Peníze na děravé cesty jsou, ale počasí je opravit nedovolí. Řeší se jen kritická místa  Jihlava
  21.01.2019

Hořekování nad stavem silnic a chodníků je každoročním zimním tématem nejen řidičů v Jihlavě. Ani letos se situace nezlepší. Přestože radnice vyčlenila na opravy výmolů 25 milionů korun, nízké teploty rychlejší opravy nedovolí. Řeší se jen kritická místa. Provizorní oprava ovšem většinou dlouho nevydrží.

Děravé silnice ničí tlumiče aut a cuchají nervy řidičů. Příliš nízké teploty a nutnost udržovat silnice sjízdné, tedy vypluežné a posypané solí, však neumožňuje rychlejší řešení této nepříjemné situace.

Silničáři tak opravují jen ty největší výtluky. „Odbor dopravy má v rozpočtu na letošní rok přidělenou částku na údržbu a opravy silnic ve výši 25 milionů korun. V částce jsou zahrnuty ale i náklady na zimní údržbu silnic, která spolkne podstatnou část z této sumy a jednu až dvě velkoplošné rekonstrukce vozovek,“ popisoval Karel Trojan z odboru dopravy.

Do oprav ovšem vstoupila jedna novinka: silničářům se osvědčilo používání infračervených nahřívačů. Služby města Jihlavy, které opravy v metropoli Vysočiny provádějí, se pro ni rozhodly i letos. Výhodou této nové technologie je vyšší životnost asfaltu na opravovaném místě.

Vední město nyní řeší, zda by bylo možné využívat tuto metodu i v zimě. Doposud používaná studená směs totiž vydrží jen chvíli. I přesto je její použití nezbytné, protože se používá na neodkladné opravy silničních děr v zimě.


Autor: Petr Jindra
Nejoblíbenější podniky