Chodníková revoluce? Začala v Hamerníkově ulici, kde testují dlažbu pro celou Jihlavu
Hamerníkova ulice se dočká nových chodníků. Na tom, že starý propadlý chodník z malých dlažebních kostek nahradí zcela nová dlažba, by nebylo nic až tak převratného. Avšak jihlavská radnice tam testuje asi tisíc metrů čtverečních zcela nového povrchu. Pokud se osvědčí, měl by se objevovat na všech dalších opravovaných chodnících v Jihlavě.

Stav chodníků jsou letitý problém krajského města Vysočiny. Jihlavská radnice však nyní testuje novou dlažbu, která by jihlavským chodníkům mohla vtisknout jednotnou podobu. 

Novou velkoformátovoU betonovou dlažbou už začali dlaždiči pokládat v Hamerníkově ulici.

“Nový typ dlažby, která by v budoucnu mohla zaplnit Jihlavu, má zajistit nejen pohodlnou a bezpečnou chůzi lidí všech věkových kategorií, ale i jízdu s kočárkem a malým dětem i radost bez drncání na dětských koloběžkách a odrážedlech,” uvedla Tereza Kafková z útvaru městského architekta.

Změna dlaždic však není jedinou inovací. Radnice experimentuje také s impregnací betonové dlažby a bude testovat, jaký má vliv na čistotu a údržbu, ale i na to, jak povrch klouže při různém počasí.

„Dále nás zajímá, jak se bude povrch chovat při zimní údržbě spočívající v solení nebo posypu štěrkem a při pojezdech technikou údržby,“ uvedl radní pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal.

Dlažbu podle jeho slov už v rámci výroby naimpregnovali, aby byla odolnější vůči nečistotám a také aby z ní dešťová voda stékala do trávníků, kde bude zasakovat k uličnímu stromořadí.

„Hledáme řešení, která dávají smysl i ekonomicky. Důležité jsou kromě ceny i náklady spojené například s jiným způsobem pokládky. Řešíme ale i detaily kolem nestandardních prvků, jako jsou šachty, poklopy a značky nebo prvky pro nevidomé. Proto bychom byli rádi, kdyby se nám ozval někdo nevidomý či slabozraký, abychom s ním mohli probrat skutečné potřeby pro jeho bezpečný pohyb,“ doplnil radní David Beke.

Zhotovitelem stavby v Hamerníkově ulici za necelé dva miliony korun se na základě výběrového řízení staly Služby města Jihlavy. Práce na stavbě jsou téměř hotové, ale tři dny před dokončením je zastavila havárie na plynovém potrubí.

Kvůli úniku plynu na odkalovacím ventilu, bylo nutné znovu kopnout do země. Ventil museli opravit pracovníci plynárenské služby. Předpokládané ukončení stavby a kompletní zprovoznění chodníku je naplánováno nejdéle do konce listopadu.


Autor: Michal Kolařík

Po letech v jihlavské redakci Deníku či MF DNES a iDNES.cz založil portál City.cz. Pak neodolal možnosti pracovat jako redaktor v České televizi, kde vydržel tři roky. Práce na vlastním projektu ale byla větší výzvou.Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!