FOTO: Lavičku Václava Havla poničil vandal, strážníci budou hledat viníka na záznamu z kamer
Lavička Václava Havla, kterou na konci srpna slavnostně odhalila jihlavská primátorka Karolína Koubová před Kinem Dukla, je poničená. Městská policie po upozornění portálem JihlavaCity.cz bude hledat viníka na záznamu městských kamer.

Místo dialogu, ke kterému měla lavička vybízet, přišlo v Jihlavě na řadu násilí. Teprve nedávno odhalená Lavička Václava Havla před Kinem Dukla se znelíbila neznámému vandalovi, který si na ní vybil svůj vztek. Poničil jednu ze židlí, připevněných ke stolku. 

„Lavička Václava Havla je poničená?" reagoval na oznámení portálu JihlavaCity.cz ředitel městské policie v Jihlavě Jan Frenc. "Musíme prověřit záznamy z kamer,“ dodal šéf strážníků s tím, že to bude řešit neprodleně. Strážníci podle slov Frence mají na křižovatce před Kinem Dukla umístěnou pouliční otočnou kameru, o něco dál je pak i kamera u Komerční banky.

Ke Kinu Dukla se vzápětí vydal zástupce šéfa strážníků Stanislav Maštera. „Lavička je ohnutá, jedna ze židliček je přiklopená ke stolu,“ popsal následně stav poničené lavičky portálu JihlavaCity.cz Maštera. 

Prověřování případu podle něj může trvat. "Budeme řešit, zda na záznamech není natočeno, kdo lavičku poškodil. Nevíme, kdy se to stalo, prověřování tak může zabrat poměrně dost času,“ dodal Maštera. V minulosti jihlavští strážníci dosud vandalismus vůči Lavičce Václava Havla zatím neřešili. 

Lavičku budou muset demontovat. A opravit

„Celé jedno křeslo je vyvrácené hrubou silou. Škoda zjevně přesáhne 10 tisíc korun, takže to bude policie vyšetřovat jako trestný čin,“ uvedl v pondělí za jihlavskou radnici mluvčí Radovan Daněk. 

„Z důvodu rozsahu poškození není lavička užívání schopná a město dnes zajistí její demontáž a odvoz do skladu. Následně se bude řešit oprava lavičky,“ dodal. 

O případu portál JihlavaCity.cz informoval také jihlavskou primátorku Karolínu Koubovou.  „Je to odsouzeníhodný čin, který je naprosto nepochopitelný. Nejde jen o hmotnou škodu, ale o nenahraditelnou škodu na hodnotách, které má lavička symbolizovat,“ uvedla primátorka Karolína Koubová s tím, že je velmi smutné i to, že má někdo chuť ničit věci ve veřejném prostoru i v dnešní dramatické koronavirové době.

Město podá trestní oznámení

Po dohodě s městskou policií podá kvůli poškození věci majetkový odbor jihlavské radnice trestní oznámení na neznámého pachatele a připojí se k případnému trestnímu řízení s náhradou škody. Vzhledem k atypickému provedení požádá majetkový odbor nejprve o ocenění opravy lavičky jejího výrobce. „Teprve až od něj budeme mít nabídku na opravu, může město sdělit přesnou finanční a časovou náročnost opravy," uvedl mluvčí radnice. 

„Nemám zprávy, že by kromě krádeží skleněných částí některá z laviček v jiných městech byla poškozena podobným způsobem. Nemohu se proto zdržet a vyjadřuji hluboké zklamání nad tímto činem. Je to bohužel velmi smutná vizitka pro Jihlavu. Přesto akci hodnotím jako projev nepochopitelného vandalismu jednotlivce, který jen potvrzuje, že lavička Václava Havla do Jihlavy patří. Je to symbol tolerance, svobodného vyjádření a dialogu, evidentně je potřeba se právě tohle učit,“ reagovala radní Jihlavy pro oblast kultury Silvie Čermáková.

Nápad umístit do Jihlavy umělecký předmět věnovaný Václavu Havlovi vzešel od mladé obyvatelky, která nechtěla být jmenována. Jihlavští radní s tímto nápadem souhlasili a spojili iniciátorku s Nadací Vize 97 Dagmar a Václava Havlových, která umístění památníku schválila. Jihlavskou radnici navíc pořízení lavičky nic nestálo - soukromníkem bylo financováno také její pořízení.


Autor: Michal Kolařík

Po letech v jihlavské redakci Deníku či MF DNES a iDNES.cz založil portál City.cz. Pak neodolal možnosti pracovat jako redaktor v České televizi, kde vydržel tři roky. Práce na vlastním projektu ale byla větší výzvou.Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!