VIDEO: Šestnáctiletí kluci založili divadlo, baví je utahovat si z politiky

Své usilí stejnou měrou věnují jak divadlu, tak i filmové tvorbě. Zdroj: Zuzana Dudášová

07.10.2018
Šestnáctiletí kluci Jakub Kos a Vojtěch Šoula jsou zakladateli divadla Voko. Ale jejich zájem se neubírá pouze na prkna, co znamenají svět, svou autorskou všestrannost chtějí uplatnit i na „stříbrném plátně“ a širšímu publiku tak představit svůj vtip a své myšlenky.

Kombinace historických faktů pojatých s vtipem a politická satira. To je hlavní náplň vystoupení mladého divadla Voko, které založili dva teprve šestnáctiletí kluci Jakub Kos a Vojtěch Šoula.

Z původně stejnojmenného časopisu se nakonec díky náhodě a účasti na studentské soutěži stal kulturní stánek, který produkuje originální díla. Vídat je mohou také lidé v Jihlavě, kde oba zakladatelé studují.

A jak většina akcí, které vzejdou z divadla Voko vzniká?

„Někdy jde o opravdu důkladné hledání v různých historických pramenech. Snažíme se totiž, aby si lidé odnesli kromě zážitku ze zajímavého představení také nějaké poučení z tehdejší reality. Takže čerpáme z opravdových historických událostí. Mnohdy jde skoro až o mravenčí práci,“ vysvětlil člen souboru Jakub Kos.

Dvojice se dostala k divadlu poměrně náhodou.

„Dvakrát jsme vyhráli studentskou soutěž Příběhy našich sousedů. S vítěznou scénou jsme jeli do Prahy a tam nás oslovila paní Bohuňovská, která v Jihlavě pořádá vzpomínkové akce, abychom vystoupili na jedné z nich s námětem 17. listopadu,“ zavzpomínal další člen souboru Vojtěch Šoula.

Dalším „popostrčením“ v jejich herecké kariéře pak byla nabídka dělat vystoupení s dětmi ve škole pro nejmenší.

„Řekli jsme, že si připravíme něco vlastního, uspořádáme vlastní akci. Tehdy nám prorokovali, že to nevyjde a my vyprodali celý sál,“ vylíčíl Kos.

Pak už prý šlo vše tak nějak samo. Kromě toho, že kluci účinkovali v jihlavském Horáckém divadle a pořádali scénky, si před dvěma lety řekli, že si založí vlastní značku - vlastní divadlo, které bude pořádat představení. A měnit jejich oblíbený název Voko se jim už nechtělo.

„Každý se nás na ten název ptá, ale v podstatě se nám jen líbilo, jak to zní, nic víc za tím nehledejte,“ pousmál se Kos.

Ještě před vznikem Voka přitom oba zakladatelé a zároveň jediní herci tohoto divadla vydávali vlastní stejnojmenný časopis.

„Dva roky jsme měli redakci, dodnes fungujeme v internetové podobě, i když na nové příspěvky teď nemáme čas,“ podotkl Kos. Akční dvojice se věnuje také například natáčení dokumentů a krátkometrážních snímků.

„Odsud jedeme natáčet krátkometrážní film k Želetavě. Budeme tam spát ve stanu, protože se snažíme být autentičtí a vystupuje v něm bezdomovec. Původně jsme plánovali širák, ale na ten už je zima,“ vysvětlil různorodost práce Šoula, který s Kosem připravuje také záběry do dokumentu o opuštěných místech na Vysočině.

„Zmiňujeme v něm sklárny v Dobroníně, jihlavskou továrnu Alfatex, která podléhá demolici, ale domluvili jsme se s majitelem, že než to tam spadne, že si tam natočíme pár záběrů. Nebo bývalou školu v Heleníně,“ odtajnil část připravovaného projektu Šoula.


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, reklamní a hudební textař. Projektový manažer a šéfredaktor zpravodajského portálu City.cz. Projekt, tehdy ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Rozšíření Hradební ulice v centru Jihlavy se zpozdí a prodraží. Kvůli kanalizaci

  18.06.2019
  Práce na rozšíření průtahu Jihlavou, který ve chvílích uzavírky dálnice D1 slouží i jako objízdná trasa,...

  Aby bylo živo, zrušili úředníci byrokracii a vybrali místa pro kulturu, akce lze hlásit on-line

  13.06.2019
  Uspořádat akcí v ulicích, na náměstích či parcích, může být někdy kvůli povolením radnice složité. V...

  FOTO: Citypark čekají změny za sto milionů, dostane i prosklený výtah s výhledem

  12.06.2019
  Jihlavský Citypark čeká letos výrazná proměna. Rekonstrukce, jejíž náklad přesáhne 100 milionů korun,...

  OBRAZEM: Eurojack měl říz. V Jihlavě změřili síly dřevorubci z celé Evropy

  09.06.2019
  Létající piliny a ostré zářezy jak pilou, tak sekerou. Mistrovství Evropy v dřevorubeckých sportech Eurojack...

  FOTO: Pod Křemešníkem rostou mladé buky Terka a Vojta, stromy nesou jména dětí, které je vysadily

  09.06.2019
  Dvacítka dětí z celé Vysočiny pod Křemešníkem na Pelhřimovsku zasadila mladé buky. Dvouleté odolné a...

  "Ráno si dát šťopičku slivovice," zní recept ženy z Jihlavy. Oslavila 104. narozeniny

  07.06.2019
  Úctyhodného věku 104. let se v pátek dožila Anděla Hosová z Jihlavy. Pogratulovat k narozeninám jí za...