Co můžeme čekat od robotů? O tom mluvili odborníci na jihlavské polytechnice  05. 12. 2018

Průmysl 4.0, nástup věku robotů a umělé inteligence. Má se lidstvo čeho obávat, nebo jde o novou průmyslovou revoluci a a s tím spojené příležitosti? O tom na jihlavské Vysoké škole polytechnické přednášeli viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR a členka představenstva společnosti IBM pro Střední Evropu Milena Jabůrková a Jiří Holoubek, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR a prezident Elektrotechnické asociace České republiky.

Pokrok nezastavíš, říká se. Lidskou práci tak stále častěji nahrazují roboti a umělá inteligence. Hrozí ztráta pracovních míst, nebo v souvislosti s průmyslovou revolucí 4.0  se potřeba lidí zvýší a na jakých pozicích? To jsou stále častější otázky, které vyvstávají společně s robotizací. I o tom na jihlavské Polytechnice byla řeč na úterní přednášce.

"Přednášející také objasnili zásadní rozdíly v pojmech, které se často mylně zaměňují, například rozšířená a virtuální realita, nebo třeba data versus informace. Vyjasnili také časté dezinterpretace Průmyslu 4.0. Posluchači se zajímali mimo technických otázek například o otázku možného narušení ekonomického koloběhu v případě, že by byli lidé nahrazeni roboty," uvedl mluvčí jihlavské vysoké školy Tomáš Obruba.

A co tedy můžeme čekat od robotů? Máme se bát, že nás nahradí? Podle přednášejících niikoliv tak, jak se někteří domnívají. Roboty nahradí chybějící zaměstnance na volných pozicích a pozicích nových. Umělá inteligence podle nich bude dále rozvíjena a bude s lidmi spolupracovat. To se již děje, jen je to někdy tak samozřejmé, že nás to nemusí napadnout. Příkladem mohou být automatické pilotní systémy v letadlech, které usnadňují pilotům práci. 

Na Vysoké škole polytechnické se tématu Průmyslu 4.0 věnují studenti na Katedře technických studií. „Umělá inteligence je světovým trendem technického pokroku, který ovlivní a zásadním způsobem změní většinu oblastí lidských činností. VŠPJ se snaží připravit studenty pro uplatnění v průmyslu, proto se ve zvýšené míře věnujeme tomuto tématu.," uvedl vedoucí katedry Zdeněk Horák.
Autor: Michal Kolařík

Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

Další zprávy z Jihlavy a okolíKde nejvíc frčí Citykarta