„Člověk se musí trochu krotit, aby se z toho nezbláznil,“ říká třešťský rodák Píša

05.07.2017
Umělecký kovář, zpěvák, dirigent, herec, dramaturg a muzikant. Petr Píša si do svého životního angažmá zasadil několik rolí. Od prken Národního divadla, přes vyjížďky do zahraničí s bratry Formany a jejich kočovným kabaretem Obludárium, se slavný rodák neváhal vracet do rodné Třeště. „Tohle je to moje místo, tady mám pěkný výhled,“ říká doma na zahradě, hned vedle kovárny, kde vznikla většina jeho projektů.

Herec, zpěvák i umělecký kovář - Petr Píša (vlevo s mikrofonem) je mužem hned několika životních rolí. FOTO: www.zatrestband.cz

A jaký máte vztah s místními?
To víte, že mě tady půlka lidí nemusí, to je standardní. Někteří hodně, někteří míň, ale naopak někteří přijdou třeba na Tančírnu. Tak je to všude. Zjišťují, proč to dělám, co z toho mám a tak dále.

Zde máte kovárnu a zároveň tady bydlíte. Člověk by čekal, že žijete na nějakém obrovském statku.
Nene, baráky v téhle ulici se postavily někdy v 70. letech. Já jsem s rekonstrukcí začal před čtyřmi lety a stále to není hotové. Nevím, kdo to dodělá. (smích) Chybí zábradlí.

Předpokládám, že zde hodláte zůstat i nadále.
Asi jo, když tady mám chalupu. Jezdil jsem sedm let s Formanama, ale už nejezdím.

A jak vzpomínáte na spolupráci s Formany?
My když jsme jezdili s divadlem, tak to bylo lákavé. Jste pořád někde jinde, nemute být zodpovědný za nějakou údržbu někde na domě. Máte karavan, zapojíte ho a jedete. Ale to jednou omrzí. Mě teda určitě. Je to asi tím, jak je člověk založený. Jestli chce mít někde zázemí, kam se vrátí, kde má původ. A tohle je to moje místo, mám tady pěkný výhled, vidím až na čerty (větrné elektrárny, pozn. red.) v Pavlově, támhle za lesem. 

Chystáte něco nového na léto?
Ono je toho vždycky víc, většinou je šance 1 ku 8, jestli to dopadne. Ono už se při tom vyjednávání většinou zjistí, že se to například na danou akci nehodí nebo se nesejde termín... Může to být nad rámec rozpočtu, jaký mají pořadatelé a tak dále. Je spousta věcí, které když neklapnou, tak je prostě lepší raději zůstat doma než se někde trápit a mít z toho rozpaky.

Ale zaslechla jsem, že se letos připojíte k představení v Jihlavě Stará Plována.
Ano, to dělám s divadlem Tejp. Loni jsem byl jenom čumil a některé věci jsem nepochopil. Tak jsem jim letos nabídl takový příběh. Já už jsem jim jednou příbehl nabídl, ještě když to dělali v Loučkách, krásně ho zpracovali, tak jsem teď vymyslel další. Budeme ho rozpracovávat v létě, ale struktura příběhu je již daná.

Zapojíte se do toho i jinak než příběhem, například zpěvem nebo kovařinou?
Ono se to nabídne až u té práce, ale nějaké rekvizity a konstrukce jsou již naplánované. Samozřejmě, že se to bude nějakou chvíli hledat, ale učitě bude hlavní opět šapitó. A rozhodně tam bude maringotka.

Co s maringotkou?
Příběh bude o zapomenutém principálovi, a k tomu maringotka patří.

Na dovolenou, třeba s maringotkou, se nechystáte?
Ani ne, ale jezdím, teď jsem byl v Dánsku!

Ale opět s nějaký s projektem, jestli hádám dobře?
S loutkou, ano. Ale tam člověk nepracuje celý den, máme čas se podívat.

Jak je ta loutka vůbec veliká?
Je to sedm metrů vysoké a z jedenácti a půl metrů se to nahoře ovládá. Celkově teda nějakých dvanáct metrů s tím, že loutka samotná má sedm metrů.

A jak takový kolos vlastně převážíte?
Dodavatelstky. Když je to tady v dosahu pár kilometrů, nějaká Telč nebo Jihlava, tak to přetáhnem traktorem, ale jinak si objednáme nákladní auto, které to zapřáhne a jede.
Pamatuji si, když jsme se na rozhovor sešli naposledy, tak jste mi říkal o plánu s velikým orchestrijonem pro celou kapelu. A ten se vydařil.

Máte ještě nějaký dlouhodobý plán nebo nápad?
Chceš-li rozesmát Boha, seznam ho se svými plány. Já už nic neplánuji. Je to tak, že člověk se musí trochu krotit, aby se z toho nezbláznil. Ony ty věci jsou technicky náročné, musí se pořád něco řešit a hlídat a zařizovat. Docela by nám bodlo mít produkčního, pořád to dělám já. Ale uvidíme jak to bude.

