FOTO: Stoletý lihovar znovu ožije. Jihlavští sládci v něm začnou vařit pivo

11.09.2017
Zchátralá budova bývalého lihovaru v Kamenici u Jihlavy brzy začne žít novým provozem. Radniční pivovar z krajského města tam má v plánu už v příštím roce začít vařit pivo. A o minulém víkendu pořádal prohlídku zchátralé budovy před zahájením její rekonstrukce.

Lidé si přišli prohlédnout prostory zchátralé budovy, než začne kompletní rekonstrukce. FOTO: Klára Skolková

Zchátralá budova více než sto let starého lihovaru je jednou z dominant Kamenice, městyse zhruba dvacet kilometrů od Jihlavy. Už před lety si totiž tamní vysoký cihlový komín vybrali za svůj domov čápi, kteří dotváří poklidnou kulisu městyse.  

V sobotu však bylo pod jejich čapím hnízdem rušněji, než byli za poslední léta zvyklí - shlukli se zde desítky lidí, kteří si přišli prohlédnout prostory zchátralé budovy, než začne její kompletní rekonstrukce. Ta promění roky opuštěný objekt v pivovar, dodávající pivo i do krajského města Vysočiny. 

"Rekonstrukci bychom rádi zahájili v říjnu a první várku piva plánujeme v nových prostorách uvařit do konce dubna příštího roku," prozradil portálu City.cz při prohlídce areálu Jakub Tomanec, jeden z akcionářů Jihlavského radničního právovárečného pivovaru, společnosti, která objekt nově vlastní. 

Plánům zatím příliš nenasvědčuje - bude nutné vyměnit kompletně střechu, také uvnitř budovy čekají na řemeslníky holé zdi bez podlah, oken, i jakýchkoliv rozvodů. 

Podle Tomance kompletní oprava včetně technologií vyjde na zhruba 20 milionů korun a pomoci mají s opravou i dotace z evropských fondů. 

Díky tomu by pivovar mohl ročně produkovat 5 až 6 tisíc hektolitrů piva. Pivovar bude mimo jiné produkovat také nový druh, zatím pracovně pojmenovaný kamenická desítka, kterou hodlají sládci vařit celoročně.

"Chtěli jsme, aby to byl oficiální název piva, ale pak jsme zjistili, že stejný název už používají jiné pivovary proto to správné pojmenování ještě hledáme," dodal Tomanec s tím, že pivo pivovar plánuje podobně jako v Jihlavě i v Kamenici vařit podle tradičních českých i zahraničních receptur. 

Prohlídka stavby zájemce přilákala
"Několikrát do roka pak plánujeme i polotmavou třináctku," dodal jeden ze sládků, který areálem v sobotu zájemce prováděl. Znalci piv se však mohou těšit třeba i na podzimní dýňové pivo.  

Zvědavci mohli v sobotu projít celým suterénem stavby, kde na holých zdech bez fasády byly pro představu zakresleny plány na budoucí rozmístění pivovarnických nádob. 

A také mohli za slunečného odpoledne posedět na dvorku a ochutnat pivo, prozatím dovezené z jihlavského radničního pivovaru. V Kamenici však kromě pivovaru majitelé přímo i restauraci zatím neplánují. "Prostory plně využijeme pro výrobu," dodal Tomanec.    

Autor: (red )

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Velikonoce se blíží. Náměstí a radnici oživí tradice, děti se svezou i na koních

  21.02.2018
  Vedle ukázek tradičních řemesel jako je pletení pomlázky či zdobení velikonočních vajíček se budou moci...

  FOTO: Nemocnice má za sebou další stěhování, oprava interního pavilonu finišuje

  19.02.2018
  Rekonstrukce interního pavilonu jihlavské nemocnice postoupila do další fáze. V uplynulých dnech proběhlo...

  V protidrogovém centru se bude mluvit o HIV a AIDS, přijít může kdokoliv

  19.02.2018
  Přednášku o viru HIV a nemoci AIDS připravila na pondělí jihlavská charita v protidrogovém centru U Věrníku.

  Den plný senzací neskončil. Vysočina ubojovala výhru nad mistrovskou Slavií

  17.02.2018
  Začalo to olympijskou výhrou Ester Ledecké, pokračovalo vítězstvím hokejistů nad Kanadou. A den plný...

  VIDEO: Sebral ořechy za víc než 8 tisíc, po tahanici o batoh se zákaznicí utekl

  16.02.2018
  Téměř sto balení ořechů v hodnotě osm a půl tisíce korun, si nabral do batohu v jihlavském supermarketu...

  V Jihlavě zavrčí pily, nemocné stromy a keře ve městě nahradí nová výsadba

  15.02.2018
  První tři měsíce roku jsou ideální dobou pro úpravu stromů v městských ulicích a parcích. V Jihlavě tak...