FOTO: Jihlava vyhlíží novou multifunkční halu. Na střeše nabídne i běžecký ovál



Krajské město Vysočiny vyhlíží novou multifunkční halu, která nahradí stařičký Horácký zimní stadion z roku 1955. Jak bude nová aréna vypadat? Tomu možná výrazně napověděla architektonická soutěž, z níž vzešel vítězný návrh studia Chybik+Kristof. Multifunkční Horácká aréna poskytne od roku 2023 zázemí pro pořádání kulturních i sportovních akcí krajského významu, plánuje radnice.

Architekti se ve vítězném návrhu zaměřili jak na samotnou arénu, tak její bezprostřední okolí.  Cílem přestavby je vytvořit na hranici historického centra Jihlavy multifunkční prostor pro 5600 diváků, oživit přilehlé ulice i parky a otevřít se okolí novými funkcemi.

Architekti proto navrhli do multifunkční haly zakomponovat i obchody, restauraci a služby, díky nimž stadion přirozeně ožije městským ruchem a stane se důležitým prostorem pro konání akcí ve městě i novým centrem čtvrti.

„Arénu koncipujeme tak, že hlediště pojme 5600 diváků, kteří budou tvořit jeden obrovský kotel. Tribuny totiž lemují po 360 stupních hrací plochu. Dalším důležitým aspektem je začlenění arény do města. Naší ambicí bylo vytvořit kompaktní stavbu, která nebude v území bariérou, ale bude přirozeně rozvíjet kvality parku a přilehlých ulic,“ uvedl Ondřej Chybík, spoluautor projektu z ateliéru Chybik+Kristof.

Autorský tým pro nový areál navrhl několik samostatných budov, v suterénu propojených, které zajistí plynulé napojení sportovní plochy s ulicí či parkem a nabídnou celou řadu pobytových míst mezi a před domy samotnými. 

„Vybraný návrh akcentuje areál jako soubor samostatných objektů, které umožňují prostupnost územím a dávají zástavbě příjemné městské měřítko. Tím návrh například posiluje význam parku, který se vlévá mezi budovy a také vytváří různorodá veřejná prostranství, která svou podobou posilují městský charakter areálu jako místa pro život a napomáhají spoluvytvářet bezpečné prostředí,“ uvedl radní David Beke, manažer výstavby Horácké multifunkční arény.

Zatímco fasáda Horácké multifunkční arény bude velmi uniformní a nadčasová, arénu budou tvořit dva vzájemně propojené světy sestávající z ochozů se vstupy a tribun kolem ledové plochy. Ochozy a chodby navrhli architekti v barvách klubu.

Při zápasech se aréna rozzáří žlutočerveně

Díky transparentnímu fasádnímu řešení se tak aréna při večerních zápasech Dukly rozzáří do tradiční žlutočervené. Barvy budou kontrastovat s jinak monochromaticky bílým interiérem ledové plochy a tmavým hledištěm i stropem. Tmavý interiér bude vhodný pro ko nání dalších kulturních akcí v aréně.

Zajímavostí pak je i nápad architektů, využít i střechu multifunkční halu. V návrhu na ni umístili běžecký ovál. 

Stavět by se mělo začít na podzim roku 2021. „Nutno říci, že vítězný návrh není na sto procent finálním řešením. Pokud se s vítězem soutěže domluvíme na spolupráci, bude následovat dopracování studie, která může doznat dílčích změn a to jak na základě doporučení poroty či města, tak na základě požadavků samotných uživatelů,“ doplnil David Beke.

Oceněny byly i další dva návrhy. Na druhém místě se umístila hala ve tvaru puku společnosti Projektil architekti s. r. o., který dává důraz na velkorysost městského prostoru. Třetí místo obdržel návrh architektů Jakuba Našince, Aleše Kubalíka, Josefa Kociána a Veroniky Sávové, a to zejména díky zpracování vnitřního prostoru, který nabízí dostatečné kapacity pro kvalitní provozní řešení.

Jihlavská radnice odměnila vítězný návrh částkou jeden a půl milionů korun. Druhý návrh byl oceněn milionem a 100 tisíci korunami, třetí 850 tisíci.




Autor: Michal Kolařík

Po letech v jihlavské redakci Deníku či MF DNES a iDNES.cz založil portál City.cz. Pak neodolal možnosti pracovat jako redaktor v České televizi, kde vydržel tři roky. Práce na vlastním projektu ale byla větší výzvou.




Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!