FOTO: Stoletý lihovar znovu ožije. Jihlavští sládci v něm začnou vařit pivo

11.09.2017
Zchátralá budova bývalého lihovaru v Kamenici u Jihlavy brzy začne žít novým provozem. Radniční pivovar z krajského města tam má v plánu už v příštím roce začít vařit pivo. A o minulém víkendu pořádal prohlídku zchátralé budovy před zahájením její rekonstrukce.

Lidé si přišli prohlédnout prostory zchátralé budovy, než začne kompletní rekonstrukce. FOTO: Klára Skolková

Zchátralá budova více než sto let starého lihovaru je jednou z dominant Kamenice, městyse zhruba dvacet kilometrů od Jihlavy. Už před lety si totiž tamní vysoký cihlový komín vybrali za svůj domov čápi, kteří dotváří poklidnou kulisu městyse.  

V sobotu však bylo pod jejich čapím hnízdem rušněji, než byli za poslední léta zvyklí - shlukli se zde desítky lidí, kteří si přišli prohlédnout prostory zchátralé budovy, než začne její kompletní rekonstrukce. Ta promění roky opuštěný objekt v pivovar, dodávající pivo i do krajského města Vysočiny. 

"Rekonstrukci bychom rádi zahájili v říjnu a první várku piva plánujeme v nových prostorách uvařit do konce dubna příštího roku," prozradil portálu City.cz při prohlídce areálu Jakub Tomanec, jeden z akcionářů Jihlavského radničního právovárečného pivovaru, společnosti, která objekt nově vlastní. 

Plánům zatím příliš nenasvědčuje - bude nutné vyměnit kompletně střechu, také uvnitř budovy čekají na řemeslníky holé zdi bez podlah, oken, i jakýchkoliv rozvodů. 

Podle Tomance kompletní oprava včetně technologií vyjde na zhruba 20 milionů korun a pomoci mají s opravou i dotace z evropských fondů. 

Díky tomu by pivovar mohl ročně produkovat 5 až 6 tisíc hektolitrů piva. Pivovar bude mimo jiné produkovat také nový druh, zatím pracovně pojmenovaný kamenická desítka, kterou hodlají sládci vařit celoročně.

"Chtěli jsme, aby to byl oficiální název piva, ale pak jsme zjistili, že stejný název už používají jiné pivovary proto to správné pojmenování ještě hledáme," dodal Tomanec s tím, že pivo pivovar plánuje podobně jako v Jihlavě i v Kamenici vařit podle tradičních českých i zahraničních receptur. 

Prohlídka stavby zájemce přilákala
"Několikrát do roka pak plánujeme i polotmavou třináctku," dodal jeden ze sládků, který areálem v sobotu zájemce prováděl. Znalci piv se však mohou těšit třeba i na podzimní dýňové pivo.  

Zvědavci mohli v sobotu projít celým suterénem stavby, kde na holých zdech bez fasády byly pro představu zakresleny plány na budoucí rozmístění pivovarnických nádob. 

A také mohli za slunečného odpoledne posedět na dvorku a ochutnat pivo, prozatím dovezené z jihlavského radničního pivovaru. V Kamenici však kromě pivovaru majitelé přímo i restauraci zatím neplánují. "Prostory plně využijeme pro výrobu," dodal Tomanec.    

Autor: (red )

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: Olympijského běhu v Jihlavě se zúčastnil rekordní počet běžců

  22.06.2018
  Olympijský běh "vyhnal" do ulic měst po celé republice více než sedmdesát tisíc běžců. A v Jihlavě, kde...

  Na Brněnském mostě vznikne pruh pro MHD, silnice u Cityparku bude širší

  22.06.2018
  Upřednostnit MHD v ulicích je trend ve světových metropolích i v Jihlavě. Nový pruh vyhrazený pro trolejbusy...

  Jihlavské pověsti a staré příběhy ožívají v nové knize. I o Bílé paní či mincmistrovi

  21.06.2018
  Starobylé město, jehož historie je psaná stříbrným písmem, oplývá spoustou povídek, příběhů a historek....

  Vila Marie Karas stavbou Kraje Vysočina. Odborníci vyzdvihli preciznost provedení

  20.06.2018
  Prestižním oceněním se může pochlubit zrekonstruovaná vila Marie Karas v blízkosti jihlavského centra....

  Jihlavou znovu projdou havíři v krojích. A příští rok bude průvod největší v historii

  19.06.2018
  Historické kroje malých havířů tak, jako už je tomu znovu tradicí, i letos oživí ulice krajského města...

  VIDEO: Divadlo T.E.J.P. hledá umělce. V létě rozesměje Jihlavu i Telč

  19.06.2018
  Unikátní vysočinský projekt v minulosti pobavil diváky v Jihlavě, Telči a Vílanci. Do prvních dvou destinací...