"Na důchod ještě nemyslím," říká muž, který 20 let šéfoval FC Vysočina Jihlava  06. 08. 2017

/MAGAZÍN JIHLAVA CITY/ Dlouhých dvacet let je jeho jméno spjato s jihlavskou kopanou. Za tu dobu z Brna, odkud pochází, projezdil milion dvě stě tisíc kilometrů. A za celých 20 let v Jihlavě ani jednou nespal. Přesto odmítl několik nabídek z Brna a na Vysočinu nedá dopustit.

„Dostal jsem ten dar, že mohu svůj koníček dělat jako zaměstnání. Byla a je to velká dřina. Ale špatně se mi nežije a myslím si, že dělat to, co má člověk rád, je největší životní výhra,“ říká Zdeněk Tulis, po dvacet let ředitel jihlavského fotbalového klubu. Přestože letos přenechal kormidlo o generaci mladšímu nástupci, zápal pro jihlavský fotbal v něm zůstal a bude dále v klubu působit jako předseda dozorčí rady.

„Chtěl bych, aby nová zadní tribuna byla dostavěna do tří let, do roku 2020, a měla multifunkční charakter, aby v ní proudil život,“ řekl odhodlaně Zdeněk Tulis v rozhovoru pro srpnový magazín JihlavaCity.cz

Zdeněk Tulis 
(* 26. března 1956, Brno)
  • Bývalý československý fotbalista, brankář.
  • Po skončení aktivní kariéry působil jako ředitel FC Vysočina Jihlava. V červnu 2017 byl valnou hromadou delegován jako předseda dozorčí rady klubu a ve funkci ředitele klubu jej nahradil nový ředitel Jan Staňek.
  • V roce 2016 získal ocenění Cena za přínos pro sport v anketě Sportovec Kraje Vysočina.
  • S Vysočinou zažil šest sezon v nejvyšší soutěž

Pane Tulisi, můžete popsat svoje fotbalové kariérní začátky?
Byli kdysi tři kamarádi – František Vaculík, Jarmila Vaculíková a Zdeněk Tulis. Trávili spolu hodně času v mládí při působení v královopolském fotbalovém klubu. Potom se jejich cesty rozdělily. František Vaculík vystudoval a dal se na stavebnictví. Já také vystudoval vysokou školu. Pak jsem ale dostal nabídku jít chytat do pražské Dukly. Ta nabídka mě zlomila.

Rozhodl jste se, že se budete věnovat fotbalu
Byla perspektiva, že se tím uživím. Později ve Slovanu Bratislava a následně v Sigmě Olomouc už ze mě byl skrytý profesionální fotbalista. Papírově jsme sice byli zaměstnaní v továrně u hlavního partnera klubu, tam jsme ale chodili jen pro výplatu, jinak se věnovali naplno fotbalu. Kariéru jsem ukončil ve 36 letech v Rakousku. A pak se dal na podnikání.

V čem jste podnikal? 
Zastupoval jsem anglickou a dánskou firmu se svým bratrancem, dováželi jsme mrazírenskou a chladicí techniku. Začal pro mě jiný život.

Jak se stane, že se bývalý fotbalista a později podnikatel z Brna ocitne v Jihlavě?
V roce 1997 jsme jeli lyžovat do Rakouska a Vaculíkovi se k nám přidali. František mě přemlouval, abych šel ještě chytat. Já mu tvrdil, že to nejde, že už mám nějaké roky. Pak vyprávěl, že se kvůli dceři, která měla zdravotní problémy, přestěhoval do Jihlavy, kam do té doby jen dojížděl. Mezitím za ním jednoho dne přišel pan Březina z tehdejšího jihlavského fotbalového klubu s tím, jestli mu pomůže finančně podpořit mládež. František na to slyšel i z důvodu, že v mužstvu působil jeho syn. A poněvadž je cílevědomý a otevřený novým věcem, chtěl, aby se to, do čeho dává peníze, posouvalo dál.

Kdy přišla vaše role? 
Přemýšlel, co a jak. Vzpomněl si na mě a oslovil mě, abych s ním šel dělat fotbal. Já zprvu odmítal, protože jsem měl rozjeté to svoje podnikání. Na to zareagoval slovy, že ode mě firmu koupí. Hned na začátku jsem Františkovi říkal: „Pojďme dělat fotbal v Brně, ne v Jihlavě. Jsme přece oba dva Brňáci. A Jihlava je historicky hokejová.“ Ale byl odhodlaný rozjet to tady. A tak to všechno začalo...

  • Proč se Zdeněk Tulis jako rodák z Brna rozhodl pro fotbal v Jihlavě?
  • Jaké cíle si při zakládání FC Vysočina vytyčil a kolik mu jich zbývá dokončit?
  • Jak těžké podle něj bude udržet v Jihlavě nejvyšší fotbalovou a hokejovou soutěž současně? 

Více čtěte v srpnovém vydání tištěného magazínu Jihlava City! 
Magazín Jihlava City vychází každý měsíc s distribucí zdarma do schránek jihlavských domácností a dalších více než 50 míst v Jihlavě. Jejich výčet naleznete zde

 
Autor: Petr Jindra

Další rozhovory