Jihlava má svoji vlastní dulu - 2. část

05.09.2017
Pro ženu držíme pohotovost 3 týdny před termínem a 14 dní po termínu. Je to doba, kdy jsme 24 hodin k dispozici, neodjíždíme nikam daleko, nepijeme alkohol a nevypínáme telefon.

V prvním díle rozhovoru s jedinou jihlavskou dulou Sylví Slovákovou jsme rozebraly, že dula opravdu není žádný oslík, ale naopak svojí empatií a dovednostmi fyzicky i psychicky podporuje budoucí maminky. Nejen pro ně jsou tu ale její služby. Rady ohledně porodu a následné péče přivítají i tatínci. Co si budeme povídat, hlášky typu „hlavně stůj u hlavy a za žádnou cenu nekoukej tam dolů,“ nejsou k porodu kompletní informační výbavou. Iniciativní tatínek, co poskakuje do rytmu kontrakcí a radí partnerce, aby funěla jako pejsek, tady nebude to pravé oříškové. Jak tedy na to?

Sylvi, doporučuješ přítomnost tatínka u porodu?

Pokud si to oba přejí, pak ano. Někdy se muž necítí na to být přítomen, někdy je to žena, kdo touží spíše po ženské společnosti, i to mi přijde naprosto v pořádku. Během těhotenství se tato rozhodnutí mnohdy mění u obou partnerů. Důležitá je upřímnost, aby se žena cítila co nejvíce v bezpečí a respektována.

Jsi u porodu i v případě císařského řezu?

V jihlavské porodnici po domluvě s lékařem je možné, aby byl jeden člověk na sále. Pokud to není z nějakého důvodu partner, jsem to já. Pokud je u císařského řezu otec, jsem v porodnici a čekám, až převezou maminku a děťátko na pooperační pokoj a pomohu jí se vším, co je třeba.               

Jaké máš zkušenosti s jihlavskou nemocnicí? Vítají Tvoji přítomnost nebo jsou z novinky spíše rozpačití?

S jihlavskou nemocnicí mám dobré zkušenosti. Jsou respektující k porodním přáním, podporují fyziologický porod a bonding. Jako dula jsem mohla být s ženou neustále a připravit jí tam krásné prostředí. Zapálit svíčky, provonět místnost olejíčkem namíchaným přímo pro ženu, pustit příjemnou hudbu jako kulisu. Rozpačitost jsem nepozorovala.   

Můžeš mít najednou několik klientek? Co když budou rodit ve stejnou dobu?
Musíš být 24 hodin na telefonu a vždy poblíž? Co na to říká Tvůj partner?

Ano, mohu mít najednou více klientek. Většinou 5 - 8 žen měsíčně. Vždy máme domluvený záskok
 v případě, že bychom byly u jiného porodu. V regionu mám dvě kolegyňky duly. Pro ženu držíme pohotovost 3 týdny před termínem a 14 dní po termínu. Je to doba, kdy jsme 24 hodin k dispozici, neodjíždíme nikam daleko, nepijeme alkohol a nevypínáme telefon, jsme připravené odjet do porodnice. Když se porod rozběhne, nejpozději do dvou hodin jsme na místě. Žena je už v průběhu těhotenství informována o tom, kdo by mě v nutném případě zastoupil a mám její souhlas.
Můj manžel mě velmi podporuje a jsem šťastná, že mám takové zázemí, že se mohu tomuto poslání věnovat naplno.

Doporučuješ těhotenské kurzy, cvičení matek, jógu, plavání nebo knihy?
Vynadáš mi, když v rámci těhotenských chutí vymetu cukrárnu a dojím se mekáčem?

