"Doma bych sedět nevydržel, potřebuju mezi lidi," tvrdí poslední jihlavský trafikant z "boudy"

Květoslav Ježek usedá každý pracovní den do poslední trafikové boudy v centru Jihlavy. Zdroj: City.cz

11.01.2019
Toužil po studiu filosofie, nakonec pracoval jako elektromechanik. Prošel si i Moravskými kovárnami a Boschem. Jedenasedmdesátiletý Květoslav Ježek - podle svých slov poslední jihlavský trafikant z pouliční „boudy“. Od pondělí do pátku vstává ve tři, aby lidem mohl prodat noviny, časopisy či cigarety. Jak sám říká, sedět doma na zadku by nevydržel. A tohle ho stále baví.

Deset let, od ledna roku 2009, usedá na židli v tradiční trafikové boudě. Jako poslední mohykán v metropoli Vysočiny. „Trafiku jsme se synem koupili od původních majitelů před deseti lety. Když jsem skončil v předchozí práci, měl jsem odejít do důchodu. Jenže mě by to doma nebavilo. Potřebuju mezi lidi,“ začal vyprávět prodavač, kterého jeho práce očividně baví.

Obchod si domluvil sám, pak trafiku přepsal na syna. Ten se nyní stará o účetnictví a placení daní. Živil se předtím jako manažer.

„Než jsem usedl do trafiky, pracoval jsem v Moravských kovárnách. Jenže jsem dostal infarkt a pak mě vyhodili. Byl jsem nešťastný, ale syn mi poradil zkusit Bosch. Tam mě naštěstí vzali. A tam jsem taky dělal až do důchodu,“ nastínil trafikant.

Jeho vrstevníci se přitom na důchod hodně těší. Ježek má však jinou povahu. „Doma bych se zbláznil. Měl jsem psa, ale ten umřel. Takže tohle je rozhodně lepší.“

Tržby bývaly trojnásobné

Stánek v Palackého ulici je poslední typickou pouliční trafikovou „boudou“ v Jihlavě. Všechny ostatní už zanikly.„Když jsme to kupovali, tržby byly trojnásobné. Teď jsme rádi, že nás to uživí. Ale my jsme se synem skromní. A možná i díky tomu se stále držíme. Nicméně tomu dávám rok. Pak se uvidí. Nejhorší je vždy období letních dovolených, to je tržba fakt nízká,“ prozradil.

Boj o zákazníka řeší obchodníci obvykle změnou sortimentu či nabídkou speciálního zboží. „Vím, že někde třeba prodávají náplně do elektronických cigaret. Ale o tom jsme neuvažovali. Buď nás uživí to, co máme, anebo to prostě zavřeme,“ řekl Ježek.

Noviny už dávno v trafice nejsou obchodní artikl číslo jedna. „Nejvíc nás drží asi cigarety. Pokud jde o noviny, tak lidi nejvíc kupují Jihlavské listy a Právo. Třeba Mladá fronta teď už skoro nejde na odbyt. Jak to je Babišovo, lidi ji nechtějí,“ poznamenal.

Vstávání ve tři ráno

Konec poslední "boudy" by znamenal uzavření historie trafik v Jihlavě. Tabáky ve městě totiž sídlí v kamenných prodejnách nebo nebo jako součást nákupních center. „Platíme tu městu nájem za pozemek. Bouda je naše. Pokud to zrušíme, tak to odvezu ke švagrovi do lesa, tam to postavím a bude klid,“ usmál se trafikant.

Brzké vstávání je pro Květoslava Ježka rutinou. „Střídáme se tu s jednou paní. Vždy začínáme v pět, pak děláme do půl dvanácté. Ten druhý pak zhruba od půl dvanácté do čtyř. A naopak. Když bych měl popsat svůj den, tak vstanu ve tři, protože se musím nasnídat. Se mnou by jinak nic nebylo. Ve čtyři jedu trolejbusem do práce. Přijedu o půl páté, abych stihl roztřídit hlavní noviny. A v pět otevírám,“ představil svůj pracovní den.

Podobné pracovní pozice se často vyznačují určitou familiárností. Ani u této trafiky tomu není jinak. „Mám tu plno pravidelných zákazníků, se kterými si rád popovídám. Hodně rád mám bývalou paní profesorku z gymnázia. Učila totiž matematiku a chemii. Kdo vystudoval chemii, ten má můj hluboký obdiv. Jak já říkal svému profesorovi už na základní škole - chemie je věda, co naučit se nedá. A už jsem ji od něj chytil,“ vzpomínal na svá studentská léta, která ovlivnila i jeho zbytek jeho života.

Trafikant filozof

„Vždycky jsem toužil po studiu filozofie. Dokonce mám tři semestry. Jenže jsem pak musel kvůli politice skončit. I tak mě ale hrozně baví čtení a luštění, kterým si tu krátím dlouhou chvíli,“ uvedl.

Jednasedmdesátiletý Ježek nepochází přímo z Jihlavy. Jeho kořeny sahají na Dačicko. „Měli jsme statek. Jenže když jsem šel na vojnu, zemřel mi otec. Máma by zůstala na všechno sama. Tak si našla pána v Jihlavě, já byl mezitím na vojně a pak už jsem šel sem.“

I když se synem trafiku neudrží, na nicnedělání rozhodně nepomýšlí. „Doma určitě nebudu. Klidně bych šel na čtyři hodiny pomáhat do obchodu. Já mám lidi rád,“ zakončil pozitivně rozhovor příjemný senior.

Autor: Plachý Viktor

Místo události: Palackého 48,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  VIDEO: Venezuelanka se zamilovala do Čecha a pak i do Prahy. V Brně studuje, do Jihlavy ji zavedl Bosch

  18.01.2019
  Jihoameričanka Zulay je v Česku skoro deset let. Nejprve usměvavá dívka původem z Venezuely objevila...

  OBRAZEM: V Jihlavě si lidé připomněli upálení Palacha u pomníku jeho následovníka

  16.01.2019
  Půl století od  odvážného protestu Jana Palacha uctili jeho památku lidé také v Jihlavě na Masarykově...

  VIDEO: "Ďábelská značka" skončila v pekelném sevření. Kolem se pohybovala trojice mužů

  15.01.2019
  777DEVIL. Takovou značkou se pyšnil „ďábel“, jenž své auto parkoval v Mahlerově ulici. Teď však zřejmě...

  Sjezd z D1 do Jihlavy halí tma. "Nikdy z radnice nevzešel požadavek," zní z ŘSD

  14.01.2019
  Jihlavský dálniční přivaděč k dálnici D1 je jednou z nejdůležitějších dopravních tepen Vysočiny. V místě,...

  Zaplněný DIOD se bavil "fuck-upy" vypravěčů. Mezi jihlavskými nezdary zazněl i Prior a Citypark

  12.01.2019
  Ze zcela zaplněného sálu jihlavského divadla DIOD se v pátek večer ozývaly salvy smíchu. Scénáristou...

  Invalidní vozík či padesát tisíc korun. Jihlavské ztráty a nálezy ukrývají poklady

  11.01.2019
  Lidem se stává, že tu a tam něco ztratí. A už to nenajdou. Jihlavský magistrát, konkrétně správní oddělení,...