FOTO: Největší stavba na Vysočině odstartovala. Obchvat Beranova bude hotov v roce 2021  26. 04. 2019

320 tisíc kubíků zeminy, které dělníci přesunou, by zasypalo celé českobudějovické náměstí, a to až do poloviny Černé věže. To vše bude základem nejen pro pět nových mostů. Stavba bude zprovozněna na podzim příštího roku. Definitivně hotova má být na jaře roku 2021.

Historicky největší stavba v Kraji Vysočina odstartovala. Již po dvou měsících, kdy dělníci rozestavěli obchvat Velkého Beranova, je vidět, jak se práce posouvají. Celý projekt přijde na téměř 800 milionů korun a zhruba 535 miliony přispěje Evropská unie.

„Přesunuta je zatím pouze část z plánovaných 320 tisíc kubíků zeminy, tedy množství, které by zasypalo celé náměstí v Českých Budějovicích až do výšky 32 metrů, to jest přibližně do poloviny blízké Černé věže,“ dával příměr náměstek hejtmana Martin Kukla.

Nová trasa uleví Velkému Beranovu, který trpěl především při uzavírkách dálnice D1. Právě tudy totiž vedla objízdná trasa. Nová silnice se za Helenínem, zhruba v místě nynější odbočky na Henčov, odkloní a povede k nové okružní křižovatce. Ta vznikne za další zhruba tři kilometry.

„Vybudování prostorné okružní křižovatky na silnici II/353 za Velkým Beranovem si vyžádá vybudování zhruba 600 metrů dlouhé paralelní obousměrné provizorní komunikace, na kterou budou řidiči směřováni už během několika týdnů,“ uvedl Kukla.

Přechodně bude nutné také přemostit údolí Henčovského potoka. Na nové trase vznikne pět plnohodnotných mostů. „Největší čtyřpolový bude měřit 150 metrů a spolu se sousedním třípolovým 90 metrů dlouhým mostem bude převádět dopravu přes hluboká údolí v lesním úseku vlevo před Novými Domky,“ doplnil Kukla.

Aktuálně dělníci pracují na přibližně osmdesáti procentech celé stavby, která bude měřit 4,3 kilometru.
Autor: Petr Jindra

Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!