VIDEO: Jihlavská voda máchá špínu z hotelů jako Aquapalace Praha i Grandhotel BrnoV jihlavské prádelně si špinavé prádlo nechávají prát i prestižní hotely a podniky z celé republiky. FOTO: City.cz  Jihlava
  08.02.2017

Přes 450 tun prádla měsíčně projde přes Prádelnu a čistírnu Jihlava. Do budovy na Rantířovské ulici vozí prát své špinavé prádlo mnoho prestižních hotelů a podniků z celé republiky. Důvodem není jenom dobré zázemí, ale také kvalitní jihlavská voda.

Snadná doprava po dálnici D1, budova postavena přímo jako prádelna a hlavně kvalitní jihlavská voda. To jsou důvody, díky nimž je jihlavská čistírna jednou z nejprestižnějších v republice.

Župany, prostěradla či ručníky sem vozí například z Grandhotelu Brno nebo z pražského Aquapalace.

„Budova byla postavena v roce 1969 takzvaně na zelené louce už rovnou jako prádelna. Proto jsou všechny jednotlivé bloky rozděleny tak, aby se čisté prádlo s tím špinavým nekřížilo,“ vysvětluje jednatelka společnosti Martina Prošková.

Přestože celou společnost vlastní statutární město Jihlava a je jedním z mála „státních“ podniků toho druhu, používá tu nejmodernější techniku.

Pračky, které se kromě své velikosti moc neliší od praček pro domácnosti, zde mají vlastní místa vedle speciálních žehlících lisů a prací linky.

„I když je velká část procesu automatizovaná, ruční pracovní síla je stále potřeba,“ pokračuje Prošková.

„Například župany z prestižních hotelů se musí skládat opravdu pečlivě, jinak nám okamžitě volají, že písmenko z jejich našitého loga není přesně vidět, nebo že je pásek posunutý o centimetr níže,“ dodává.

Fungují a modernizují
Prádelna funguje již padesátým rokem, loni se renovace společnosti zaměřila na zázemí pro zaměstnance, letos se chystá rekonstrukce kotelny.

„Dříve se topilo uhlím, proto je areál tak veliký, byly zde sklady uhlí. Dnes prostory, které nevyužíváme, pronajímáme dalším firmám,“ říká jednatelka společnosti.

Přestože 90 procent produkce činí hotelové prádlo, společnost přijímá i osobní zakázky. Spolupráce s externími firmami dokonce umožňuje pronájem prádla s veškerou jeho obsluhou.

„Hotelová norma je, že froté prádlo musí za 15 vteřin nasát určité množství vody. Naše prádlo to stíhá za dvě vteřiny,“ vysvětluje Jindřich Hovorka, obchodní ředitel společnosti Neumanna s. r. o., která ložní prádlo k zapůjčení jihlavské prádelně dodává.

Proces praní ze sklepa až na rampu
A jak vůbec celý proces vypadá? Tou nejdůležitější součástí je kvalitní voda. Ta se přes změkčovač vody posílá do místnosti, kde se míchají prací prostředky.

„S každým druhem prádla se zachází jinak a je potřeba pro něj namíchat speciální prací prostředek. Je potřeba se přizpůsobit například i počasí. Když je venku moc teplo, začínají se prášky chovat úplně jinak,“ vysvětluje technik, který denně kvalitu prášků kontroluje.

Voda s již vybranou substancí pracích prášků se poté trubkami posílá do praček v patře, kde je již nutná pomocná ruční síla.

„Zaměstnankyně zde prádlo třídí a vkládají do jednotlivých praček. Z nich se poté dávají do sušičky a pak na žehlení,“ doplňuje Prošková.

Jak již bylo zmíněno, důležité je také skládání prádla. „Odtud ho opět dáváme do jednotlivých klecí se štítky, vozíme přes rampu do nákladních aut a čisté odvážíme zpět odběratelům,“ dokončuje jednatelka.


Autor: Aneta Hrdličková

Místo události: Rantířovská,Jihlava

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...