Co můžeme čekat od robotů? O tom mluvili odborníci na jihlavské polytechnice

Co přinese umělá inteligence. Příležitosti, nebo hrozby? O tom byla řeč na polytechnice v Jihlavě. Zdroj: Ilustrační foto

05.12.2018
Průmysl 4.0, nástup věku robotů a umělé inteligence. Má se lidstvo čeho obávat, nebo jde o novou průmyslovou revoluci a a s tím spojené příležitosti? O tom na jihlavské Vysoké škole polytechnické přednášeli viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR a členka představenstva společnosti IBM pro Střední Evropu Milena Jabůrková a Jiří Holoubek, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR a prezident Elektrotechnické asociace České republiky.

Pokrok nezastavíš, říká se. Lidskou práci tak stále častěji nahrazují roboti a umělá inteligence. Hrozí ztráta pracovních míst, nebo v souvislosti s průmyslovou revolucí 4.0  se potřeba lidí zvýší a na jakých pozicích? To jsou stále častější otázky, které vyvstávají společně s robotizací. I o tom na jihlavské Polytechnice byla řeč na úterní přednášce.

"Přednášející také objasnili zásadní rozdíly v pojmech, které se často mylně zaměňují, například rozšířená a virtuální realita, nebo třeba data versus informace. Vyjasnili také časté dezinterpretace Průmyslu 4.0. Posluchači se zajímali mimo technických otázek například o otázku možného narušení ekonomického koloběhu v případě, že by byli lidé nahrazeni roboty," uvedl mluvčí jihlavské vysoké školy Tomáš Obruba.

A co tedy můžeme čekat od robotů? Máme se bát, že nás nahradí? Podle přednášejících niikoliv tak, jak se někteří domnívají. Roboty nahradí chybějící zaměstnance na volných pozicích a pozicích nových. Umělá inteligence podle nich bude dále rozvíjena a bude s lidmi spolupracovat. To se již děje, jen je to někdy tak samozřejmé, že nás to nemusí napadnout. Příkladem mohou být automatické pilotní systémy v letadlech, které usnadňují pilotům práci. 

Na Vysoké škole polytechnické se tématu Průmyslu 4.0 věnují studenti na Katedře technických studií. „Umělá inteligence je světovým trendem technického pokroku, který ovlivní a zásadním způsobem změní většinu oblastí lidských činností. VŠPJ se snaží připravit studenty pro uplatnění v průmyslu, proto se ve zvýšené míře věnujeme tomuto tématu.," uvedl vedoucí katedry Zdeněk Horák.


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, reklamní a hudební textař. Projektový manažer a šéfredaktor zpravodajského portálu City.cz. Projekt, tehdy ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

Místo události: Tolstého 1556/16,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Rozšíření Hradební ulice v centru Jihlavy se zpozdí a prodraží. Kvůli kanalizaci

  18.06.2019
  Práce na rozšíření průtahu Jihlavou, který ve chvílích uzavírky dálnice D1 slouží i jako objízdná trasa,...

  Aby bylo živo, zrušili úředníci byrokracii a vybrali místa pro kulturu, akce lze hlásit on-line

  13.06.2019
  Uspořádat akcí v ulicích, na náměstích či parcích, může být někdy kvůli povolením radnice složité. V...

  FOTO: Citypark čekají změny za sto milionů, dostane i prosklený výtah s výhledem

  12.06.2019
  Jihlavský Citypark čeká letos výrazná proměna. Rekonstrukce, jejíž náklad přesáhne 100 milionů korun,...

  OBRAZEM: Eurojack měl říz. V Jihlavě změřili síly dřevorubci z celé Evropy

  09.06.2019
  Létající piliny a ostré zářezy jak pilou, tak sekerou. Mistrovství Evropy v dřevorubeckých sportech Eurojack...

  FOTO: Pod Křemešníkem rostou mladé buky Terka a Vojta, stromy nesou jména dětí, které je vysadily

  09.06.2019
  Dvacítka dětí z celé Vysočiny pod Křemešníkem na Pelhřimovsku zasadila mladé buky. Dvouleté odolné a...

  "Ráno si dát šťopičku slivovice," zní recept ženy z Jihlavy. Oslavila 104. narozeniny

  07.06.2019
  Úctyhodného věku 104. let se v pátek dožila Anděla Hosová z Jihlavy. Pogratulovat k narozeninám jí za...