Díky kreslení se manželovi zvedly zisky dvojnásob, říká zakladatelka kurzů pravou mozkovou hemisférou 12. 12. 2020

Lepší orientace v prostoru, ale třeba i vyšší zisky v práci. I takový vliv může mít podle zkušeností Ivany Hesové absolvování kurzu malování pravou mozkovou hemisférou. I proto se rozhodla tento typ vzdělávání spolu se svým manželem před třinácti lety založit v Jihlavě. Jaké byly úplné začátky jejich podnikání, ale i mnoho dalšího, se dozvíte z následujícího rozhovoru pro City.cz.

Co znamená kreslit pravou mozkovou hemisférou?

Lidský mozek tvoří levá a pravá mozková hemisféra. Mezi levou a pravou hemisférou jsou významné rozdíly, kterým je třeba porozumět, chceme-li naplno cvičit schopnosti svého mozku. Ideální pro člověka by bylo, kdyby obě hemisféry fungovaly v rovnováze. V naší uspěchané době jsme však orientovaní především na levou hemisféru, na logiku, analýzu, matematiku, slovní vyjadřování, pravá hemisféra je opomíjena. 

Jak konkrétně postupujete?

Na pravou tvořivou hemisféru se na kurzu naladíme pomocí jednoduchých většinou nelogických cvičení. Postupujeme po malých krocích od toho, co účastník kurzu dobře umí k tomu, co je pro něho neznámé. Člověk se zbaví strachu a obav. Každý dostane všechny potřebné informace a potřebné množství času k tomu, aby pochopil a prakticky si vyzkoušel jednotlivé postupy.

Kdy a jak jste se dostala ke kreslení a organizaci kurzů? 

Kresbě a podobným věcem se věnuji od mala. Mé okolí o mně vždy tvrdilo, že jsem hodně kreativní. Manžel jako mou největší kreativní akci vypráví, jak jsem si na svatbu celý rok vyráběla každý večer dvě až tři hodiny výzdobu a tombolu. Právě on mi vnukl myšlenku začít si při práci přivydělávat výukou kreslení. Byl totiž asi před čtrnácti lety na dvoudenní poradě v Prostějově. Z porady se nakonec vyklubal kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. To, aby měli v práci lepší výsledky. Tehdy byly takové kurzy v plenkách. Přijel domů a ukázal mi svůj nakreslený portrét, na kterém jsem byla já. Výtvor byl povedený, opravdu jsem se poznala (úsměv). 

To byl ten okamžik, kdy vám bylo jasné, že kreslení je vaše cesta?

Přesně tak. V tu chvíli jsem se začala zajímat o kreslení pravou mozkovou hemisférou metodou americké psycholožky Betty Edwards. Když jsem si myslela, že už znám valnou většinu teorie, sestavila jsem vlastní koncepci kurzu a zorganizovala první kurz pro rodinu a několik přátel. Tehdy to začalo. Manžel nabízel náš kurz kreslení na všech svých schůzkách, stáli jsme za každého počasí ve stáncích na jarmarcích a nechávali letáky, kde se dalo. 

Je příprava takových lekcí náročná? Co například patří mezi záležitosti, které musíte řešit?

Když jsem si na začátku organizovala kurzy sama, tak to při zaměstnání náročné bylo. Pět dní týdnu jsem chodila do práce a o víkendech žila kurzy. Nejdříve byly jen v Jihlavě. Potom jsme přidali Prahu, Brno a České Budějovice. V současné době je to už devět měst po celém Česku. Od narození našeho syna, kterému jsou čtyři roky, se kreslení věnujeme společně s manželem. Já pracuji a starám se při tom o děti, manžel spravuje administrativu, zajišťuje organizaci kurzů, připravuje lektory a sám vyučuje. Organizace je v dnešní době opravdu náročná, protože každý víkend probíhá tři až pět kurzů současně. Přibližně pět dní organizujeme dva dny kurzu.

Co všechno taková organizace obnáší?

V týdnu se musí mimo jiné řešit desítky e-mailů od lidí každý den, zasílání bližších informací účastníkům, příprava pomůcek na kurzy, což znamená například řezání čtvrtek, ořezávání tužek, ale i mnoho dalšího. 

Jak byste popsala vědomosti, které si účastníci kurzů odnáší?

Z pohledu kresby si například zlepší odhad vzdáleností. U kresby portrétu jde kolikrát o milimetry. Absolventi se dokáží lépe orientovat v prostoru, naučí se vnímat zakřivení linií a křivek, získají lepší cit pro vnímání světla a tmy, zdokonalí se ve stínování a dokáží do kreslení zapojit pravou hemisféru. Jde o takzvané vnímání negativního prostoru. Naučí se samozřejmě i spoustu dalších věcí.

