Ze 600 let starého Holova mlýna u Jihlavy je restaurace. Doplout tam jde i kánoí

30.07.2016
Na loďce, na kole, v autě či po svých. Tolika způsoby se dá dostat z Jihlavy do Malého Beranova, kde stojí Holův mlýn ze 14. století. Útulnou restauraci se zahrádkou a grilem zde zřídil šestadvacetiletý Jaroslav Veselý, syn dlouhodobých majitelů.

Jaroslav Veselý zřídil v bývalém Holově mlýně restauraci s grilem. FOTO: Aneta Hrdličková

Nahoře se bydlí a dole se hostí. V sobotu 16. července byla otevřena restaurace Holův mlýn. Ta sídlí v místě bývalého stejnojmenného mlýna v Malém Beranově, který zde stojí přes šest set let.

Rozjet podnik hned vedle vytížené cyklostezky Jihlava - Raab se rozhodl šestadvacetiletý Jaroslav Veselý. “Strávil jsem tady mnoho času, rodiče nahoře stále bydlí,” začal mladý podnikatel s vyprávěním. Že se člověk ocitl v domácím prostředí potvrzuje i jezevčice Nela vítající návštěvníky ze stínu zdejšího dubu.

“Než se to zde začalo opravovat, zajímal jsem se o historii mlýna a zjistil jsem, že o ní náhodou dělal můj kamarád do školy diplomovou práci,” pokračoval Veselý.

V dokumentu je zmíněno, že první záznam o mlýnu pochází z roku 1368. Tehdy jej prodávala neznámému majiteli vdova po mlynáři Otlinusovi, Margareta. Tehdy se mu ještě říkalo německy Holhmühle.

Mlýn byl poté obnoven až roku 1556 bratry Segesschmidtovými. Ti tenkrát museli z provozu odvádět daň třicet grošů ročně starostovi a radním města Jihlavy. V roce 1580 koupil mlýn Bart Holý se svojí manželkou Evou.

Historie mlýnu ale není opředena jen mletím mouky. První hostinec zde byl už v roce 1909. Z mlynářské historie se do této doby dochovala stále funkční 37kW vodní turbína a důlní čerpadlo, kterým byla tlačena voda ze studní do statku v Henčově.

“Já si pamatuji, že býval hostinec naproti přes silnici,” ukázal k chalupě naproti mostu Veselý. “To už je ale doba, kdy byla naposled v provozu,” doplnil.

V dnešních dnech zůstává v mlýně kromě původních klenutých stropů také dobře zachovalá vodní turbína. Veselý ale hodlá využít spíše malé vnitřní nádrže v sousední místnosti. “Přes zimu jí napustím a budu v ní chovat ryby,” prozradil Veselý.

Moderní zábava na historické půdě

Jaroslav Veselý má vystudovanou hotelovou školu. Ve své restauraci ale zvládá všechny úkony, od sekání dřeva, po obsluhu hostů. Hlavní roli zde ale má jako kuchař. “V létě vařím jenom venku na grilu. Tady je v podstatě celá moje kuchyně,” vysvětlil.

Kamenný gril stojí hned za vstupní brankou. Místo něj zde podle Veselého bývala prádelna. “Hodlám na zahrádce udělat i menší pódium. Kapela se při otevíračce osvědčila,” doplnil Veselý.

Restauraci mladý kuchař otevřel s velkými plány. “Zatím je otevřená jenom o víkendu, ale už přemýšlím dopředu. Možná by zde jednou mohl být penzion s wellness nebo bych mohl do rybníčka za řekou vysadit pstruhy a nechat hosty, ať si jídlo chytnout sami a já jim ho jen uvařím,” usmál se Veselý a vážně pokývnul, že se ho hosté na přespání už poptávali.

Na tradiční jídla a grilovaná masa se dá do restaurace Holův mlýn zajít vždy o víkendu, a to od pátku do neděle. Otevřeno je od ranních 10 hodin, do večerních 20 hodin a déle.

Autor: Aneta Hrdličková

Autor: Administrátorský Administrátor

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  VIDEO: Letošní Ji.hlava láká na oscarového režiséra či tchajwanský dokument

  19.09.2017
  Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě letos navštíví i oscarový režisér Ophuls a premiéru...

  Jazz, měření tlaku a zábava pro děti. Jihlavská Charita oslaví 25. narozeniny

  18.09.2017
  Charita, která pomáhá potřebným v Jihlavě již čtvrtstoletí, oslaví půlkulaté narozeniny ve velkém stylu....

  Nejdřív nový maskot. Pak Dukla v poslední třetině otočila duel se Zlínem

  17.09.2017
  Hokejisty Jihlavy vyprovodil do očekávaného duelu se Zlínem na led nový maskot, který po dekádě zmodernizoval...

  U nemocnice už začala montáž nové trolejové linky, v provozu bude od prosince

  17.09.2017
  Na Vrchlického ulici už započala instalace trolejového vedení. A od prosince tudy po hlavní silnici kolem...

  V bývalém kině Sokol vzniká nová kavárna. Místu vrátí duši biografu

  16.09.2017
  Do historie více jak osmdesát let staré budovy bývalého kina Panorama, které bylo později známé jako...

  Děti mohou na novém kroužku cvičit tanec, modeling i herectví s profesionály

  15.09.2017
  Nadané děti mohou v Jihlavě rozvíjet svůj talent v uměleckých kroužcích, které zahrnují modeling, herectví...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: