Citypark zpoplatní parkoviště. Auta v něm totiž stojí celý den  Jihlava
  24.07.2015

/EXKLUZIVNĚ/ Obchodní a zábavní centrum Citypark nabízí více než 800 parkovacích míst zdarma. To se ale brzy změní. Důvodem je nárůst řidičů, kteří v Cityparku odstavují auto na celý den.

Zpoplatnění parkovacích stání v jihlavském Cityparku plánuje vedení obchodního domu letos na podzim. Serveru JihlavaCity.cz to potvrdil nový ředitel obchodního centra Aleš Navrátil, který ve funkci v květnu letošního roku nahradil Pavla Henzla.

"Počet parkujících aut neustále monitorujeme a celodenně parkujících vozů neustále narůstá. Samozřejmě nikomu nebráníme, aby zde zaparkoval a odběhl si do města něco vyřídit, ale není možné z toho dělat záchytné parkoviště, pak nemají nakupující lidé kde parkovat," uvedl pro JihlavaCity.cz šéf jihlavského obchodního centra Navrátil. 

"Proto plánujeme zavedení placeného parkování, avšak tak, aby se to nedotklo našich zákazníků," dodal. 

Podle ředitele Cityparku změny vyvolala nová otevírací doba hypermarketu Albert který je součástí obchodně-zábavního komplexu. Ten po převzetí provozu po Intersparu posunul otevírací dobu už od sedmi od rána. A s ním se od sedmé hodiny ráno otevírá i parkoviště obchodního centra. Jenomže spousta řidičů toho zneužívá. Začali tam parkovat i lidé, dojíždějící do práce v centru Jihlavy autem.

"Naše bezplatné parkoviště začali hojně využívat lidé, kteří si u nás nechají své vozidlo na celý den. V tuto chvíli se jejich počet neustále zvyšuje. Nyní je to nějakých sto padesát až dvě stě aut denně," uvedl Navrátil.

Celková kapacita zastřešeného dvoupodlažního parkingu je přitom více než 800 parkovacích míst. “Dostáváme se však na pouhých 150 volných míst v letním období, které není exponované, ve vánočním období by došlo ke kolapsu parkování,” dodal motiv pro mnoho lidí nepopulárního kroku Navrátil.

Placený parking možná už od září
A placené parkování by v Cityparku mohlo fungovat už od září. "Naším cílem je zavést jej co nejdříve, třeba v září, nebo v říjnu. Nejsme vázáni datem, ale mělo by to být rozhodně letos," dodal nový ředitel obchodního domu.

Parkovací systém bude podle něj stejný, jako například v brněnské Vaňkovce. Jihlavský Citypark kvůli tomu bude třeba vybavit novým parkovacím systémem s pokladnami, ačkoliv už u výjezdu z parkoviště systém na placené parkování je připraven i se závorami.

"Parkovné se bude platit na pokladnách v každém podlaží obchodního centra. Když řidič zapomene, pokladna bude i u výjezdu z parkoviště," vysvětlil Navrátil.

Parkování by mělo být cenově srovnatelné s cenou na náměstí a pohybovat se mezi 20 až 30 korunami na hodinu. "Možná s progresí, zvyšující se sazbou za další hodinu parkování. Taková varianta by se mi líbila ale stejně tak je možné, že bude stanovená pevná hodinová sazba," dodal Navrátil.

Podobná obchodní centra mají podle něj standardně dvě nebo tři hodiny parkování zdarma. Tento model by měl fungovat i v Jihlavě.

Někteří zákazníci však budou moci nechat auto stát na parkovišti bezplatně i déle. Třeba návštěvníci multikina, kteří stráví v Cityparku více času. "Vybraní obchodníci, třeba multikino, budou mít takzvané validátory, kterými potvrdí prodloužení parkovací doby," uvedl ředitel.

Návštěvníci zoo budou mít výjimku
A parkování zdarma budou mít také zákazníci zoologické zahrady. "Náš parking používají často návštěvníci našeho partnera - jihlavské zoo. Ti budou mít parkování nadále zcela zdarma," dodal Navrátil. K tomu bude stačit předložit parkovací lístek v pokladně zoo, kde obsluha prodlouží parkovací dobu.

"Se zástupci Cityparku jsem o tom jednala, že ve vrcholné sezóně aktivně odkláníme auta do Cityparku a z jejich strany vyšla právě ta nabídka, že by zvýhodnili naše návštěvníky," potvrdila serveru JihlavaCity.cz ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková. 

"Pakliže odkloníme našeho návštěvníka do Cityparku, bude mít sice o trochu pohodlnější parkování, ale zase náročnější přístup k zoo, deset minut chůze, tak bychom jim to tímto způsobem kompenzovali. Zatím ale o tom definitivní dohoda nepadla, výsledek zatím nemám," dodala Kubíková s tím, že jednání proběhlo teprve před pár dny. 

Podle náměstka primátora pro dopravu Jaroslava Vymazala (ODS) je to důvod znovu otevřít téma výstavby městského parkovacího domu. 

"Je to pro mě nová zpráva, zástupci Cityparku město o tomto kroku zatím neinformovali," uvedl pro JihlavaCity.cz náměstek Vymazal s tím, že jde o privátní subjekt, který na zpoplatnění má nárok.

A zpoplatnění parkoviště v Cityparku podle něj bude mimo jiné i důvod, aby lidé volili ekonomičtější i ekologičtější způsob dopravy do zaměstnání v centru Jihlavy. "Například nepojedou v autě sami, tím se počet parkujících vozů ve městě sníží, nebo zvolí pro dopravu do centra kombinovaný způsob přepravy s MHD, autobus či vlak," dodal náměstek.  Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.Místo události: Hradební 1, Jihlava


Nejoblíbenější podniky