"Jako volby, jen o dveře vedle," říká referendum. Cesta tam a bez pokladu zase zpátky

08.10.2016
Už od vyhlášení referenda poctivě zvažuji svůj hlas. Jako naprostý laik ohledně odpadové politiky čtu posílané prospekty, hledám heslo "spalovna" po všech internetech, dokonce i trpím vulgární debaty na sociálních sítích.

Jen abych se dozvěděla, jestli tou svojí setinou procenta do rozhodnutí přispěji. V sobotu ráno, druhý den voleb, jsem se nakonec rozhodla, že ano.

Koho volit do krajského zastupitelstva i do senátu jsem měla dávno vybrané, jen se musím z našeho jihlavského podnájmu dostat k mámě na chalupu, tu vzít a dojet volit na úřad do vedlejší vesnice. Urnu jsme za chvíli poctivě naplnily, ale co se nedovíme: "Volit do referenda se může jen v Jihlavě," říká zapisovatelka. Dobrá tedy, jedeme do Jihlavy!

Samozřejmě, že jsme po cestě přemýšlely, jestli to bude možné, když tam nemáme trvalé bydliště. Ale já to všechno pročetla a nikde nebylo striktně uvedeno, že to je podmínkou! "Jako volby, jen o dveře vedle." Jenže já se nedívala do zákona, já hloupá. A neznalost zákona neomlouvá. Ono je vyhlášeno doslova "místní referendum"!

A tak to všechno končí.

Přesto si tato story zaslouží krátký dovětek, a to se slovy mojí mamky: "Já mám v Jihlavě děti, celou svojí rodinu. Bydlím jenom pár kilometrů odsud, můj život je s Jihlavou spjatý a nemůžu rozhodnout?"

Bohužel, mami, nemůžeš. Člověk, co nemá "trvalé bydliště", nemá nárok. Jsme odjinud, nemáme jim do toho co mluvit. Ani na volební průkaz. Na takové situaci mě nejvíc štve, jak definitivní je.

Když člověku na daném místě záleží, vynaloží úsilí a zřídí si například volební průkaz k danému okresu, proč by nemohl rozhodnout? Alespoň ve výjimečných volbách, jako je referendum?

Později se dozvídám, že by krajské referendum nebylo zvládnutelné. To věřím, když lidi jdou sotva volit do senátu. A zřídit nějaké volební průkazy? Asi moc velká úředničina.

Vím, že v tom nejsme samy, znám dokonce člověka z Ústí nad Labem, co sem často jezdí a chtěl hlasovat. Není to super, že jsou lidi aktivní? Když se podívám na letošní účast, tak určitě ano, ale prostě to nejde. Tady se ani vlastní iniciativa nepočítá. Tečka. Můžeme jet zpátky domů, já konkrétně přímo do centra Jihlavy, kousek od místa, kde hrozí postavení spalovny.

Možná jsem si mohla na těch pár dní změnit trvalé bydliště, občanku, tím pádem veškeré povinnosti a poplatky, no ne?


Autor: Aneta Hrdličková

Redaktorka zpravodajského portálu City.cz, absolventka Literární akademie v oboru Tvůrčí psaní, vedoucí provozu jihlavského sport klubu pinecklub.cz.

Ukázat další blog tohoto autora
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.