Muchova lípa, platan v Lužánkách či Žižkův dub. Česko hledá strom roku

Žižkův dub musí být podepřen. Jedná se o více než osm set let starou legendu. Zdroj: Hana Matoušková

  Praha
  Nadace Partnerství
  17.06. 09:00 - 25.09.2019 10:00

Dvanáct stromů s netradičním příběhem. Devět krajů, které vysílají do boje své zástupce. A stáří vždy minimálně 120 let. Tak by se dalo shrnout finálové složení soutěže Strom roku 2019. Široké spektrum velikánů starších než nejstarší žijící lidská generace jde do boje. Vyhrát může jen jeden. Hlasování startuje 17. června.

Co spojuje Janovice nad Úhlavou z Klatovska, Bakov nad Jizerou z Mladoboleslavska či třeba Lomnici nad Popelkou ze Semilska? Krom jiného také zástupce v soutěži Strom roku 2019. Do finálového výběru se probojovalo celkem dvanáct zástupců z devíti krajů. O prestižní titul budou bojovat v Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém, Zlínském, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Dva zástupce vyšle také Kraj Vysočina.

Právě z Vysočiny pochází také nejstarší zástupce mezi stromy. 800 let starý dub, označovaný jako Žižkův, zdobí Náměšť nad Oslavou. „Dub stojí u silnice, která vede na zámek. Ke stromu se vztahuje pověst o tom, že když husité dobývali hrad v roce 1408, Jan Žižka pod tímto dubem přespal a přivázal k němu koně. Kvůli údržbě byla na strom přidělána konstrukce, ve tvaru chaloupky, aby zakryla dutiny. Žižkově dubu v Náměšti byl věnován prostor v televizním pořadu Paměť stromů,“ vysvětlovala Hana Matoušková z tamější základní školy.

Podrobné informace o stromech včetně jejich fotografií naleznou lidé na tomto odkazu. Strom roku pak bude možné volit od 17. června. Hlasování potrvá až do 25. září. Jméno vítěze poznáme 3. října v Brně.

Autor: Jindra Petr


Nadace Partnerství

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí.Organizuje Festival otevřených sklepů, představuje...
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...