Můžete uvést ještě pár příkladů?

Často účastník získá i větší sebevědomí díky novým schopnostem, stává se kreativnějším, dokáže lépe a jednodušeji řešit osobní či pracovní problémy. Například manželovi se po absolvování kurzu zvedly zisky při práci obchodního zástupce a manažera dvojnásobně. I když musím podotknout, že se kresbě věnoval dost intenzivně...

Co kreslení dává vám?

Mimo jiné – a to se i traduje – je pro mne kreslení jedna z mála činností, kdy člověk na nic nemyslí, protože se musí neustále soustředit na kresbu. Je to čas jen pro vás a to na tom mám nejraději. Samozřejmě pak i ten výsledek. 

Jaké chyby dělají při kreslení lidé nejčastěji?

Asi bych to nenazvala chybami, ale nejčastěji jde o zvětšování, špatnou orientaci v prostoru, špatný odhad vzdáleností a rytí na tužku. Rýhy do portrétu nepatří chovají se neplasticky. Pokud na kurzu absolvent pochopí, že jediné místo, která má mít barvu výkresu je jiskra v oku a zbytek musí být vystínovaný, máme vyhráno. 

Tvrdíte, že kreslit může umět každý. Opravdu naučíte malovat i lidi, kteří přicházejí takřka s nulovým talentem, pokud se to takto dá říci?

Většina našich absolventů jsou lidé, kteří nikdy nekreslili a dostali kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou jako dárek. Ten zbytek jsou lidé, kteří to už někdy většinou sami doma zkoušeli a nebo kurz berou jako přípravu na talentové zkoušky. A ano, neustále se budeme řídit mottem, že kreslit umí každý. Naučit se kreslit, znamená naučit se správně dívat. A je potřeba počítat s tím, že někomu stačí na určitou úroveň kresby vytvořit deset portrétů a někomu padesát. Je to jako s naučením se básničky. Někdo se jí naučí za chvilku, jiný se jí učí celý den. Výsledek je ale potom stejný.

Co považujete za největší úspěch?

Asi to, že jsme se od prvních kurzů organizovaných pouze pro přátele posunuli k tomu, že učíme malovat lidi po celém Česku. A v nabídce již nemáme jen kreslení pravou mozkovou hemisférou zvané Tužka I., ale také Tužka II., Pastel – křída s inverzní kresbou, Pastelka, Akryl na plátně a Olejomalbu. Radost nám dělá také každý spokojený absolvent, který domů odchází s úsměvem a vlastnoručně nakresleným portrétem.

A nějakou vtipnou historku „ze zákulisí“ byste si vybavila?

Před několika lety jsem vysvětlovala, jak se kreslí zuby na předloze portrétu Karla Gotta na kurzu v Praze. Na předloze jsem měla nakreslenou pomocnou osu pro lepší orientaci v prostoru, která půlila hlavu uprostřed shora dolů. Osa procházela přesně mezi zuby (jedničkami). A povídám s úsměvem: „Zuby je dobré si spočítat. Takže od osy doprava máte první, druhý, třetí zub. A od osy doleva první, druhý a třetí takový křivější...“ A do toho se z hloučku ozvala paní: „Jak křivej? Co křivej? Vždyť ty jsem mu vyráběla já. Víte, co ho ty zuby stály peněz a mě úsilí?!“ Na kurzu totiž byla zubní laborantka, která Karlu Gottovi vyráběla zuby. Samozřejmě se neurazila. Věděla, že je to myšlené tak, že ten zub není vidět jako pravidelný tvar obdélníku. Občas tuto historku vyprávíme na kurzech a lidé se tím náramně baví. 

Kdy a kde se koná nejbližší kurz, případně jak vás ovlivnila současná koronavirová situace?

Aktuálně kvůli vládním nařízením a nouzovému stavu kurzy nerealizujeme. Objednávky jsou asi deset procent oproti loňsku. Jakmile se však situace trochu uklidní a bude povolen dvoumetrový rozestup, na který máme už přizpůsobené prostory, tak se těšíme na opětovný návrat k naší práci. V současné době není problém zakoupit kurz kreslení či malby jako dárek a dárkový poukaz uplatnit kdykoliv v roce 2021. Všechny vypsané termíny s aktuální obsazeností naleznete na www.prosvujusmev.cz.
Autor: Zuzana Dudášová

Pracovala v redakci regionálního Deníku, poté v krajské MF DNES. Vidět jste ji také mohli jako televizní reportérku v TV Barrandov. Více jak dva roky zněl její hlas na vlnách Českého rozhlasu Vysočina. Kromě psaní textů a spolupráce s portálem City.cz se také věnuje fotografování.Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!