalové logo bylo na světě. Objevila se řada protestů, zaznívaly hlasy o hanobení státního symbolu. Festival se navíc konal ve dnech státního svát­ku, a proto rada města tehdy rozhodla vlajky sundat.

O několik let později se díky kreativitě archi­tektů mohli Jihlavané konečně podívat na Ma­sarykovo náměstí bez Prioru. Celý jeho povrch, který čítá přes 5 tisíc metrů čtverečních, byl obalen bílou fóliovou sítí. Do „bílých šatů“ byly zahaleny i další festivalové budovy. Tato výtvar­ná koncepce 15. ročníku měla evoko­vat patnáctileté dívenky v sukýnkách.

DOSPĚLÁ DÁMA. Festival má dnes už zvučné jméno, ale stále roste ruku v ruce s krajským městem Vysočiny. Jeho pořadatelé společně s „otcem“ festivalu Markem Hovorkou se neu­stále snaží akci přiblížit nejen desetiti­sícům návštěvníků z celého světa, ale také Jihlavanům. Tomu letos například napomohly úspěšně herní stanice, na nichž si mohli i zájemci bez akreditace zkusit zahrát vybrané počítačové hry.

„Chceme jít naproti jakémusi doku­mentárnímu elementu: tedy reflektovat proměnlivost a jistou nezachytitelnost přítomnosti. Teprve když člověk zarámuje ka­merou, co vidí, vyjádří zároveň svůj vlastní ná­zor. Taková je i Ji.hlava, názorový festival, a to bez toho, aniž by byla jednonázorová. Nezají­má nás jedna perspektiva, ale spíše znejistění či poukázání na věci, které si člověk běžně nemá čas nebo možnost uvědomit,“ řekl o dnešní po­době festivalu Marek Hovorka.

Autor: Hrdličková Aneta

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.
 • Mohlo by vás dále zajímat

  Kroužkování čápěte skončilo fiaskem, mládě nepřežilo, jeho rodiče odletěli

  25.07.2017
  Ani jedno mládě letos nevyvede čapí pár z Jihlavy. První totiž nalezli mrtvé na zemi, druhé přišlo o...

  Řemeslníci se pustili do práce. Na úpravy škol hejtmanství vydá 266 milionů

  25.07.2017
  Zvuky sbíječek a stavařského náčiní zaplnily prázdninové ticho v krajských školách. Zedníci v nich nyní...

  Hlavně chytit začátek a neopakovat loňskou sezonu, vědí fotbalisté z Jihlavy

  24.07.2017
  Pošesté v řadě, zároveň posedmé v historii se může jihlavská Vysočina pyšnit přízviskem prvoligová. Do...

  Jihlavští závodníci vládli triatlonu v Koutech. Rozhodla cyklistika, ví Kuchyňa

  24.07.2017
  Plavání, cyklistika a běh byly disciplíny, které přinesly na Vysočinu radost z umístění na tradičním...

  Hazardéři na D1: opilý stopař se motal po dálnici, tu brázdil i jezdec na babetě

  24.07.2017
  Opilý pětatřicetiletý muž se pohyboval po dálnici D1. Když pro něho přijeli na 104. kilometr policisté,...

  Opilá běhala zmateně po obchodě a nesrozumitelně vykřikovala, skončila na záchytce

  23.07.2017
  Rozruch způsobila v sobotu zmatená pětadvacetiletá žena pobíhající v obchodě, která přitom vykřikovala...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: