VIDEO: Další důvod se zastavit a posedět. Před Kinem Dukla je nová Lavička Václava Havla
Míst k setkávání není nikdy dost. A dvojnásob to platí o Jihlavě. Jedním takovým novým místem je Lavička Václava Havla, která dokrášlila prostor před Kinem Dukla. V pátek lavičku slavnostně odhalila jihlavská primátorka Karolína Koubová.

Nápad umístit do Jihlavy umělecký předmět věnovaný Václavu Havlovi vzešel od mladé obyvatelky, která nechtěla být jmenována. Jihlavští radní s tímto nápadem souhlasili a spojili iniciátorku s Nadací Vize 97 Dagmar a Václava Havlových, která umístění památníku schválila. Jihlavskou radnici navíc pořízení lavičky nic nestálo - soukromníkem bylo financováno také její pořízení. 

Napřed ale nebylo úplně jasné, kde lavička, připomínající prvního prezidenta České republiky a celoživotního bojovníka za svobodu a demokracii, by v Jihlavě měla stát.

Na náměstí? Nebo snad u pomníku klíčů na břehu řeky Jihlavy, symbolizující listopad 1989? Nakonec padla volba právě na terasu před jihlavským městským kinem. 

 

 

„Protože je součástí pamětního místa i lípa, setkali jsme se zástupci odboru životního prostředí a také s městskými architekty nad vyhledáním vhodného místa. Nakonec jsme vybrali prostor před Kinem Dukla, který v sobě nese kulturu, historii a díky nedalekým středním školám i propojení na mladé generace,“ vysvětlila radní pro oblast kultury Silvie Čermáková.

Hlavní myšlenkou je podle ní podnítit obyvatele k setkání a dialogu. „Vedle náhodných kolemjdoucích nebo studentů mohou lavičky využít i diváci filmových představení a také návštěvníci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů,“ dodala Silvie Čermáková.

 

„Iniciátorce i soukromému investorovi, tímto velice děkujeme. Demokratické hodnoty je třeba si připomínat,“ vyjádřila se primátorka Jihlavy Karolína Koubová, která lavičku slavnostně odhalila v pátek 21. srpna v 17 hodin. 

Slavnostní odhalení Lavičky Václava Havla doprovodilo saxofonové kvarteto A/Quartet a promítání filmu Havel v Kině Dukla.


Autor: Michal KolaříkVyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!