Proč to (zase) nejde? Aneb trápení Vysočiny v nejvyšší soutěži

21.09.2017
Trápení Vysočiny v nejvyšší soutěži nebere konce. Otázkou je, co s tím.

 

Déja vu, chtělo by se říct. Pro ty, kdož nevládnou francouzštinou, lze přeložit jako „již viděné“. Začala sezona a Vysočina se zase potácí u dna ligové tabulky. Ačkoli si to snad nikdo v metropoli s ježkem ve znaku nepřál, opakuje se mizérie z let minulých. Otázkou je, kde je zakopaný pes.

 

Mezi fotbalovými fanoušky se kdysi tradoval vtip o tom, že fotbalová pravidla jsou následující. Zaprvé: hraje se s kulatým míčem. Zadruhé: nastupují proti sobě dva celky s jedenácti hráči, z nichž jeden je brankář. Zatřetí: vždy vyhraje Německo. Čeští koumáci vymysleli také další neměnné pravidlo: v průběhu podzimní části se tutově mění hlavní trenér fotbalové Vysočiny.

Letos se zdá, že by to mohlo být jinak. Odehráno je sedm kol a lavičce Jihlavy stále šéfuje Ivan Kopecký. Jenže otázka zní – Jak dlouho ještě? U nás máme totiž takový v cizině nepříliš tradiční zvyk. Jakmile se přestane dařit, vždy to jako první odnese trenér. Proč? Protože to je nejjednodušší. Mnohdy se nejde po hlubších příčinách. Na tento krok je vidět, média ho dopodrobna rozeberou, přijde ten kýžený impuls na pár zápasů a pak… Vše se vrátí do zajetých kolejí. Kdyby totéž praktikovaly kluby v cizině, asi by těžko kdy vznikla ikonická představa sira Fergusona v Manchesteru United.

Teď se vraťme na naši specifickou Vysočinu. Vyjma první ponávratové sezony, kdy se možná i vlivem nováčkovského elánu (ze kterého nyní ve velké míře těží například hokejová Dukla) dařilo, jsou začátky ligového ročníku prachbídné. Tehdy u toho byl František Komňacký. Od druhého roku po postupu (2013/2014) to je ale bída třená s nouzí. Posuďte sami. Uvádím vždy bodový zisk po sedmi odehraných kolech.

2013/2014 sedm bodů a trenér Komňacký, který byl odvolán ještě tentýž podzim. 2014/2015 čtyři body a z lavičky Jihlavy byl odporoučen Petr Rada. 2015/2016 čtyři body a smutně odcházel Luděk Klusáček. 2016/2017 pět bodů a s Jihlavou se loučil Michal Hipp. Toho později nahradil Michal Bílek a ani ten sezonu nedokončil.

2017/2018 čtyři body a… Ivan Kopecký je stále trenérem. I po debaklu 0:5 v Jablonci.

Kdo trochu rozumí fotbalu a zná výše uvedená jména, musí uznat, že všichni do jednoho jsou trenérské kapacity. Jenže ani exreprezentační trenéři nedokázali klub z Vysočiny vytáhnout z bídy. Je tedy chyba opravdu v trenérovi? Těžko.

Když se na situaci podíváme z druhé strany, z pohledu hráčského kádru došlo k obrovské obměně. Porovnáme-li soupisky z let minulých s tou letošní, kolik stálic v jihlavském dresu nalezneme? Z pravidelně hrajících to je Hanuš (nyní doléčující zranění), Krejčí, Tlustý, Vaculík a Dvořák. Doplnit bychom mohli ještě mladého dravce Fulneka, který dlouho čekal na svou šanci, a spolehlivého náhradníka Rakovana. Pouze pět hráčů, kteří více hráli, než seděli, zůstalo v kádru delší dobu. Zbytek se obměnil. Výsledky přesto nepřichází.

Jakto že už se v nádherném modrém dresu nechtějí představovat mladíci ze Sparty a jiných českých velkoklubů, kteří v Jiráskově ulici startovali svou kariéru? Proč se nedaří přivádět zvučná jména? Za vším hledej peníze.

A tak nám všem nezbývá než doufat, že jihlavská bojovnost a srdíčko budou znovu stačit aspoň na záchranu. Otázkou je, zda u toho bude trenér Kopecký. Pohárový duel s Baníkem Sokolov mu vaz nezlomil. Vysočina dokázala postoupit, byť herně rozhodně nepřesvědčila. Trenérovým katem může být v neděli jiný Baník - ten ostravský. Možná ano. A možná taky ne. 

Jak je vidno, v trenérovi dlouhodobě problém není...

Místo události: Jiráskova 69,Jihlava


Autor: Petr Jindra

Externí redaktor City.cz, jehož zaměřením je především oblast sportu. Student Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Bývalý trenér Florbalové školy Jihlava.

Ukázat další blog tohoto autora
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.