FOTO: Studenti navrhli, jak změnit centrum Jihlavy. Návrhy vystavili v Prioru  02. 11. 2017

Nechvalně známá dominanta Jihlavy, obchodní dům Prior v samém středu historického náměstí, nabízí nevšední pohled studentů architektury na to, jak by krajské město Vysočiny mohlo vypadat v budoucnu. A u Prioru je nad návrhy plánována i diskuze.

Ve vitrínách obchodního domu Prior na Masarykově náměstí toho k vidění obvykle mnoho nebývá. Na svou dobu až příliš výrazná socialistická budova v historickém centru však nyní nabízí pohled nejen zpět do dob dávno minulých, ale i zasnění se nad tím, jak by Jihlava mohla vypadat v budoucnu. 

Nad tím se zamysleli studenti architektury, jejichž návrhy a vize nyní jsou ve vitrínách obchodního domu na Masarykově náměstí k vidění.

Diskuse nad návrhy
je v plánu v úterý 7. listopadu v 16:00 u Prioru. Projekty je možné si prohlédnout i na webu města zde.

"Úkolem studentů bylo analyzovat centrum Jihlavy a odkrýt nevyužitý potenciál jihlavských veřejných prostorů a budov," uvedla architektka Tereza Kafková z odboru rozvoje města.

Mezinárodní tým studentů pod vedením architektů Henryho Hansona, Jiřího Klokočky a Petra Hýla navrhoval proměnu nejen Masarykova náměstí, ale i budovy obchodního domu Prior, továrny Modeta s navazující lávkou přes Heulos a také parku Jana Masaryka. 

Studenti absolvovali dvě pracovní setkání v Jihlavě, během kterých měli možnost centrum města lépe poznat a konzultovat své návrhy s místními odborníky. Studentské návrhy vznikly na základě spolupráce jihlavské radnice, Fakulty architektury ČVUT v Praze a Fakulty architektury VUT v Brně během jara 2017. 

"Výstava Jihlava budoucnosti představuje finální projekty studentů. Magistrát zve k jejímu prohlédnutí a neformální diskuzi nad návrhy, která se uskuteční v úterý 7. listopadu ve čtyři hodiny odpoledne," dodal mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.. 
Autor: Michal Kolařík

Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.


Další zprávy z Jihlavy a okolí