Co můžeme čekat od robotů? O tom mluvili odborníci na jihlavské polytechnice

Co přinese umělá inteligence. Příležitosti, nebo hrozby? O tom byla řeč na polytechnice v Jihlavě. Zdroj: Ilustrační foto

05.12.2018
Průmysl 4.0, nástup věku robotů a umělé inteligence. Má se lidstvo čeho obávat, nebo jde o novou průmyslovou revoluci a a s tím spojené příležitosti? O tom na jihlavské Vysoké škole polytechnické přednášeli viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR a členka představenstva společnosti IBM pro Střední Evropu Milena Jabůrková a Jiří Holoubek, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR a prezident Elektrotechnické asociace České republiky.

Pokrok nezastavíš, říká se. Lidskou práci tak stále častěji nahrazují roboti a umělá inteligence. Hrozí ztráta pracovních míst, nebo v souvislosti s průmyslovou revolucí 4.0  se potřeba lidí zvýší a na jakých pozicích? To jsou stále častější otázky, které vyvstávají společně s robotizací. I o tom na jihlavské Polytechnice byla řeč na úterní přednášce.

"Přednášející také objasnili zásadní rozdíly v pojmech, které se často mylně zaměňují, například rozšířená a virtuální realita, nebo třeba data versus informace. Vyjasnili také časté dezinterpretace Průmyslu 4.0. Posluchači se zajímali mimo technických otázek například o otázku možného narušení ekonomického koloběhu v případě, že by byli lidé nahrazeni roboty," uvedl mluvčí jihlavské vysoké školy Tomáš Obruba.

A co tedy můžeme čekat od robotů? Máme se bát, že nás nahradí? Podle přednášejících niikoliv tak, jak se někteří domnívají. Roboty nahradí chybějící zaměstnance na volných pozicích a pozicích nových. Umělá inteligence podle nich bude dále rozvíjena a bude s lidmi spolupracovat. To se již děje, jen je to někdy tak samozřejmé, že nás to nemusí napadnout. Příkladem mohou být automatické pilotní systémy v letadlech, které usnadňují pilotům práci. 

Na Vysoké škole polytechnické se tématu Průmyslu 4.0 věnují studenti na Katedře technických studií. „Umělá inteligence je světovým trendem technického pokroku, který ovlivní a zásadním způsobem změní většinu oblastí lidských činností. VŠPJ se snaží připravit studenty pro uplatnění v průmyslu, proto se ve zvýšené míře věnujeme tomuto tématu.," uvedl vedoucí katedry Zdeněk Horák.


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, reklamní a hudební textař. Projektový manažer a šéfredaktor zpravodajského portálu City.cz. Projekt, tehdy ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

Místo události: Tolstého 1556/16,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Osudové setkání s jógou prožila v Miami. Teď mladá matka připravuje italskou kávu na Horním Kosově

  23.03.2019
  Zvládá toho tolik, že je to až s podivem. Má tříleté dítě a navíc od rána s úsměvem připravuje hostům...

  V jihlavském Cityparku se střídají nájemci. Prostory opustilo i Rádio Jihlava

  19.03.2019
  Největší nákupní a zábavní centrum v Kraji Vysočina se mění. A součástí změny jsou i společnosti, jež...

  VIDEO: Turka pije jen u babičky. Hrdý Jihlavan přibližuje, jak moc jde dohromady káva s rumem

  16.03.2019
  Káva Jihlavanka je stále ve většině domácností v zemi vítaná značka. Vysočinská metropole však už dávno...

  Jihlavská nemocnice vysílá operaci v přímém přenosu, pacienti uvidí, co je čeká

  15.03.2019
  Trpíte artrózou a hrozí vám operace kolene? Máte z ní strach? Jihlavská nemocnice přichází s unikátním...

  Soumrak vesnických obchodů: lidé dojíždějí do měst, kde i nakupují, senioři ne

  12.03.2019
  Tvrdou zkoušku prožívají obchody potravin a smíšeného zboží v obcích. Menší množství pracovních nabídek...

  Počítadla z cyklostezek hlásí1,6 milionů lidí. Rekord utržil žďárský Pilák

  08.03.2019
  Dvanáct automatických počítadel cyklistů či chodců instalovalo hejtmanství od roku 2016 na území celého...