VIDEO: Jihlavským polygonem se prohnaly sportovní vozy. Vyrobili je studenti

17.06.2017
Sedmero pestrobarevných závodních vozů ze studentských dílen technických škol na Vysočině se v pátek odpoledne prohánělo po jihlavském závodním polygonu. Konstruktéři vozu, tedy samotní studenti, tam se svými sportovními vozy soutěžili třeba ve slalomu na mokrém povrchu.

Sedm závodních vozů, vyrobených studenty technických škol na Vysočině, se v pátek odpoledne prohánělo po jihlavském polygonu. FOTO: Kraj Vysočina

Ani takřka aprílové počasí s častými přeháňkami a hřměním nenarušily program pátečního odpoledne na polygonu nedaleko jihlavského Hosova. Do tamního areálu, který jinak slouží jako výcvikový prostor pro řidiče, se sjely pestrobarevné sportovní vozy Kaipan.

Za jejich volantem pak seděli přímo tvůrci vozů - studenti technických škol z celé Vysočiny. Sedm konstruktérských týmů si tak v pátek zopakovalo loňské Grand Prix Kaipan.

Ve vlastnoručně postavených sporťácích si týmy vyzkoušely třeba slalom i jízdu zručnosti na mokré trati, ale také překvapovaly porotu svými marketingovými plány.

Vítězové z Jihlavy

Odborníci ocenili originální design a dokonalost konstrukce vozů. "Absolutním vítězem druhého ročníku se stala Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava," uvedla Jitka Svatošová, mluvčí krajského úřadu Kraje Vysočina, který je zřizovatelem do projektu zapojených škol.

Letošnímu Grand Prix podle slov mnoha účastníků nepředcházela příliš intenzivní příprava, nebyl čas. Všechny vozy se totiž postupně celý týden představovaly na krajské road show s názvem Minifestivaly řemesel, a tak ve většině případů  z „přehlídkových mol“ přejely rovnou na start závodu.

A do závodu sportovních vozů na uzavřeném okruhu se kromě škol zapojil i jihlavský Bosch Diesel Jihlava, který akci spolupořádá. Jihlavský strojírenský podnik na trati představil svůj stájový vůz v rudém designu. 

„Projektem Postav si své auto se podařilo vzbudit zájem mladých o technické obory. Studenti se chtějí s auty bavit, chtějí je zlepšovat, projekt je prostě baví,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová.

Stáj sedmi krajských sportovních vozů se v letošním roce ještě rozroste, čtyři další nová auta by mohla být hotová na podzim.

"Svůj první zeleno-bílý dvojmístný sporťák v minulých týdnech dokončili žáci České zemědělské akademie v Humpolci, už druhé sportovní auto staví na Vyšší odborné škole a Středním odborném učilišti v Bystřici nad Pernštejnem," prozradila mluvčí hejtmanství Svatošová.

Autor: (red )

Místo události: Hosov,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Památky Jihlavy, na které se zbytečně zapomíná, našly místo v nové knize

  24.11.2017
  Nenápadné, nepoutají na sebe pozornost, ale přesto jsou důležitou součástí Jihlavy. Kniha Drobné nemovité...

  Stůl, křeslo i třeba tablet mohou zakoupit lidé pro onkologické pacienty

  23.11.2017
  Přispět na vybavení pro pacienty mohou před Vánocemi dobrovolní dárci. Tento rok se skládají na vybavení...

  Pneumatiky ve sběrném dvoře už nevezmou, město ušetří asi 120 tisíc ročně

  23.11.2017
  Sjeté pneumatiky už od nového roku sběrné dvory v Jihlavě nevyberou. Motoristé s nimi budou muset zamířit...

  Mladá generace nastupuje do Horáckého divadla s hrou Bůh je žena

  22.11.2017
  Třetí premiéru v Horáckém divadle letošní 78. sezony zaujme hra Bůh je žena v podání mladých režisérů...

  Do pátku mohou lidé v Jihlavě využít testování na HIV a žloutenku zdarma

  22.11.2017
  Nechat se anonymně a zdarma otestovat na žloutenku a HIV mohou lidé v tomto týdnu v jihlavském Centru...

  Neznali se, ona přijala nabídku k noclehu, ale ráno zmizela i s věcmi za více než 20 tisíc

  21.11.2017
  Pozvat si domů sedmnáctiletou dívku se nevyplatilo muži z Rapotic na Třebíčsku. Dívce totiž nabídl i...