O unikátní Včelí stezku se postarají studenti. Prezident Zeman ji projede autem

Prezident Miloš Zeman se chystá na Vysočinu. Kromě sídla hejtmanství navštíví i další místa, mimo jiné i Smrčnou. FOTO: Archiv, Krajský úřad Kraje Vysočina

27.06.2017
Včelí stezka ve Smrčné je unikátem Vysočiny. Její provoz slavnostně zahájí prezident Miloš Zeman, hlavně se však díky ní otevře nový učňovský obor o včelaření, jehož studenti se budou o zdejší včelstvo starat.

Tři roky práce a snažení studentů z jihlavské Střední školy ekonomiky a cestovního ruchu jsou za projektem Včelí stezky ve Smrčné na Jihlavsku. Skupinka letos již odmaturovaných dětí se tehdy pod taktovkou učitele Jiřího Čady rozhodla o Včelí stezku bojovat a nápad dovést až do zdárného konce.

„My jsme dokonce studenty nechali, aby si celou tu stezku sami obhájili. Museli se tedy připravit a na Krajském úřadu se opravdu postavit úředníkům a hodiny se s nimi dohadovat o tom, proč je ta stezka dobrý nápad. Byla to pro ně určitě další zkušenost,“ vypráví Čada.

Právě on je autorem úplně původní myšlenky stezku u Smrčné zřídit. A nezůstal jen u toho. „Já sám tam mám včely. Rovnou mě to napadlo i s tím, že bychom na škole mohli otevřít i nový obor, který by se o zdejší včely staral,“ pokračuje.

Díky Včelí stezce ale získá nový rozměr i stávají obor Ekonomika a cestovní ruch. „Zdejší studenti v rámci praxe často průvodcují na hradech a zámcích, na Včelí stezce by ale mohli pořádat i různé naučné procházky a zajímavou formou seznamovat veřejnost o fugování včelstva,“ vysvětluje Čada.

Budoucnost má tedy stezka jasnou. Kromě naučných prohlídek a chování včel se zde budou pořádat například i takzvané apiterapie, tedy léčba úlovým vzduchem, nebo se ze zdejšího medu budou vyrábět kosmetické přípravky s propolisem.

Stavba stezky ale byla završena teprve tento rok. Studenti z druhého ročníku, jimž byla stezka letos odmaturovanými zakladateli svěřena, se zde postarali například o výstavbu informačních cedulí nebo o umístění skleněných pozorovacích úlů.

Právě takové hlavní zajímavosti ze stezky se 28. června přesunou na hřiště do Smrčné, na slavnostní otevření, kterého se bude účastnit i prezident Miloš Zeman. „Pan prezident se podívá jenom na začátek stezky a poté uvidí některé zajímavosti na hřišti ve Smrčné,“ pokračuje Čada.

A jak bude prezidentská návštěva ve Smrčné vypadat? „Máme přesný plán, pan prezident se podívá na stezku, kus si projede v autě, uvidí například zdejší Černý rybník a poté se zúčastní zahajovacího ceremoniálu na hřišti,“ přibližuje starosta obce Josef Nechvátal.


Autor: Aneta Hrdličková

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Kávu do "vratných" kelímku už lijí i na Vysočině, tři města tam omezí přísun plastu do odpadu

  15.02.2019
  Tisíce tun odpadků, kterými lidé každoročně ničí životní prostředí, jsou časovanou bombou. O to důležitější...

  Ministerští úředníci řekli ano, dopravní terminál by mohl být hotov v roce 2023

  14.02.2019
  Přestavba zanedbaného městského nádraží v centru Jihlavy v moderní dopravní uzel? O ní se hovoří už řadu...

  Pelhřimovská nemocnice šetří. Úspory za svícení čekají i hejtmanství v Jihlavě

  13.02.2019
  Osvětlení LED diodami a zářivkami ne každému vyhovuje. Je ale bezesporu výrazně úspornější. V pelhřimovské...

  Potravinová banka rozdala vloni na Vysočině 95 tun potravin za skoro 6 milionů

  10.02.2019
  5,7 milionů korun. Do takové výše se vyšplhala pomoc, kterou v loňském roce rozdělila mezi potřebné vysočinská...

  Jihlavská nemocnice zatím návštěvy neomezila. Nachlazení ji však mají odložit

  08.02.2019
  Chřipkové období je tady a s ním i tradiční a nemilé zákazy návštěv v nemocnicích. Zatímco řada těch...

  "Kouzelný“ kufřík prozradí odloženým dětem jejich minulost. "Nafasují" jej v nemocnici

  07.02.2019
  Fotografie po narození, malinké náramky z porodnice, výstřižky z novin, které popisují, co se zrovna...