Park Gustava Mahlera odhaluje základy nacisty vypálené jihlavské synagogy

Park Gustava Mahlera vznikl na místě bývalé jihlavské synagogy, kterou vypálili jihlavští nacisté před blížící se 2. světovou válkou.

Na tom místě mnozí Jihlavané pamatují léta zavedenou jihlavskou tržnici, kde stánkaři už v 80. letech prodávali své výpěstky.

Tehdy vyasfaltovaný plácek prozrazoval málo o tom, na jak vzácném místě se nachází. Pod rozpukaným a zvlněným asfaltem byly dlouhá léta ukryté základy židovské synagogy, kterou coby malý chlapec navštěvoval také světoznámý skladatel Gustav Mahler se svými rodiči. 

A právě jemu je nyní zasvěcen park, který na místě vznikl v první dekádě 21. století pod taktovkou architekta Jana Koblasy. Právě socha světoznámého skladatele, umístěná ve zvlněné krajině znázorňující Vysočinu, připomíná kořeny a vazby světoznámého skladatele, jenž v Jihlavě prožil dětství. 

V době vzniku parku byl terčem posměšků a kritiky Jihalvanů. Především kamenné plastiky ptáků a ryb symbolizujícími Mahlerovu hudební tvorbu, dostaly hanlivé přezdívky jako třeba šibenice v případě kamenných kvádrů do tvaru T.

Příjemným oživením místa je vodní jezírko s deseti fomtánkami, znázorňujícími deset Mahlerových symfonií.

Celou plochu dotváří zbytky hradebního opevnění a odkryté základy bývalé synagogy vypálené nacisty. Současně s parkem vznikla i vyhlídka umístěná v historické baště opevnění.

Slavnostní otevření Parku Gustava Mahlera a odhalení pomníku Gustava Mahlera proběhlo za přítomnosti tehdejšího prezidenta republiky Václava Klause a dalších významných hostů dne 7. července 2010, v den 150. výročí skladatelova narození. 

INFORMACE:

Adresa: Park Gustava Mahlera, Jihlava
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.