FOTO: Moderní mikroskop vylepšil arsenál lékařů jihlavské nemocnice
Jihlavské ORL se pyšní novým moderním mikroskopem za skoro dva miliony korun. Lékařům pomáhá při operacích uší, hrtanu či nosní přepážky. Důležitý je při plastice boltce. Operují tam až 1 300 pacientů ročně a přístroj tedy najde široké využití.

Lékaři v Nemocnice Jihlava mají na ORL nový mikroskop za téměř dva miliony korun. Nejčastěji jim slouží pro operace uší. „Na zákroky jezdí do jihlavské nemocnice pacienti z celé Vysočiny,“ ujasnila mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Na oddělení zoperují až osm stovek pacientů za rok. Proto je pro ně nový přístroj velkým pomocníkem.„Operujeme například plastiky uší nebo mikrochirurgie hrtanu, kdy se podílíme na diagnostice potenciálních nádorů. Mikroskop používáme i u operací dětí, při plastikách bubínku, zánětu chronického středouší, při zavádění drenážních trubiček do bubínku, lze jj použít i při preparaci lícního nervu při výkonech na příušních žlázách,“ vysvětlil primář ORL oddělení Jiří Musil s tím, že přístroj je na operačních sálech denně využíván.

Mikroskop lékaři využívají také při plastických operacích nosní přepážky, kdy bývá příčinou vybočené přepážky i úraz nebo vrozená vada. Důležitý je i při plastice boltce. „Tam je mikroskop důležitý pro to, abychom neporušili lícní nerv,“ řekl primář. „Případné porušení by mohlo způsobit deformaci tváře,“ doplnila mluvčí.

Celkem lékaři v Jihlavě provedou až třináct tisíc operací. „Oddělení ušní, nosní a krční má v jihlavské nemocnici dvacet lůžek a provozuje tři ambulance. Nový mikroskop nahradil přístroje staré desítky let,“ dodala Zachrlová.


Autor: Vendula ŠťávováVyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!