Festival dokumentárních filmů skončil přehlídkou vítězných snímků a portréty osobností

Závěrečný festivalový den patřil přehlídce vítězných filmů. Zdroj: Gabriela Knyblová

31.10.2018
Jihlavský festival dokumentárních filmů je minulostí. Poslední den věnoval přehlídce vítězných snímků. Vedle projekcí výjimečných současných děl byly uvedeny i portréty bývalého ruského prezidenta Michaila Gorbačova a současného papeže Františka.

Předposlední říjnový den byl i závěrečným festivalovým dnem v Jihlavě. Vydatný déšť už částečně smyl bílé čáry v ulicích, pomocí nichž diváci bezpečně našli cestu do kinosálů. Z průčelí Domu kultury a odborů byly odstraněny bílé látky. A poslední návštěvníci usedli na židle, aby zhlédli závěrečná promítání. Někteří z nich měli při sobě kufry a batohy, jež naznačovaly jejich brzkou cestu z města zpět domů. 

Již od ranních hodin se na plátnech představily vítězné filmy. Publikum si však našlo cestu i na zvláštní uvedení dokumentárních portrétů bývalého ruského prezidenta Michaila Gorbačova a současného papeže Františka.

Německý režisér Werner Herzog svým filmem Setkání s Gorbačovem chce připomenout polozapomenutého ruského diplomata, který svým působením na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století ovlivnil celosvětovou politiku. Herzog se však neschovává za kamerou, ale stává se Gorbačovým plnohodnotným partnerem ve vzájemném rozhovoru.

Snímek chronologicky sleduje dospívání malého Michaila až po jeho zvolení sovětským prezidentem. K mapování jeho životních milníků využívá archivní fotografie a dochované záběry.

„K čemu nám bude perestrojka,“ ptá se jedna z žen v davu na dobovém snímku. Gorbačov se pousměje a dámě svou myšlenku představí v pár větách. „Potřebujeme dobré zboží, lepší zboží. Aby nebyl hlad.“

Režisér Herzog bývalého politika nešetří a podsouvá mu i citlivá témata jako je například výbuch čtvrtého reaktoru v Černobylu. Michail Gorbačov na onen den vzpomíná jako na nejhorší chvíle v životě, které se mu v mysli neustále vrací. A vzápětí podrobně popisuje následná jednání s americkým prezidentem Ronaldem Reganem.

„Nikdy před tím nebylo myslitelné, abychom se stali přáteli. Ale potřebovali jsme spojit naši politiku, naši armádu a naše mladé lidi. A toto spojení bylo vítězstvím nás všech,“ představil své tehdejší pokrokové myšlení Gorbačov.  

Další německý režisér Wim Wenders chce pro změnu poznat současného nejvýše postaveného muže katolické církve, a tak o něm natočil film Papež František: Muž, který drží slovo. Ze stříbrného plátna promlouvá samotná postava papeže o svých názorech na chudobu, smrt, božské odpuštění a církevní skandály.

Divákům se představuje jako hluboce myslící osobnost, která podniká cestu po slumech jižní Ameriky, dává vězňům naději a nabízí duševní sílu Filipíncům po ničivém tajfunu. Kamera jej neopouští ani při rozjímání v koncentračním táboře v Osvětimi a u památníků obětí 11. září v New Yorku. Jeho činy jsou prokládány hranými částmi o svatém Františku z Assisi, po němž současná hlava církve přijala jméno a myšlenky.

„Svatý František miloval slunce, zemi, vodu a chudobu. Byl apoštolem ucha. Dokázal naslouchat problémům prostých lidí,“ vysvětlil papež.

Františkovým přáním je vytvořit chudou církev pro chudé lidi. Proto sám nevlastní prostorný byt a nejezdí v luxusních autech.

„Pokud církev bude lpět na hromadění majetku, Ježíš neexistuje. Chudoba je zakotvena i v evangeliích. Když se mě někdo zeptá, kdo je nejchudší ze všech chudých? Pak odpovím, že je to Matka Země, kterou jsme zplundrovali. Zkrátka jsme se o ni nepostarali,“ postěžoval si papež.

Portréty výše zmíněných osobností byly příjemným vyvrcholením festivalu dokumentárních filmů. Návštěvníci mohli během šesti dnů vidět 327 snímků, 140 z nich si odbylo svou světovou premiéru. Do projekcí bylo zapojeno osm jihlavských sálů včetně dvou Horáckého divadla. Akci doprovodilo také mnoho přednášek, kurzů a debat.


Autor: Svatoslav Hořínek

Místo události: Tolstého 1455/2,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Jak poznat podvodníky, napoví seniorům divadelní představení v pěti městech Vysočiny

  12.08.2019
  Na stále častější případy podvodů a klamání seniorů reagovala Jihlava divadelní hrou. Pro tuto část populace...

  FOTO: "Dej Bůh štěstí tomu domu". Na klenbě řemeslníky překvapily barokní malby

  07.08.2019
  Na klenby krytého dvora u domu v ulici Matky Boží v centru Jihlavy někdo před dvou sty lety namaloval...

  FOTO: Nová školka nespotřebovává téměř žádnou energii. A děti v ní mohou být i přes noc

  25.07.2019
  Jihlava je prvním městem v Kraji Vysočina, které otevře mateřskou školu s nepřetržitým provozem. Ta navíc...

  Zavlažovací chodník v Jihlavě svede dešťovou vodu ke kořenům stromů

  22.07.2019
  Narůstající sucho nutí i města zamýšlet se nad hospodařením s vodou. A tak zatímco třeba v Brně vyhlašují...

  FOTO: Stoletá vila je už dva roky opuštěná. Sloužila k výuce, teď ji kraj chce prodat

  16.07.2019
  Výstavní vila z roku 1906 v širším centru krajského města Vysočiny hledá nového majitele. Hejtmanství...

  V bezpečnosti silnic vede Jihlava, nejbezpečnějším okresním městem je Tachov

  10.07.2019
  Česká pojišťovna sestavila již patnáctý Index bezpečnosti silničního provozu za rok. K tomu výročí její...