Jedno letní téma, které pěkně potrápí: plíseň nehtů

18.07.2018
Léto to nejsou jen slasti, ale také pěkně nepříjemné strasti. Zdánlivě jednoduché potíže jako je plísneň nehtů snadno přerostou do skutečně velkých problémů, a tak se vyplatí jim věnovat trošku pozornosti.

Ach ta plíseň!

  • Plíseň nehtů (také nehtová mykóza či  onychomykóza) trápí čas od času většinu z nás. Vysoké letní teploty, pocení a všudypřítomná vlhkost plísni jenom prospívají.
  • Není to jen přitom jenom estetický problém, ale také problém zdravotní. Navíc se plíseň snadno šíří, dokáže zamořit celé nohy, ruce a také potrápit další členy domácnosti.
  • A nejenom to. Taková veřejná koupaliště, plovárny, bazény, společné sprchy ve fitness centrech a podobných zařízeních jsou pro šíření plísně jako stvořené. Ano, jde o ta zařízení, které v létě tak rádi navštěvujeme.

Co s tím? Prevence je základ

Boty, boty a zase boty

Plísni prospívá teplo a vlhko. Své nohy bychom proto neměli v létě trápit v uzavřené obuvi, která nevětrá. Nohy se v nich potí a vlhkost je živnou půdou pro vznik potíží. Základem je proto výběr kvalitní letní obuvi – dostatečně vzdušné, přitom volné, takové, která zbytečně neotlačuje nohu, ale přitom ji dostatečně chrání.

Svoje nohy můžeme před nepřátelskými mikroorganismy chránit téměř všude. I obyčejné žabky na veřejném koupališti a dalších rizikových místech udělají velkou službu, i ty jsou bariérou, kterou nepříjemná plíseň nemusí překonat.

Na druhé straně není vhodné, pokud se o obuv s někým dělíte. To je pochopitelné, přesto takové domácí papuče často propůjčujeme návštěvám nebo cizí papuče na návštěvách u přátel využíváme. Přitom právě papuče nezřídka pro plíseň bývají dočasným domovem, kde jenom čeká na svoji příležitost.

Aby nohy odolaly...

Vyplatí se zaměřit také na odolnost. Zdravé nehty a zdravé nohy nepřátelským organismům snáze odolají.

Péče o nohy, profesionální i domácí pedikúra tak snižuje riziko možných potíží. Taková domácí pedikúra přitom není nic složitého a ještě je to velmi příjemná metoda a způsob, jak relaxovat. Jak na to? Tady je návod a tipy pro sexy nožky.

Co dělat proti plísni? Zkuste babské rady

Léčba plísně stejně jako jakákoliv jiná léčba je vždy v rukou lékaře. Přesto můžete vyzkoušet babské rady proti plísni. Je jich tolik, že si nějakou jistě vyberete a kdo ví, třeba právě tato bude pro vás, vaše nohy a nehty to pravé!

Česnek proti plísni

Česnek představuje přírodní lék na většinu neduhů. Funguje jako přírodní antibiotikum, nese antibakteriální, protivirové i protiplísňové vlastnosti. Více o česneku tady.

S plísní si česnek poradí v podobě obkladů. Česnek nejprve nastrouháme, poté přiložíme na postižené místo, přikryjeme a necháme působit nejlépe hodinu. Tuto proceduru opakujeme denně tak dlouho, dokud se plísně nezbavíme. Mělo by to být během několika málo dnů.

Bylinková lázeň, bylinky a ocet

Každá pedikúra začíná tím, že změkčíme pokožku nohou i nehty. To se dá snadno udělat prostřednictvím vodní lázně. Koupel nohou můžeme obohatit o bylinky, které nesou i protiplísňové účinky. Půjde například o rozmarýn, šalvěj nebo levanduli.

Prospěšná může být i koupel nohou, kdy část vody nahradíme jablečným octem. Protože se v octu rozpouští i esenciální oleje, můžeme ho obohatit ještě o esence proti plísním – třeba právě rozmarýn, šalvěj či levanduli, ale také esenciální olej tea tree, eukalyptus nebo hřebíček.

Esenciální oleje pro zdravé nehty

Esenciální oleje, které se krásně ředí v octu a poslouží tak pro přípravu hojivé koupele nohou lze využít i přímo. Například tea tree olejíčkem můžeme jednoduše několikrát denně potírat postižená místa, plísni tea tree určitě vonět nebude.

Zmiňované olejíčky lze rozředit i ve slunečnicovém, mandlovém, olivovém, lněném či jiném rostlinném oleji. Stačí pár kapek a získáte aromaterapeutický výživný olej, který báječně vyživí pokožku nohou i nehty a ještě působí proti nepříjemným letním potížím.

Jdete do toho?

Obr.: Pixabay.com
 


  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.