Výstava, malá kopaná či galavečer. Jihlavští Romové oslaví svůj den

04.04.2017
První dubnový týden bude v Jihlavě patřit Romům. Od středy do pátku slaví svůj Mezinárodní den Romů: výstavou, diskuzí či koncerty nebo zápasem v malé kopané.

Oslavu neochudí ani turnaj v malé kopané. Ilustrační foto.

Hlavním tématem letošních oslav Mezinárodního dne Romů (slaví se 8. dubna) je spolupráce a soužití Romů a neromů. V Jihlavě se akce uskuteční od středy 5. do pátku 7. dubna.

„Jihlavští Romové sdružení v neformálním kolektivu Zor Jilestar se k celostátním oslavám se společným mottem Můžeme spolu připojí sérií aktivit, které vypuknou ve středu. Zahájí je odpolední komunitní úklid okolí dětského hřiště a opékání buřtů,“ uvedla za pořadatele akce neromská členka organizačního týmu Eva Nováková.

Ve čtvrtek pak bude následovat vernisáž výstavy romského umělce Luďka Farkaše a jeho obrazy budou v jihlavské restauraci Mikulka k vidění asi měsíc.

„Hlavní část programu se odehraje v pátek 7. dubna. Již dopoledne v jedenáct hodin ji v hale Sokol Bedřichov odstartuje turnaj v malé kopané. Kromě hráčů jihlavského týmu Roma pozvání přijalo pět dalších, převážně romských týmů,“ popsala Nováková.

Romský partyzán

Neméně atraktivní bude panelová diskuze věnovaná romskému partyzánovi Josefu Serinkovi, který za druhé světové války uprchl z koncentračního tábora v Letech u Písku a následně působil právě na Vysočině. "A to v návaznosti na místní evangelický odboj,“ sdělila Nováková.

O této postavě vyšla v minulém roce kniha Jana Tesaře s názvem České cikánská rapsodie a právě na ni chce diskuze upozornit. Pozvání do panelu přijali novinář Markus Pape, historik Pavel Baloun a romský aktivista Jozef Miker. Debatu bude moderovat Michal Stehlík.

Vyvrcholením celého dne pak bude galavečer, rozdělený na několik částí. „Ta první bude věnovaná ocenění významných jihlavských Romů a Romek, stejně jako mladých talentů, které ještě čekají na svou příležitost. Právě v těchto dnech porota složená z Romů i Neromů vybírá z nominací ve čtyřech kategoriích,“ popsala Nováková.

Uděleny budou i speciální ceny. „Vyhlašování jednotlivých kategorií zpestří vystoupení místních tanečních skupin Šukar Čhaja, Karinka, Lole Čhama, Lucka a Nysha D, po nich už bude následovat zlatý hřeb večera – taneční zábava, na které zahraje kapela Petra Gujdy a Martina Feča,“ pokračovala Nováková.

„Mezinárodní den Romů je pro nás tradičně důležitým svátkem. I proto jsme rádi, že i v Jihlavě jej tento rok můžeme oslavit způsobem, který vychází ze samotné romské komunity, a aktivitami, na jejichž organizaci se Romové podílejí od samých počátků,“ sdělil jeden z organizátorů David Drevňák.

Mezinárodní den Romů připadá na 8. dubna a oslaví ho i v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Chomutově nebo Novém Jičíně.

„Chtěli jsme využít toho, že 8. duben připadá na sobotu a uspořádat všechny akce v jeden den. Setkali jsme se s diskriminací ze strany majitelů společenského sálu, kteří odmítli prostory Romům pronajmout. Toto jednání, které je dnes stále běžné, nám připomíná, že Mezinárodní den Romů není jen oslavou, ale podobně i symbolem boje za rovnoprávnost a odstranění všech forem diskriminace,“ doplnila Nováková.

Autor: Šťávová Vendula

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.
 • Mohlo by vás dále zajímat

  Zpívající právník, Čtyři dohody i přednášky, to je nabídka zábavy pro Jihlavu

  24.04.2017
  Balady, klasickou hudbu, přednášku o vadách řeči, juniorský běžecký maraton, bazárek i třeba představení...

  Vrátit se do roku 1980, do cely agenta StB, je možné díky nové únikové hře

  23.04.2017
  Úniková hra Disident se v Jihlavě nachází se ve sklepení jednoho z bytových domů v Mahlerově ulici. Sklepní...

  Modernizace D1 pokračuje. Ze soboty na neděli bude opět místy neprůjezdná

  22.04.2017
  Řidiči musejí o víkendu počítat s dalšími problémy na dálnici D1. Kvůli bourání tří nadjezdů bude cesta...

  OBRAZEM: Děti a pracovníci Vrakbaru společně uklidili část Jihlavy

  22.04.2017
  Děti s pracovníky Vrakbaru společnými silami vysbírali odpadky na sídlišti U Pivovaru a Smetanovy Sady...

  VIDEO: Jihlava je zpět v extralize! Dukla doma vybojovala bod a vrací se mezi elitu

  21.04.2017
  Jihlava to dokázala. Po dvanácti letech vrátila nejvyšší hokejovou soutěž na Horácký zimní stadion. Po...

  Dvanáct titulů i dvanáct let čekání na extraligu. Dukla je krůček od postupu

  21.04.2017
  Hokejová Jihlava je blízko tomu, aby vrátila nejvyšší hokejovou soutěž na Vysočinu. Rozhodnout může už...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: