Divadelní sezóna startuje! Co se děje v DIODu nejen v září?

Inscenace Voda se odehraje na úvod nové sezóny v DIODu. Zdroj: DIOD

  Jihlava
  DIOD - divadlo otevřených
  01.09. - 30.09.2019 23:55

Do nové sezóny vstupuje jihlavské divadlo DIOD netradičně vlastní inscenací Voda, která vznikla v kreativním týmu složeném z lektorů vlastního divadelního cirkusového oddílu Akrobat a jihlavských osobností, které svůj život spojily s divadlem a kulturou obecně. Představení je inspirováno dilematy současné civilizace okolo našeho překotného a devastujícího životního stylu.

V září v DIODu také zájemci uvidí představení Macbeth: Too Much Blood, které se pyšní oceněním Divadelní inscenace roku, kterým divadlo zahájí letošní projekt Předplatné, jehož tématem bude tentokrát „zločin a trest“. Chybět nebude ani kino, cestovatelská přednáška, repríza geniální zpěvohry Genderama od místního souboru De Facto Mimo a hostit bude DIOD i oslavy 100. výročí založení místního Gymnázia nebo další ročník netradičního festivalu Nultá generace. Račte si vybrat.

Výběr ze zářijového programu:

Pátek 20. 9. v 19:30

ČINOHRA; PŘEDPLATNÉ 2019/2020:

Macbeth: Too Much Blood / Divadlo na Zábradlí (Praha)

Představení, které získalo ocenění Inscenace roku v rámci Cen divadelní kritiky, je variací Shakespearova Macbetha, ve které tak docela nevíme, jestli se odehrává v minulosti, současnosti nebo nedaleké budoucnosti. Nevíme, jestli se v ní vracíme ke starým modelům, kdy „muži byli ještě muži“, „ženy byly ještě ženy“, a kdo chtěl moc a peníze, musel se potřísnit krví, anebo se díváme do budoucnosti, kde kultivovanost, korektnost a empatie opět ustoupily nejnižším pudům. Darkbluegrassová černá komedie na klasické téma, ve které se mísí absurdita s melancholií.

Hrají: Miloslav König, Anežka Kubátová, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Johana Matoušková

Režie: David Jařab

http://www.nazabradli.cz/cz/17-repertoar/aktualni/1363-macbeth

www.diod.cz/predplatne

Předplatné na celou sezónu (pět činoher a jedno taneční představení): 1450 Kč / 1000 Kč (studenti a senioři)

Jednotlivé vstupné 300 Kč / 220 Kč (studenti a senioři) – v prodeji od 13. 9.

 

Středa 25. 9. v 19:30

POHYB; PREMIÉRA:

Voda / DIOD

Pohybové vyprávění o třech koupelnách, osamělosti a vodě otevírá tajné světy lidí zamčených v mechanických životech a koloběhu rituálů. Spolu s vodou mizící v labyrintu potrubí už dávno chodí v kruzích podle mapy samoty. Jestli je z toho něco nevytáhne, všechno důležité jim stačí protéct mezi prsty. A klíč lze nalézt tam, kam stoupá pára. Jak dlouhá může být taková cesta, když nepřipravený člověk dokáže vydržet až tři dny bez pití, tři týdny bez potravy a tři měsíce o samotě, ale jen stěží jeden den bez svých 140 litrů vody na malé presso? První představení, které vzniklo přímo na půdě jihlavského DIODu, a na kterém se podílí celá řada osobností se vztahem k našemu městu. Nabídne vám zamyšlení nad komfortem každého z nás, kterého se neumíme a nechceme vzdát. Inscenace v sobě kombinuje netradiční scénografii a prvky akrobacie a nového cirkusu.

