Africká bída v Dělnickém domě. Dokumentární festival pokračuje druhým dnem

Film Vítejte v Sodomě byl uveden během pátečního programu Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě. Zdroj: MFDF Jihlava

26.10.2018
Mezinárodní festival dokumentárních filmů již druhým dnem láká diváky do osmi jihlavských sálů na přehlídku nejzajímavějších snímků. Z páteční nabídky zaujal film Vítejte v Sodomě promítaný v Dělnickém domě.

Ulice metropole Vysočiny v těchto dnech zdobí vlajky s trychtýřem v barvách národní trikolory a všudypřítomné bílé čáry. Nejedná se však o netradiční oslavu stého výročí založení Československa, ale o poctu dokumentárnímu filmu. Až do konce října bude jihlavský festival hostit tvůrce zvučných jmen a promítat dokumentární snímky z celého světa.

Páteční den si pro diváky připravil program již od dopoledních hodin. Centrem města se pohybují především mladí lidé, kteří pomocí bílých čar hledají cestu do sálů. Z jejich úst je slyšet čeština, slovenština, němčina, španělština a také angličtina. S velkým časovým předstihem usedají ve foyer a pomocí mobilních aplikací si vybírají v programu, na jaká další promítání se vydají.

Když se otevřou dveře do kina, vytvoří frontu, aby jim mladá usměvavá slečna laserem načetla čárový kód na akreditačních kartách. Následně se uvelebí na dřevěných židlích a s velkou trpělivostí vzhlížejí ke stříbrnému plátnu.

Podobně takto mladí diváci zaplnili i půl hodiny po dvanácté sál v Dělnickém domě. V tuto dobu zde byl uveden rakouský film Vítejte v Sodomě.

Sodomou nazývají místní velkou skládku u hlavního města Ghany Akry. Hned v úvodu dlouhý záběr toto nevábné místo představuje. Nad nekonečnými pláněmi rozbitých aut, autobusů, bagrů, počítačů a mobilních telefonů stoupá k nebi tmavě černý kouř a mezi již nepotřebnými věcmi dospělí a děti hledají kousky hliníkových, kobaltových a zinkových drátů.

„Tohle je Afrika. Tohle je Sodoma,“ výstižně popisuje ono místo jeden z účinkujících. Filmaři do děje před kamerou zbytečně nevstupují. Naopak stojí opodál a sledují vybrané protagonisty v jejich práci. Ti pak poutavým hlasem popisují svůj osud a své myšlenky.

Malý chapec dře o hlínu torzo reprodukční bedny, aby z ní dostal kousek jejího kovového „bohatství“. Sedmdesátiletá žena prodává dešťovou vodu. Třicetiletý muž zapaluje chuchvalec drátů, aby jej zbavil plastového obalu. A dva mladíci si stranou prohlížejí fotografie v právě nalezeném plně funkčním mobilu, na nichž poznávají americké město New York. Lidem na snímcích závidějí domov a rozkvetlou ulici, v níž žijí.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě bude pokračovat až do úterý 30. října a ve svém programu má připraveno mnoho zajímavých témat.

Bližší informace naleznete na stránkách festivalu.


Autor: Svatoslav Hořínek

Místo události: Žižkova 1696/15,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Jak poznat podvodníky, napoví seniorům divadelní představení v pěti městech Vysočiny

  12.08.2019
  Na stále častější případy podvodů a klamání seniorů reagovala Jihlava divadelní hrou. Pro tuto část populace...

  FOTO: "Dej Bůh štěstí tomu domu". Na klenbě řemeslníky překvapily barokní malby

  07.08.2019
  Na klenby krytého dvora u domu v ulici Matky Boží v centru Jihlavy někdo před dvou sty lety namaloval...

  FOTO: Nová školka nespotřebovává téměř žádnou energii. A děti v ní mohou být i přes noc

  25.07.2019
  Jihlava je prvním městem v Kraji Vysočina, které otevře mateřskou školu s nepřetržitým provozem. Ta navíc...

  Zavlažovací chodník v Jihlavě svede dešťovou vodu ke kořenům stromů

  22.07.2019
  Narůstající sucho nutí i města zamýšlet se nad hospodařením s vodou. A tak zatímco třeba v Brně vyhlašují...

  FOTO: Stoletá vila je už dva roky opuštěná. Sloužila k výuce, teď ji kraj chce prodat

  16.07.2019
  Výstavní vila z roku 1906 v širším centru krajského města Vysočiny hledá nového majitele. Hejtmanství...

  V bezpečnosti silnic vede Jihlava, nejbezpečnějším okresním městem je Tachov

  10.07.2019
  Česká pojišťovna sestavila již patnáctý Index bezpečnosti silničního provozu za rok. K tomu výročí její...