Pro každou ženu je důležité něco jiného, každá těhotenství prožívá jinak. To, co ženě vyhovuje na začátku, se v průběhu těhotenství může změnit. Tak hledáme společně, co to je právě teď. Doporučuji Spinning babies, protože vidím obrovské výsledky. Mám doma svoji vlastní knihovnu, takže půjčuji i knihy. Co se stravy týká, ke každé ženě promlouvá její tělo. Většinou si za chutě nadávají samy a já je utěšuji. Předám seznam toho doporučeného, ale podporuji je i v tom, co si právě teď přeje jejich tělo.

S jakou částkou mají budoucí rodiče počítat, chtějí-li využít Tvé služby?

Teď v rámci dokončení praktické části studia, nabízím pěti ženám doprovod zdarma.
Jinak částka za předporodní přípravu činí 300,- Kč/2 hodiny, držení pohotovosti od 38. týdne těhotenství pak 1 000,- Kč, doprovod k porodu 2 500,- Kč.

Máš pro jihlavské maminky i pár slov závěrem?

Důležité je ještě zmínit, že dula není jen pro ženy, které ji chtějí u porodu, ale je tu i pro ženy, které potřebují něco probrat v průběhu těhotenství nebo pouze v šestinedělí. V rámci masáží, předporodní přípravy a konzultací tu jsem i pro budoucí maminky, které si mě jako doprovod neberou. A jsem zde i pro ženy, co o děťátko přišly.
Porod je nádherný rituál, který je oslavou zrození. Rodí se nejen děťátko, ale také žena matka.

Přeji všem ženám, aby porod prožily tak, jak si přejí. Aby se v tento vzácný den cítily důstojně, respektovány a v bezpečí.

 

„Sylva mě utěšovala a povzbuzovala, když už jsem ječela, že chci císaře, že už tu bolest nevydržím. Byla hrozně něžná a laskavá. Ve sprše přesně věděla, co má dělat, kam směřovat ten proud vody, aby to bylo příjemné a aspoň trochu ulevilo od bolesti. Skoro vůbec jsem nevnímala partnera, jen ji a tu její úžasnou ženskou energii. Jak už jsem řekla, a jsem v tomhle hodně radikalní, podle mého názoru by muž u porodu byt neměl.“  

Mirečka D.

„Se mnou byl jenom manžel. Byl ohromná podpora. Doteď mi říká, že doposud nevěděl, jakou mám sílu, když mě držel při kontrakcích. Já zase nikdy nezapomenu na ten upřímný a láskyplný pohled, když hned po porodu držel malou v náručí. Hned si ho obmotala kolem prstu.“

Lenka K.

 

„Měla jsem u porodu dulu Sylvu a partnera. Za sebe mohu říci, že dulu rozhodně ANO. V případě dalšího porodu ji tam chci mít zase. Byla mi daleko větší oporou než partner - věděla, kdy je mi co příjemné, aniž bych jí to říkala, dokázala mě uklidnit, dodala mi sílu a neskutečně moc mi pomohla. Díky ní mám na porod krásné vzpomínky“.

Zuzana M.

 

„U nás v Mexiku dula frčí hodně, ale já osobně bych ji asi nechtěla. Manžel u porodu sekcí byl a byla jsem za to vděčná, necítila jsem se tam sama mezi cizími lidmi a mohli jsme si celou dobu povídat.“

Eva O.

 

„S dulou zkušenost nemám, ani by mi to k porodu nesedělo. Možná kdybych neměla tak blizký otevřený vztah s mužem, něco takového bych hledala.“

Veronika Ch.

 

„U porodu byl manžel a bylo to úžasný. Měli jsme štěstí na šikovnou porodní asistenku, která nám pomáhala, ale zároveň nijak nerušila daný okamžik. Osobně porod vnímám jako naprosto intimní a intenzivní zážitek partnerů, proto bych dulu uvítala jen v případě, že by manžel z nějakého důvodu nemohl u porodu být...jen nevím, co by to mohlo být, aby si tak krásný zážitek nechal ujít.“ 

Markéta K.P.

 

A co vy? Využily byste možnost přítomnosti duly u porodu?


Autor: Anička Rádiová

Ukázat další blog tohoto autora
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.