Hrají: Tereza Benáková, Lucie Vopálenská, Adam Hruška; Scénář: Silvie Čermáková; spolupráce na choreografii: Denisa Musilová, Eliška Brtnická; výprava a světla: Petr Píša, Martin Příhoda, Josef Cejnek; hudba: Ondřej Vítů

Vstupné 120 Kč / 80 Kč (studenti a senioři). Termíny repríz v DIODu jsou 5. 10. a 8. 11. Představení se hraje také v Cirkusu Mlejn v Praze dne 17. 10.

 

Středa 18. 9. v 19:30

FILM:

Kino DIOD: Chata na prodej

Může existovat vtipná, sofistikovaná a nebanální česká komedie? Nemladší generace filmařů se o to snaží. Chata na prodej je film o jedné obyčejné rodině, která se rozhodne zbavit se místa, kde každý její člen nechal kus svého života. A to vede k řadě emocionálně vypjatých událostí. Chata na prodej je poctivým pokusem o dobrou českou komedii, která není postavená jen na přihlouplých vtipech, ale na skvělém situačním humoru, perfektně vybraných hercích a především na snaze zachytit i něco z naší národní chatařské povahy.

Režie: Tomáš Pavlíček.

Hrají: Ivana Chýlková, David Vávra, Tereza Voříšková a další.

Film má 77 minut.

Vstupné 90 Kč / 60 Kč (studenti a senioři)

 

Čtvrtek 19. 9. v 19:30

CESTOVÁNÍ:

Rudolf Krautschneider: Terapie mořem

Mořeplavec, spisovatel, ilustrátor, dokumentarista i dřevorubec Rudolf Krautschneider podnikl řadu dobrodružných výprav, postavil za svůj život řadu mořských plavidel a právě pracuje na další lodi. Ocitl jako jediný zahraniční mořeplavec uprostřed konfliktu o Falklandy, obeplul Antarktidu, nebo vyslal na plavbu kolem světa repliku Magalhaesovy lodi Victoria. Ve svých knihách si všímá historie, přírody a lidských názorů a osudů, které ve své obyčejnosti dokáží být neobyčejné či kategoricky odlišné.
Co suchozemského Čecha na oceánu tak přitahuje? Co moře svým příznivcům našeptává? Jaké zážitky mořeplavci připravila cesta kolem světa v pásmu Antarktis? A jak vnímá člověk moře projevy změny klimatu? Pestrobarevná koláž světa očima mořeplavce Rudolfa Krautschneidera s řadou unikátních dokumentárních záběrů - prostě terapie mořem.

Vstupné 100 Kč / 80 Kč (studenti a senioři)

 

 

Další zářijové akce:

 

V pátek 13. 9. letošní sezónu v DIODu zahájí v 19:30 soubor De Facto Mimo s reprízou své nejnovější hry Genderama. Vědecko-fantastická stereotypická travestie pro několik mužů a všechny ženy. Podoby a proměny mužství a ženství postavené na hlavu, obrácené na ruby a vypuštěné bezostyšně přímo do diváků. Představení je přístupné od 15 let.

Vstupné je 100 Kč / 80 Kč studenti a senioři.

 

V neděli 15. 9. hostí DIOD první Bleší trh. Akce se koná od 14:00 do 16:30.

 

Ve středu 18. 9. od 9:00 a od 12:00 přivítá DIOD žáky druhého stupně základních škol a studenty středních škol na originálním představení Tanky na plovárně divadelního souboru tisíciHRAn. Jedná se o inscenaci, kde hrají pamětníci událostí pražského jara a následné okupace Československa v roce 1968. Jejich příběhy přiblíží studentům atmosféru doby a také dilemata, kterými si po uvolnění a následné tragédii musel každý z nich ve velmi raném věku vyřešit.

 

V sobotu 21. 9. se v rámci oslav 100. výročí založení českého gymnázia v Jihlavě na půdě DIODu od 10:00 setkají tři generace školního divadelního souboru HOBIT. Více informací naleznete na www.gymnaziumjihlava.cz

 

Ve čtvrtek 26. 9. v 17:00 v DIODu studenti Gymnázia připravují diskusi o klimatických změnách, nazvanou Jihlava v plamenech. Vstup je zdarma.

