FOTO: Opuštěné řeznictví na nároží "Benešky" se probouzí z klatby, Palackou osvítí výlohy

15.03.2018
Dům na rohu Palackého a Benešovy ulice v krajském městě léta chátral a hyzdil své okolí. Dlouho se nenašel nikdo, kdo by pro něj vymyslel nové využití. Kupec se nakonec přece jen našel a portálu City.cz prozradil, jaké má nyní s domem, kde léta bývalo řeznictví, plány.

Dům v tomto týdnu zahalilo lešení do rudého hávu. FOTO: City.cz

Oprýskaný dům na rohu ulic Benešova a Palackého je známý spíše jen barevným obchůdkem s ponožkami. Starší generace si však mohou pamatovat zdejší řeznictví s komínem, který centrum Jihlavy provoněl vůní uzeného.

Vzdálenou historii připomíná pouze oprýskanou fasádou, na níž jsou patrné původní nápisy. Poslední opravu fasády tam řemeslníci udělali v roce 1957.

Jenže i ty brzy zmizí - dům v tomto týdnu zahalilo lešení. Po šedesáti letech to s budouvou vypadá nadějně. Nový majitel, který za zchátralý třípodlažní objekt v centru Jihlavy dal osm milionů korun, se pustil do rekonstrukce.

Dům potřebuje novou fasádu i krov
A reportéři portálu City.cz se s novým majitelem domu vydali na obhlídku. Na první pohled je patrné, že renovace se dotkne nejen fasády a interiéru. "Kompletně bude nutné vyměnit i krov," počítá při obchůzce půdy nový majitel budovy Nikola Dedaj.

„Dům je na dobrém místě, ale byl ve stavu, který řadu zájemců odrazoval,“ uvedl pro portál City.cz. Také malované dřevěné stropy mají nejlepší léta za sebou - v některých místnostech jsou podlahy křivé a povážlivě se houpou.

S koupí domu Dedajovi pomohl úvěr od banky. „Dům jsme nepořizovali jako investici, její návratnost by byla třicet a více let,“ dodal Dedaj. Do kompletní rekonstrukce však bude muset nasypat ještě jednou tolik, myslí si majitel.

O koupi domu na rohu Palackého a Benešovy uvažoval dlouho. A když se rozhodl, že do náročné investice půjde, další měsíce ladil koupě s předchozími majiteli. 

Kdysi tam bývalo řeznictví
První zmínka o domě se ve složkách jihlavského archivu datuje rokem 1870, kdy patřil Ignáci Butschowitzskému. Historii však začala psát až rodina Novotných, kteří v něm vybudovali řeznictví.

„Pamatuji si, že jsme tam chodili ještě jako kluci. Paní Novotná za mnou dokonce ještě donedávna jezdila na chalupu a vyprávěla mi příběhy z doby zde strávené,“ vzpomněl na dům a jeho někdejší obyvatele jihlavský archivář a pamětník Ladislav Vilímek.

Na nové řeznictví nedaleko jihlavského náměstí upozornil první kolemjdoucí vývěsný šít z roku 1927.

 

Jaké má nový majitel s domem plány:  
 • V přízemí po rekonstrukci budou nájemní provozovny, obchody, tak jako doposud.
 • Také neútulné a vybydlené prostory rekonstrukce promění v obchody.
 • V přízemí, místo šedivé oprýskané zdi nově  prosvítí Palackého ulici výlohy.
 • V nadzemních podlažích pak nový majitel počítá s nájemními byty, stejně jako v  podkroví.
 • Rekonstrukce by neměla popřít historický ráz domu. Zůstane pro něj tak typické točité schodiště do patra i historický vzhled. 

„Při polovičním vypětí stínící plenty je výška od chodníku k železné tyči pouhých 160 cm, takže každý normálně vysoký člověk musí při přecházení podél Vašeho obchodu na tyč naraziti a je tím dáno nebezpečí úrazu,“ uvádí první stížnost podaná majiteli domu Janu Novotnému.

Ten se na začátku 20. století přistěhoval do domu společně se svojí ženou Boženou Novotnou, aby zde mohl otevřít řeznický obchod.

Tehdy se ulice Benešova jmenovala Schillerova a ulice Palackého Steinova. Dům se ale nejprve musel prodeji čerstvého masa přizpůsobit. Začala tak výstavba takzvané americké lednice, která byla veliká od sklepa až do přízemí.

„Na strop má se ukládati led, jenž má býti do lednice vhazován ze Steinovy ulice zvláštním otvorem při dlažbě chodníkově zřízeným. Ve vyhloubeném sklepě pod lednicí a pod přízemní dílnou budou dvě chladírny, jež odvětrány budou zvláštními průduchy do ulice,“ popisuje tehdejší moderní lednici protokol podaný na městskou radu.

Lednici postavil zednický mistr Bohumír Miksche a po jejím provedení přišel čas na další renovace, které by řezníkovi ulehčily další chod prodejny. Roku 1934 Novotný přestavil přízemí domu na řeznickou dílnu.

To obnášelo i úpravu venkovního chodníku, podlahu ze snadno umyvatelného materiálu, novou ventilaci a vybílené stěny, opravené záchody a při renovaci také nově vznikla udírna. Nově rozšířeným komínem se mohla vůně uzeného masa nést již v roce 1936.

Na dům na rohu dvou frekventovaných ulic však byly inovace příliš. V roce 1937 se kvůli špatné vodovodní instalaci propadl strop sklepa. Novotný byl na tento problém úřady upozorňován již dvakrát v předchozím roce, ale bez účinku. Fyzikální zákony to nakonec vyřešily po svém, naštěstí bez úrazu.

Problémy s vodou v domě na Palackého ulici ale byly zjištěny již v roce 1934. Jako první na ně upozornil soused z vedlejšího domu v Benešově ulici Antonín Pekárek, jehož dům měl společný dvůr s Průmyslovou bankou na stejné ulici, domem Novotného a městským domem v ulici Palackého. I přes tyto provozní komplikace si řeznictví zachovalo svoji kvalitu.

Autor: (red )

Místo události: Palackého,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Velikonoce se blíží. Náměstí a radnici oživí tradice, děti se svezou i na koních

  21.02.2018
  Vedle ukázek tradičních řemesel jako je pletení pomlázky či zdobení velikonočních vajíček se budou moci...

  FOTO: Nemocnice má za sebou další stěhování, oprava interního pavilonu finišuje

  19.02.2018
  Rekonstrukce interního pavilonu jihlavské nemocnice postoupila do další fáze. V uplynulých dnech proběhlo...

  V protidrogovém centru se bude mluvit o HIV a AIDS, přijít může kdokoliv

  19.02.2018
  Přednášku o viru HIV a nemoci AIDS připravila na pondělí jihlavská charita v protidrogovém centru U Věrníku.

  Den plný senzací neskončil. Vysočina ubojovala výhru nad mistrovskou Slavií

  17.02.2018
  Začalo to olympijskou výhrou Ester Ledecké, pokračovalo vítězstvím hokejistů nad Kanadou. A den plný...

  VIDEO: Sebral ořechy za víc než 8 tisíc, po tahanici o batoh se zákaznicí utekl

  16.02.2018
  Téměř sto balení ořechů v hodnotě osm a půl tisíce korun, si nabral do batohu v jihlavském supermarketu...

  V Jihlavě zavrčí pily, nemocné stromy a keře ve městě nahradí nová výsadba

  15.02.2018
  První tři měsíce roku jsou ideální dobou pro úpravu stromů v městských ulicích a parcích. V Jihlavě tak...