Pod koly na D1 zemřel vlk. Zabránit střetům mohou mosty v migrační trase zvěře

Na dálnici D1 auto srazilo vlka. FOTO: Pavel Hulva

14.03.2017
Mrtvého asi čtyřicetikilového samce vlka našel na poli u dálnice D1 muž ze Skorkova na Havlíčkobrodsku. Odborníci se shodují, že dálnice vytvořila pro zvířata velkou bariéru, kterou neumějí překonat. Pomoci by měly vhodně umístěné ekodukty, kterých je v současnosti nedostatek. Vzniknout by mohly zároveň s probíhající modernizací dálnice.

Na dálnici D1 na Havlíčkobrodsku srazilo auto velkou šelmu. Mrtvé zvíře našel na poli u 100. kilometru dálnice nedaleko Skorkova Václav Pinkas. Zprávu předal Hnutí Duha přes facebookové stránky Ochrana velkých šelem.

Ekodukt je speciální mostní objekt, který překonává umělou překážku:například dálnici, rychlostní komunikaci v migračních trasách divoké zvěře. Má sloužit migraci živočichů, zejména velkých savců, a snížit negativní dopady fragmentace krajiny.

„Protože snímek pořízený mobilem naznačoval, že by se mohlo jednat o vlka, nález vyjeli následující den ověřit místní zoologové Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Pavel Hulva z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze,“ stojí na webu selmy.cz.

Tam se odborníci shodli. S největší pravděpodobností se podle nich jedná o vlka, samce o váze asi čtyřicet kilogramů. Přesný původ zvířete má určit genetická analýza.

„Studiu populační struktury vlka se věnujeme dlouhodobě, za tu dobu jsme nashromáždili stovky vzorků a genetických profilů zvířat z celé střední Evropy. Analýza jedince z nové oblasti je cenným zdrojem informací o prostorovém chování druhu,“ ujasnil Pavel Hulva, docent zoologie a molekulární ekolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Podle odborníků je nepravděpodobnější, že vlk pochází z takzvané středoevropské nížinné populace. „Její centrum výskytu je v Německu a západním Polsku, zasahuje však také do České republiky,“ informovali na webu selmy.cz.

Bariéra s názvem dálnice

Dálnice D1 se od sedmdesátých let 20. století stala pro zvířata v České republice velkou bariérou. Vedle vlků se ji pokoušejí překročit také losi a rysi.

„V úseku mezi Skorkovem a Humpolcem probíhaly v minulosti například pravidelné migrace losů z Polska do jižních Čech. I ti měli v cestě dálnici D1. Na silnicích a dálnicích hyne každoročně obrovské množství zvířat. Bohužel řešením není ani oplocení dálnice, protože tím vzniká pro zvířata zcela neprůchodná bariéra,“ vysvětlil Václav Hlaváč, ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti Ždárské vrchy.

Podle Hnutí Duha je posledním doloženým případem zabitého vzácného zvířete rys, který byl nalezen před čtyřmi lety na 80. kilometru u Koberovic na Pelhřimovsku.

„Alespoň částečně by dalším kolizím mohly zabránit dobře navržené ekodukty, kterých je v Česku zatím minimum. Ty stávající byly často realizovány bez konzultací s odborníky na ochranu přírody a v důsledku toho stojí dnes většinou na zcela nelogických místech – například na pražském okruhu jich je sedm. Naopak v lokalitách, kde je jejich význam pro migraci velkých zvířat nesporný, tyto stavby často chybí,“ uvedli odborníci na webu.

V rámci modernizace D1 by měly být v oblasti Vysočiny vybudovány dva speciální ekodukty, jeden z nich na 94. kilometru, asi šest kilometrů západně od místa usmrcení  vlka.

„Jeden z plánovaných ekoduktů, vzdálený šest kilometrů od místa zabitého vlka, by zřejmě srážce nezabránil. Pokud by ani po rekonstrukci D1 případy usmrcení silně a kriticky ohrožených druhů velkých šelem neustaly, bude nutné průchodnost D1 dále zlepšovat,“ shodnotil Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí Duha.

Výskyt dalších vlků nebo rysů není na Vysočině vyloučen. Ochránci přírody a zoologové se proto na jejich monitoring nyní více zaměří, plánují především intenzivnější využití fotopastí. Veřejnost může své pozorování hlásit například na www.mapa.selmy.cz nebo na e-mail stopy@selmy.cz.


Autor: Vendula Šťávová

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Osudové setkání s jógou prožila v Miami. Teď mladá matka připravuje italskou kávu na Horním Kosově

  23.03.2019
  Zvládá toho tolik, že je to až s podivem. Má tříleté dítě a navíc od rána s úsměvem připravuje hostům...

  V jihlavském Cityparku se střídají nájemci. Prostory opustilo i Rádio Jihlava

  19.03.2019
  Největší nákupní a zábavní centrum v Kraji Vysočina se mění. A součástí změny jsou i společnosti, jež...

  VIDEO: Turka pije jen u babičky. Hrdý Jihlavan přibližuje, jak moc jde dohromady káva s rumem

  16.03.2019
  Káva Jihlavanka je stále ve většině domácností v zemi vítaná značka. Vysočinská metropole však už dávno...

  Jihlavská nemocnice vysílá operaci v přímém přenosu, pacienti uvidí, co je čeká

  15.03.2019
  Trpíte artrózou a hrozí vám operace kolene? Máte z ní strach? Jihlavská nemocnice přichází s unikátním...

  Soumrak vesnických obchodů: lidé dojíždějí do měst, kde i nakupují, senioři ne

  12.03.2019
  Tvrdou zkoušku prožívají obchody potravin a smíšeného zboží v obcích. Menší množství pracovních nabídek...

  Počítadla z cyklostezek hlásí1,6 milionů lidí. Rekord utržil žďárský Pilák

  08.03.2019
  Dvanáct automatických počítadel cyklistů či chodců instalovalo hejtmanství od roku 2016 na území celého...