Od pátku 27. 9. do neděle 29. 9. pak divadlo DIOD hostí speciální výstavu v rámci festivalu Nultá generace. Více informací na www.nultagenerace.cz

A co dalšího vás čeká v nové sezóně?

4. 10. ve 20:00 PechaKucha Night Jihlava vol. 15 // Odpad

 

Poslední PechaKucha v tomto roce! Po dvou krásných vydáních v Ústí a na Staré plovárně se na podzim vracíme opět do DIODu. Tentokrát se sejdeme nad tématem Odpad. No je to aktuální téma, všichni tak nějak tušíme, že odpadu je moc a že je třeba s tím něco dělat. Vy už nás ale znáte, takže určitě tušíte, že to nebude jen o plastech a kompostování. Těšit se můžete samozřejmě na místní i přespolní prezentující. Vstupenky v předprodeji za 120 Kč. Na místě za 150 Kč.

 

10. – 12. 10. Festival nového divadla Malá inventura

 

Třetí ročník regionální části pražského festivalu nového divadla Malá inventura. V Jihlavě se představí například Divadlo Continuo s pozoruhodnou taneční inscenací Poledne. Pro děti jsme připravili interaktivní představení Poutníci po hvězdách. Těšit se můžete na pořádnou porci populárního stylu Slam Poetry, který zakořenil už i v Jihlavě, a další akce. Více informací již brzy.

 

 

16. 10. v 17:00 a ve 20:00 Ladislav Zibura: Prázdniny v Evropě

 

Spisovatel a cestovatel Ladislav Zibura se vrací s novým stand-upem. Tentokrát se vydal do oblasti, která je dostupná a krásná, přesto o ní většina cestovatelů nemluví. Vydal se prostopovat Evropu. Ladislav Zibura coby spolujezdec ve společnosti svérázných řidičů provede diváky čtrnácti zeměmi a 14 000 kilometry dlouhou cestou – z horkého předměstí Athén přes malebné albánské vesnice až za polární kruh. Odhalí přitom místa, na která se všichni chtěli vždycky podívat, jen o nich dosud neslyšeli. Vstupenky v prodeji za 190 Kč (150 Kč studenti a senioři).

 

 

 

7 . 11. ve 20:00 MIDI LIDI (koncert)

 

Koncert jedné z nejzábavnějších kapel na současné české scéně. Poetické texty Petra Marka se misí s hutnou elektrohudbou a dohromady tvoří fenomenální hudební zážitek. Kapela se představila i na letošních Prázdninách v Telči a na dalších prázdninových festivalech.

 

www.midilidi.com

https://www.youtube.com/watch?v=Iln_CPcBsn8

 

Vstupné 250 Kč v předprodeji, 300 Kč na místě

 

18. 11. v 19:30 Homo Faber (Činoherák Ústí nad Labem)

 

Divadelní adaptace jednoho z nejvýznamnějších románů 20. století. Život Waltera Fabera, inženýra, který se vždy a za každých okolností řídí „zdravým rozumem“, navždy změní náhodné setkání s mladou ženou. V hlavní roli exceluje dvojnásobný držitel Ceny Alfréda Radoka Martin Finger, který po krátkém angažmá v Národním divadle v ústeckém Činoheráku dlouhá léta působil. Kromě divadla ho můžete znát i ze seriálů České století nebo Ulice.

Hrají: Martin Finger, Marie Štípková, Jan Plouhar, Marta Vítů a další. Režie: David Šiktanc

 

Autor: ( red )

Místo události: Tyršova 1565/12, Jihlava


DIOD - divadlo otevřených dveří

Divadlo pro fajnšmekry. Bez opony, pevného jeviště a bez lóží. S nadšením a vtipem. Unikátní prostor...
777 198 588
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...