Filmaři z Jihlavy točí celovečerní film. Na internetu na něj nastřádali přes čtvrt milionu  Jihlava
  18.11.2015

Celovečerní film připravuje štáb mladých filmařů z Jihlavy. V internetové dražbě se jim podařilo na film vybrat více než čtvrt milionu korun. A tak první klapka postapokalyptického díla Drsný spasitel klapla v rukou mladých jihlavských filmařů na začátku listopadu.

Šestadvacetiletý Jaroslav Šetek z Jihlavy chodil na filmovou školu do Zlína. Časté dojíždění si krátil četbou. Jednou mu přišla do ruky kniha Drsný spasitel od Miroslava Žambocha. Ihned, jak jí dočetl, dostal nápad, a to natočit stejnojmenný celovečerní film.

Budoucí režisér snímku zkontaktoval samotného autora knihy a odkoupil od něj na Drsného spasitele autorská práva.

“Míra souhlasil pouze pokud napíše sám scénář, což pro mě byla úžasná podmínka,” těší se ze spolupráce s autorem knižní předlohy Drsný spasitel jihlavský filmař Šetek.

Základní finanční podporu se pro svůj první celovečerní film rozhodl získat pomocí webu Startovac.cz, kde může kdokoli přispět jakoukoli částkou na různé projekty.

“Napsal jsem k filmu krátké promo. Věděl jsem, že nejsme jediní fanoušci tohoto žánru a že tady určitě bude více lidí, kteří by rádi podobný projekt viděli,” sdělil Šetek a nemýlil se. Původně požadovaných sto tisích se vyšplhalo až na 256 230 korun.

Drsný spasitel je příběh o samotářské bytosti, která je napůl člověkem a napůl démonem. Odehrává se ve světě po takzvaném Krachu. Na zemi se pohybují démoni a stvoření z jiných světů, které chytají lidi jako lovnou zvěř.

Pro takový snímek je samozřejmě potřeba mnoho efektů, autentických míst a kostýmů. Bez hlavního sponzora by se film neobešel.

"Stále ještě hledáme další partnery, kterým nabízíme možnost se tímto projektem propagovat," vyzývá Šetek.

Na výrobě Drsného spasitele denně pracuje několik nadšenců do postapokalyptických příběhů, včetně Šetkových kamarádů z Jihlavy. Ty svolává pomocí sociálních sítí a dává tak všem příležitost stát se na pár minut například mrtvolou, kněžím nebo sluhou upírů.

Hlavní postavu filmaři našli v Aleši Blažejovi z Brna. “Je to moje první zkušenost s celovečerákem, dříve jsem točil spíš krátkometrážní filmy. Mám vypadat jako postava, která je na českém přebalu knihy, takže namakanej chlápek s červenou kapucí, umělým okem a umělou rukou,” vypráví bývalý policista, který má za sebou také působení v celosvětově známé české počítačové hře Mafia 2.

Pro film se také zcela nově postavily dvě postapokalyptické vesnice. “Za Prahou v Bratronicích máme k dispozici velký bývalý vojenský areál, dějiště postapokalyptického festivalu Junktown, kde nám přímo pořadatelé festivalu s tímto projektem pomáhají a staví nám zde dvě vesnice, které jsou ve filmu naprosto ztěžejní,” přiblížil Šetek s poděkováním pro samotné tvůrce objektů.

A jak natáčení sám řežisér vnímá? “Film je mojí vášní od dětství, natáčím se svým bratrancem od šesti let a nedokážu si představit život bez kamery a práce s videem,“ odpověděl Šetek.

Drsný spasitel by měl vyjít na konci příštího roku. “Délka filmu by neměla přesáhnout 2 hodiny,” sdělil nakonec mladý filmař.


Autor: Aneta Hrdličková
Nejoblíbenější podniky