Dům Gustava Mahlera představí obrazy Oldřicha Smutného inspirované krásou jižních Čech

10.07.2019 09:00 - 08.09.2019 17:00
Cit pro barvu a kompozici malíře a scénografa Oldřicha Smutného přiblíží průřezová výstava. Vystavena je i autorova malovaná keramika. V premiéře je promítán film, ve kterém Oldřich Smutný poutavě vypráví nejen o své tvorbě, ale i o životě.

Výstava obrazů potrvá v Domě Gustava Mahlery až do 8. září.

Oldřich Smutný založil svoje malířské umění na umění žít. Od počátku své tvorby intenzivně uvažoval o smyslu malování obrazů a o tom, co tato činnost může přinést tvůrci i ostatním lidem – krásu, radost a životní optimismus. Inspirován a uchvácen malebnou krajinou venkova a duchem jižních Čech, lidovým uměním a milovanými labutěmi, vytvořil barevně svěží nadčasová díla řazená do oblasti lyrické abstrakce.

Jak uvádí kurátor výstavy David Bartoň, tvorbu Oldřicha Smutného formovaly již zážitky z dětství. Struktura a světlo bílých zdí, které stavěl jeho otec zedník, a lidové výšivky matky. Od začátku padesátých let jeho tvorbu významně ovlivňovala krajina a život v jižních Čechách - hlavně barva rybníků, v nichž se zrcadlila modrá obloha, mraky, venkovská stavení, stromy, keře či labutě.

V roce 1962 si na břehu putimského rybníka postavil dům, kde s manželkou Soňou pravidelně pobýval a také maloval. Oldřich Smutný hodně cestoval a měl velký přehled o světovém výtvarném umění. Ale asi nejblíže mu bylo staré čínské malířství pro svou lehkost, a české lidové umění. Smutného obrazy bývají řazeny k lyrické abstrakci. Historik umění Jaromír Zemina uvádí, že je začal malovat dříve, než byl tento termín zaveden. Sám Oldřich své obrazy nepokládal za abstraktní, ale za naprosto konkrétní a reálné vize a zážitky.

Oldřich Smutný se narodil 17. června 1925 v Debři u Mladé Boleslavi. V mládí se rozhodoval mezi výtvarným uměním a hudbou, hrál v té době na housle v mladoboleslavské filharmonii. Po maturitě vystudoval v Praze Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (malířství v ateliéru Jana Baucha), Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy (obor kreslení a deskriptivní geometrie) a Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze (scénografii u Františka Tröstera), kde potom 35 let učil malířství. Žil střídavě v Praze a v Putimi u Písku, kde 1. září 2013 zemřel.

Do galerie Domu Gustava Mahlera připravil kurátor David Bartoň to nejlepší z bohaté a rozmanité tvorby Oldřicha Smutného s přihlédnutím ke specifice prostoru.  Vystavena je i autorova malovaná keramika. V premiéře je promítán  i snímek Lumíra Moučky, ve kterém Oldřich Smutný poutavě vypráví nejen o své tvorbě, ale i o životě.

10. 7. – 8. 9. 2019

Dům Gustava Mahlera / Znojemská 4, Jihlava / www.mahler.cz

út-ne 9-12, 12:30-17 / facebook.com/mahler.jihlava

Autor: Koumar Jakub

Místo události: Znojemská 4,Jihlava

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • VIDEO: Mladí animátoři se zaměří na moderní grafiku a komunikaci. Cestu jim ukáže učedník Jan

  13.08.2019 - 18.08.2019
  Na práci s mládeží, která musí být atraktivní a jít s dobou, se zaměří mladí animátoři při celostátním...

  Z hradu Roštejn se v neděli znovu budou rozléhat podmanivé tóny jazzu

  18.08.2019 - 18.08.2019
  Oblíbený jazzový festival opět zavládne předhradí hradu Roštejn. V neděli 18. srpna zahrají Humpolecký...

  Jihlavská galerie zve na komentovanou prohlídku výstavy děl Miloše Jiránka

  20.08.2019 - 20.08.2019
  K vidění jsou zde malby ze všech tvůrčích období, ale zastoupeny jsou zde také některé jeho kresby a...

  Letní žurnalistická škola přivítá také zájemce ze Slovenska nebo Vídně

  18.08.2019 - 24.08.2019
  Letní žurnalistické škola Karla Havlíčka Borovského přichází s další novinkou, nabízí omezený počet míst...

  V hlavní roli Miloš Jiránek. Jihlavská galerie chystá i komentované prohlídky

  23.05.2019 - 25.08.2019
  Miloš Jiránek je jednou ze zakladatelských osobností českého moderního umění. Jihlavská výstava potrvá...