A s orchestrijonem také stále jezdíte?
Ano, akorát my jsme tomu začali říkat Orchestroj. Jezdíme se Zatrestbandem a s normální technickoku partou, které se říká klikaři, ti rozhýbávají celý stroj.

Takže vaše práce vypadá tak, že máte několik projektů a když si vás někdo objedná, tak jedete?
Ano, někdy si zavolají, někdy se nabídneme sami. Když něco vyděláme, tak ty peníze vezmeme a něco zlepšíme na orchestroji, něco opravíme na loutce a tak dále. Jde to zpátky do věcí.

Jste svým vlastním pánem... Trápí vás třeba každodenní vstávání?
Já vstávám normálně! Režim je důležitý, aby člověk nezlenořil. Hlavně, když přijdou kluci do kovárny, tak tady musím být, i když s nima nedělám. Ale jsem člověk, který rozhoduje, jak ta zakázka má být, jak to má vypadat a kdo konzultuje se zákazníkem. Je potřeba, aby ten den nějak začal.

A do toho kovárna... To je práce, kterou se živíte?
Ano, živím se tím. A podle toho jak máme času, můžeme objem kovářské práce slibovat. Když nás čeká například něco, jako je Plovárna, tak dva měsíce nemůžeme dělat v dílně normálně pro zákazníky, děláme pro ten projekt.

Kolik máte vůbec v kovárně lidí?
Ono to není tak, že by to byli mí zaměstnanci, my jsme kolegové. Je to podle toho, co je potřeba udělat. Teď jsme byli tři, ale byly chvíle, kdy nás tady bylo pět. Třeba když jsme dělali toho anděla, to by velký hukot.

Máte jako mistr kovář nějakého svého nadaného učedníka?
Já se necítím být mistrem kovářem, spíš já jsem ten učedník, učím se ze všeho, co uvidím.

Jste ale zakladatelem jihlavského orchestru Tutti, který je nyní veden jihlavskou ZUŠ, jak vůbec vznikl?
Já jsem měl orchestry dva, založili jsme je v roce 1996. Tutti nejdříve nebyl velký, později se rozrostl na 93 lidí a když už jsem nemohl oba dva zároveň utáhnout, tak jsme se rozhodli, že ten veliký, kde bylo hodně dětí, ten parádní, Tutti, nabídneme do hudebky, aby pod ní fungoval.

Líbí se vám, jak je Tutti nyní vedeno?
Funguje to tam nádherně, jezdí různě po soutěžích. Ale já už tam vůbec nejsem. Dříve jsem byl takový plyšový dirigent, občas jsem přišel něco odmávat. Dnes už to jen pozoruji a mám z toho radost.

Vaše spolupráce v Jihlavě se týkají pouze ZUŠky?
My jsme od nich často zvaní na různé akce, za prvé tam učí hodně kolegů ze Zatrestbandu, konkrétně Honza Nosků, místoředitel ZUŠky. Ten nás například letos pozval na ZUŠ Open Air, abychom nejenom doprovodili děti, ale vnímal jsem to i tak, abychom rodičům a dětem ukázali, jak taková skupina funguje, aby se u toho nástroje udrželi, nadchli se a jednou třeba chtěli v takovým bandu hrát.

A když jsme u toho nadšení do věcí, kdy na domě doděláte to zábradlí?
Už to je takto asi dva roky rozdělané, tak nevím kdo to dodělá.

Autor: Hrdličková Aneta

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Recyklace je "in". Lidé v Jihlavě vloni vytřídili nejvíc tříděného odpadu

  19.01.2018
  Jihlavané v loňském roce rekordně třídili odpad. Od roku 2016 se množství svezeného skla, papíru, plastu...

  Chybí záchytná parkoviště, kritizuje stav D1 po hromadné nehodě hejtman Vysočiny

  18.01.2018
  Úterní kolaps dálnice D1, kdy do sebe na 99. kilometru narazilo přes třicet aut, podle hejtmana Kraje...

  VIDEO: D1 na Prahu se po devatenácti hodinách rozjela. Bouralo tam přes třicet aut

  17.01.2018
  /AKTUALIZOVÁNO 08:41/ Šestatřicet aut se po úterním poledni srazilo na 99. kilometru dálnice D1. Doprava...

  Na záchytce přespávají opilci z celého kraje. Nikdo ji ale nechce provozovat

  17.01.2018
  Na protialkoholní jihlavské záchytce bývá vcelku často rušno. Poté, co stávající provozovatel podal výpověď,...

  Chemostacionář v nemocnici dárci vybavili novými křesly i tablety

  16.01.2018
  Chemostacionář se stal Vánočním pokojem loňského roku. Dárci si ho poprvé v historii zařídili úplně celý,...

  Opilý Maďar se zákazem řízení převrátil kamion na D1. Nadýchal přes dvě promile

  15.01.2018
  Se zákazem řízení a navíc s alkoholem v krvi usedl za volant maďarský řidič, který v sobotu večer převrátil...