Bývalé sídlo VZP v centru Jihlavy kupuje podnikatel Havel  Jihlava
  09.05.2019

/EXKLUZIVNĚ/ Komplex dvou budov ve Farní ulici, kde do roku 2011 fungovalo krajské sídlo Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), koupil jihlavský podnikatel Daniel Havel. V budoucnu zde může vzniknout 16 nových bytů a také prostory pro obchůdky, na které je už vydáno platné stavební povolení.

Domy na adresách Farní 73/5 a 74/3 dříve všichni znali jako krajskou pobočku VZP v Jihlavě. Obě budovy jsou při pohledu zvenčí samostatné, ale během porevoluční rekonstrukce byly propojeny a tvoří jeden průchozí komplex.

V pojišťovně tehdy pracovalo kolem 195 lidí. Výdejní okénko v přízemí je zase tichým svědkem toho, že zde kdysi bývala noční lékárna.

Poté, co VZP zamířila do nové budovy, nabídla v roce 2012 obě své nemovitosti do dražby.

Každý den kolem nich chodil do práce...

Jihlavského podnikatele Daniela Havla budovy zaujaly. Téměř rok však trvalo, než s původním majitelem celý obchod úspěšně dotáhli, takže od května 2019 je jejich novým vlastníkem společnost Havel Holding, s.r.o.

„Moje cesty do práce vedly často kolem nich a já si říkal, jak velká je škoda, že jsou opuštěné. Tak jsem si jednoho dne našel číslo na majitele a prostě mu zavolal. Dojel jsem za ním do Prahy a udělal mu nabídku,“ popsal exkluzivně pro portál City.cz Daniel Havel. 

„Když něco kupuji, musí to mít přidanou hodnotu. Paneláky mě třeba vůbec nezajímají. Za tu dobu, co jsem v Jihlavě, jsem obešel v centru asi 50 domů, ale v případě Farní jsem měl jasno hned. Jedinečná lokalita na Jakubském náměstí, výborná dispozice, můj instinkt, to všechno do sebe zapadlo.“

Stavební povolení je už vydáno

Společnost Havel Holding nekoupila jen domy, ale i celou firmu, v jejímž vlastnictví do té doby byly. Zmíněný komplex ve Farní ulici se tak stal součástí realitní skupiny House of Havel, která v Jihlavě investuje především do prémiových nemovitostí a projektů.

„Ano, firmu jsme koupili i včetně čerstvě vydaného stavebního povolení na výstavbu 16 bytů různých dispozic a velikostí, od nejmenšího o výměře 38 m2 až po největší s 88 m2. Povolení je rovněž vydáno i na úpravu komerčních prostor, kde mohou být dva až tři obchůdky, kavárna, kadeřnictví, nebo něco takového. Koupit celou firmu nám ušetřilo poměrně dost času a práce, protože původní vlastník povolení vyřizoval tři roky. Jak už to tady v centru bývá, do všeho zasahují památkáři, což několikanásobně celý proces zpomaluje,“ upřesnil Havel.

Celý komplex tvoří přibližně 1 200 m2 užitné plochy určené k pronájmu, nejsou v ní započítány společné prostory a příslušenství, to vše dělá dalších několik set metrů.

Aktuální hodnota spravovaného realitního portfolia značky House of Havel představuje zhruba 100 milionů korun a v přepočtech na podlahovou plochu se jedná o 3 000 m2 bytových a kancelářských prostor.

Havel Holding má pro správu a úpravy nemovitostí vlastní tým údržbářů a řemeslníků, kteří se o byty a domy starají tak, aby se v nich lidem dobře žilo, a měli veškerý komfort. Jako jedni z mála umožňují i úpravu prostor podle přání nájemníků.

City.cz už v minulosti o jednom jejich projektu informovalo, a sice o baru, který Havel připravuje v podzemí jednoho domu na náměstí (psali jsme zde). 

„Zatím se nám nepodařilo najít vhodného nájemce. Hlavní práce jsou už všechny hotové, takže další úpravy by spočívaly spíše v tom, aby se prostor do detailu upravil podle požadavku budoucího nájemce. Takže pokud se časem někdo najde, jsme schopni vše dokončit velmi rychle. Intenzivně se nyní věnujeme jiným projektům, například teď rekonstruujeme prvorepublikovou vilu na Bedřichově. Tady bude šest bytů, je o ně velký zájem a prakticky všechny už jsou rezervovány. Do konce července 2019 chceme kolaudovat“, vysvětlil Havel.

Jako kluk střádal do pokladničky a snil o bytě

Danu Havlovi je 32 let, z toho pět let žije a podniká v Jihlavě, která mu velmi přirostla k srdci, a vidí v ní velký potenciál. Vybudoval a vede zde online platební bránu ThePay, která má přes 1 200 klientů z celé České republiky, a jen za poslední rok vygenerovala obrat 2,2 miliardy korun.

Nyní připravuje společnost ThePay.cz, s.r.o. také na expanzi do zahraničí. A vedle toho se tedy úspěšně pohybuje právě v realitách.

„Když jsem chodil asi do osmé třídy, udělal jsem si pokladničku z akvárka a říkal si, že jednou, až to akvárko bude plné, koupím si byt, ten pronajmu, a budu žít bez starostí jako rentiér. Představoval jsem si to celé hezky jednoduše,“ vzpomněl.

Podnikání jako každé jiné

Doba, kdy ten malý kluk házel pětikoruny do akvárka už je sice pryč, ale ten původní záměr zůstal, jen v jiném měřítku.

„Dospěl jsem k tomu, že místo bytů začnu investovat do celých domů, abych mohl majetek dobře spravovat a měl přehled, co se pod střechou děje. Vlastnit nemovitosti vůbec není jen o tom rentování. Je to podnikání jako každé jiné. Musíte se o ně starat, opravovat je, rekonstruovat, řešit lidi, nájemníky. Je to o veliké zodpovědnosti vůči zaměstnancům, nájemníkům, dodavatelům. I vůči lidem, kteří žijí v centru, nebo tudy denně chodí,“ dodal Havel. 

Hlavním Havlovým businessem je již zmiňovaná platební brána a vše kolem nemovitostí je jeho velkým koníčkem a láskou.

„Na platební bránu a celý tým jsem moc pyšný. Ale jedna věc mi v tomhle chybí. Nemůžu si na výsledný produkt fyzicky sáhnout tak, jako u nemovitostí, ze kterých dýchá historie, a vy víte, že třeba tu kamennou klenbu ve sklepě tam někdo postavil už ve 13. století a stojí tu dodnes. Každá nemovitost má svoji duši a já se snažím, aby v každé z mých nemovitostí zůstalo i kousek té mé. A tak abych to celé nějak shrnul, je to takový příběh lásky. Lásky k nemovitostem. A tohle je jedna z jeho kapitol.“Autor: ) ( redMísto události: Farní ulice 73/5, Jihlava


Nejoblíbenější podniky