VIDEO: Stoleté oslavy republiky ozdobí také stroj času. Zapojí se i Prior

Jihlavské náměstí čekají velkolepé oslavy sto let republiky. FOTO: archiv Zdroj: Ilustrační foto

15.09.2018 14:00 - 15.09.2018 22:00
Velkolepé oslavy stoletého výročí republiky připravuje krajská metropole Vysočiny. Na jihlavském náměstí bude bohatý hudební program v čele s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers. Lidé se mohou těšit také na přehlídku dobových šatů či aut a přijít ochutnat jídlo z dob před sto lety. Chybět nebude ani stroj času či ruské kolo. Své o tom, jak šel čas povypráví i obchodní dům Prior.

Třetí zářijovou sobotu to v Jihlavě bude žít oslavami sto let republiky. Zárukou podařené akce může být její organizátor, dobře známý divadelní herec, zpěvák a kovář z Třeště Petr Píša.

Ten do oslav zapojí celé jihlavské náměstí. "Divák se ocitne mezi pěti scénami, kde má každá svoji symboliku. Bereme do hry budovu samotné radnice, to je pro nás místo správy města a státu. Objekt Prioru pak bude prostorem, který trochu povypráví, jak šel čas se samotnou Jihlavou a jejími domy a ulicemi," poodhalil připravený běh oslav tvůrce stého výročí republiky Petr Píša. 

Na pódiu se představí muzikanti, místní jednoty a spolky. Přítomný bude také "stroj času" a magická osmička. "Další scénou se stane velký objekt, který bude docela malým překvapením k těm slavným narozeninám," nalákal Píša. 

"Na jihlavském náměstí budou k vidění různé 3D prohlídky, kde se člověk může vrátit do první republiky, historický kolotoč nebo ruské kolo. S akcí je spojená také celá řada kulturních vystoupení. Nicméně překvapení, které připravuje Petr Píša, i my sami jenom tušíme," prozradil Tomáš Koukal, vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu.

Už od jedné hodiny odpoledne na náměstí bude vystaveno deset historických aut.  "Jejich majiteelé návštěvníky zasvětí do historie svých čtyřkolových miláčků a představí jejich technické údaje i život za volantem automobilů s téměř stoletou duší. Zájemci budou mít možnost se u vozu vyfotit a ti šťastnější se do něj možná i posadit," prozradila Jana Caklová z Vysočina Tourism, která má organizaci přehlídky na starosti.

Celý projekt Proletí 100letí začal již v květnu při pikniku u vernisáže výstavy Vysoké školy polytechnické Jihlava. Opéct buřty a poslechnout hudbu v parku u autobusového nádraží mohli Jihlavané pod vlajkami České republiky i na začátku září.

"Od června také jezdíme s objektem obří osmičky po Vysočině a vozíme s sebou strom Vysočiny. Segmenty větví, které z něj snímáme, v pěti městech vymalují děti a přivezou nám je zpět právě v sobotu 15. září na Masarykovo náměstí v Jihlavě,“ přiblížil Petr Píša.

Program na Masarykově náměstí začne v sobotu dvě hodiny po poledni. Večerní blok pak bude věnovaný republice a kraji. Od 19 hodin na náměstí zahraje Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, "Československá tančírna" Zatrestbandu a slovenských Funny Felows. 

Velkolepá oslava však přinese i několik omezení. Již den před vypuknutím oslav budou probíhat přípravy a generální zkouška, střed horního Masarykova náměstí tak bude od 14. září neprůchozí.

"Bude však možné projít po chodnících u kraje náměstí. V den konání akce pak nebude možné zaparkovat na parkovišti před bývalým Baťou a částečně i před poštou. O půl deváté večer se také přibližně na hodinu a půl zastaví veškerá doprava projíždějící Masarykovým náměstím. Vozy MHD však budou náměstí objíždět přes Hradební ulici," doplnil Tomáš Koukal.

Autor: (red )

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mykolog zavítá do jihlavské muzea. Popovídá o lupenatých houbách

  16.11.2018 - 16.11.2018
  Přednáška Jiřího Burela z mykologického klubu Jihlava se v muzejním malovaném sále uskuteční v pátek...

  Jihlavský DIOD ovládne drum and bass. Zahraje i nejznámější český dj Pixie

  16.11.2018 - 17.11.2018
  Světoznámý dnb projekt NEONLIGHT a nejznámější český dj PIXIE zahrají 16. listopadu v prostorách DIODu

  Karel Došek – na dosah

  26.09.2018 - 17.11.2018
  Největší podmanivost snímků libereckého fotografa Karla Doška nespočívá jen v citlivosti na světlo, ale...

  Centrum Jihlavy rozzáří lampionový průvod. Trasa bude vhodná i pro maminky s kočárky

  17.11.2018 - 17.11.2018
  Tradiční jihlavský sametový průvod se uskuteční také v roce 2018. Trať dlouhá 1,7 kilometru je upravena...

  Horácké divadlo zažije Noc divadel. Nejlepší herci dostanou Horáce a Malou Thálii

  17.11.2018 - 17.11.2018
  Celorepublikově koordinovaná akce Noc divadel je součástí evropského projektu, který prezentuje divadlo...

  Přírodovědcem v muzeu aneb Zeptejte se Johany. Poutavá výstava v jihlavském muzeu

  18.10.2018 - 18.11.2018
  Výstava poutavou formou přiblíží práci přírodovědců v jihlavském muzeu, odhalí zajímavosti z depozitářů,...