Tvorba obou autorek se pohybuje na pomezí umění a designu, a především experimentu se základními fyzikálními jevy. Markéta Váradiová pracuje se sklem a zrcadly v redukované až minimalistické formě. Vznikají tak hravé sériové struktury, které akcentují snové propojení světla a prostoru a snažící se zachytit zážitek prostřednictvím základních pravidel optiky. Proto se i prostor Domu Gustava Mahlera stal do určité míry experimentálním rámcem pro křehký dialog skla a zrcadel na základě využití optických klamů a kouzlu odrazu světla.
Na zážitek z hravě pozměněné zrcadlící se reality navazují skleněné obrazy – objekty Ivy Kolorenčové, která prozkoumává ve své volné tvorbě materiálové možnosti skla. Její netradiční obrazy odkazují na krajinu inspirovanou Jabloneckem a Polabím. Materiálový experiment s technikou lehaného skla vytváří obrys krajiny, horizont vodní hladiny přehrady či řeky. Povrchový kontrast mezi různými stupni lesku a matu vytváří působivě intenzivní obraz původní inspirace. Iva Kolorenčová aplikuje na černé sklo speciální termochromní barvu, která má tu vlastnost, že při změně okolní teploty mění svoji barevnost a tím také povrch obrazu, do kterého vstoupí barevná dynamika odkazující k proměnlivosti přírodních procesů.
Středový prostor galerie představuje společná instalace autorek nazvaná Nevyslovitelné, která byla v loňském roce oceněna mezinárodní cenou Diana Prize v německém Offenbachu. V Domě Gustava Mahlera je přizpůsobena prostoru a instalována na skleněných deskách. Knihy z taveného skla, otevřené či zavřené, zrcadlící se či kontrastně tmavé, vybízejí k soustředěnosti, zamyšlení a komunikaci s materiálem. Na knihy je opět použita chemická úprava povrchu pomocí barvy reagující na změny teplot, knih se tak lze trpělivě dotýkat a soustředit se na hmatové prožitky.
V tvorbě Ivy Kolorenčové a Markéty Váradiové se ve smyslu zrcadlení odráží cosi pozemského i nebeského, a stejně jako v hudbě Gustava Mahlera i moment pomíjivosti. Smyslový zážitek je na této výstavě umocněn projekcí pomalu plynoucích mraků v setmělé místnosti, které se odráží v kruhových zrcadlech. Procházet se lze linií zavěšených znělcových kamínků – Klingsteinů, které při poklepání vydávají typický zvonivý zvuk. Na pozadí zní Mahlerova hudba, která stejně jako tvorba autorek, zrcadlí překonávání hranic a limitů lidského snažení a identity.
Iva Kolorenčová (*1981) je výtvarnice a designérka žijící a pracující v Ústí nad Labem. Umělecky se aktuálně zabývá aplikací termochromních systémů na skleněný objekt, obraz či interaktivní instalaci. Její tvorba osciluje na hranici volného umění a užitého designu. Věnuje se i výrobě skleněných šperků a interiérovým návrhům ve veřejném i soukromém sektoru.
Markéta Váradiová (*1973) ke své tvorbě využívá různých materiálů, především sklo, kov, beton nebo zrcadla. Svůj umělecký projev reflektuje prostřednictvím fyzikálních jevů, jejich zaznamenávání a podrobuje je dalším zkoumáním. Hlavním tématem její práce je světlo a hloubka prostoru a uměleckým jazykem minimalistický přístup.
Výstava potrvá do 18. 9. 2022 a je doprovodnou akcí 21. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Mahler Jihlava – Hudba tisíců
Dům Gustava Mahlera
Znojemská 4, Jihlava
út-ne 9-12, 12:30-17
www.mahler.cz
www.facebook.com/mahler.jihlava
zobrazit méně