VIDEO: Šestnáctiletí kluci založili divadlo, baví je utahovat si z politiky

Své usilí stejnou měrou věnují jak divadlu, tak i filmové tvorbě. Zdroj: Zuzana Dudášová

07.10.2018
Šestnáctiletí kluci Jakub Kos a Vojtěch Šoula jsou zakladateli divadla Voko. Ale jejich zájem se neubírá pouze na prkna, co znamenají svět, svou autorskou všestrannost chtějí uplatnit i na „stříbrném plátně“ a širšímu publiku tak představit svůj vtip a své myšlenky.

Kombinace historických faktů pojatých s vtipem a politická satira. To je hlavní náplň vystoupení mladého divadla Voko, které založili dva teprve šestnáctiletí kluci Jakub Kos a Vojtěch Šoula.

Z původně stejnojmenného časopisu se nakonec díky náhodě a účasti na studentské soutěži stal kulturní stánek, který produkuje originální díla. Vídat je mohou také lidé v Jihlavě, kde oba zakladatelé studují.

A jak většina akcí, které vzejdou z divadla Voko vzniká?

„Někdy jde o opravdu důkladné hledání v různých historických pramenech. Snažíme se totiž, aby si lidé odnesli kromě zážitku ze zajímavého představení také nějaké poučení z tehdejší reality. Takže čerpáme z opravdových historických událostí. Mnohdy jde skoro až o mravenčí práci,“ vysvětlil člen souboru Jakub Kos.

Dvojice se dostala k divadlu poměrně náhodou.

„Dvakrát jsme vyhráli studentskou soutěž Příběhy našich sousedů. S vítěznou scénou jsme jeli do Prahy a tam nás oslovila paní Bohuňovská, která v Jihlavě pořádá vzpomínkové akce, abychom vystoupili na jedné z nich s námětem 17. listopadu,“ zavzpomínal další člen souboru Vojtěch Šoula.

Dalším „popostrčením“ v jejich herecké kariéře pak byla nabídka dělat vystoupení s dětmi ve škole pro nejmenší.

„Řekli jsme, že si připravíme něco vlastního, uspořádáme vlastní akci. Tehdy nám prorokovali, že to nevyjde a my vyprodali celý sál,“ vylíčíl Kos.

Pak už prý šlo vše tak nějak samo. Kromě toho, že kluci účinkovali v jihlavském Horáckém divadle a pořádali scénky, si před dvěma lety řekli, že si založí vlastní značku - vlastní divadlo, které bude pořádat představení. A měnit jejich oblíbený název Voko se jim už nechtělo.

„Každý se nás na ten název ptá, ale v podstatě se nám jen líbilo, jak to zní, nic víc za tím nehledejte,“ pousmál se Kos.

Ještě před vznikem Voka přitom oba zakladatelé a zároveň jediní herci tohoto divadla vydávali vlastní stejnojmenný časopis.

„Dva roky jsme měli redakci, dodnes fungujeme v internetové podobě, i když na nové příspěvky teď nemáme čas,“ podotkl Kos. Akční dvojice se věnuje také například natáčení dokumentů a krátkometrážních snímků.

„Odsud jedeme natáčet krátkometrážní film k Želetavě. Budeme tam spát ve stanu, protože se snažíme být autentičtí a vystupuje v něm bezdomovec. Původně jsme plánovali širák, ale na ten už je zima,“ vysvětlil různorodost práce Šoula, který s Kosem připravuje také záběry do dokumentu o opuštěných místech na Vysočině.

„Zmiňujeme v něm sklárny v Dobroníně, jihlavskou továrnu Alfatex, která podléhá demolici, ale domluvili jsme se s majitelem, že než to tam spadne, že si tam natočíme pár záběrů. Nebo bývalou školu v Heleníně,“ odtajnil část připravovaného projektu Šoula.

Autor: (red )

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Podvodník si objednával mobily přes inzerát. Platit už je ale nechtěl

  15.10.2018
  Nabídky mobilů na internetu zlákaly devatenáctiletého mladíka, který neodolal a pod smyšlenými jmény...

  VIDEO: Blogerka psala o spodním prádle. Teď s mámou otevřela už třetí obchod

  14.10.2018
  /FOTOGALERIE/ Vše začalo blogem o podprsenkách, který tehdy sotva dvacetiletá Karolina psala při svém...

  Jihlavský sbor Melodie letos oslavil dvacet let. A jak jinak, než zpěvem

  14.10.2018
  /ROZHOVOR/ Dvacáté narozeniny slaví letos jihlavský pěvecký sbor Melodie. U založení byla i zpěvačka...

  Patnáctiletý hoch ležel bezvládně na ulici. Opilý skončil v nemocnici

  12.10.2018
  Popíjení alkoholu přecenil teprve patnáctiletý mladík v Jihlavě, jehož bezvládné tělo pak museli z ulice...

  Jihlavští modeláři se na republikovém mistrovství neztratili, vezou i stříbro

  12.10.2018
  Jihlavští mladí modeláři se zúčastnili republikového Mistrovství volných letů. Z pěti dětí se nejlépe...

  Zdrogovaný muž ničil auta v centru Jihlavy, nadělal škodu za 50 tisíc

  10.10.2018
  Pod vlivem drog se pustil do ničení aut zaparkovaných v Benešově ulici v centru Jihlavy sedmadvacetiletý...