FOTO: Brzy padne zeď, za kterou byla šibenice. Místo ní roste nová posluchárna  Jihlava
  01.02.2019

Stavební stroje a dělníci. Takový pohled se naskytne lidem, kteří míří Tyršovou ulicí od zimního stadionu směrem k autobusovému nádraží. Vysoká škola polytechnická se brzy dočká nové posluchárny. Bývalá káznice s popravčím místem tak konečně dostane nové kontury.

Vysoká škola polytechnická má k dispozici budovu, kterou by jí mohla závidět nejedna z českých univerzit. Dosud však v historickém objektu chyběla reprezentativní, hlavně velká místnost, která by mohla sloužit jako posluchárna. A právě to se brzy změní.

Lidé, kteří míří Tyršovou ulicí směrem k magistrátnímu odboru dopravy, případně na autobusové nádraží, vidí, jak stavební dělníci každý den pracují na tom, aby i jediná veřejná vysoká škola měla svůj reprezentativní prostor.

„Pokud jde o konstrukci z betonu a oceli, tedy nosné prvky, tak ta bude stát v březnu. Hrubá stavba včetně zastřešení je plánovaná na červenec,“ uvedl mluvčí školy Tomáš Obruba.

PSALI JSME: Podepsáno. V areálu polytechniky začne stavba posluchárny

Protože však půjde o velkou přístavbu, je třeba i dostatek prostoru. Kvůli tomu půjde k zemi také zídka, které odděluje akademickou půdu od Tyršovy ulice.

Že jde o významný historický krok, dokazuje minulost objektu. Nynější „polytechnika“ nebyla jen pedagogickým institutem či vysokou školou zemědělskou. Byla také soudem. A popravištěm. 3. srpna 1951 zde bylo v rámci takzvaného babického procesu na šibenici oběšeno sedm lidí. Jako připomínka tohoto hrůzného okamžiku je u vjezdu do dvora památník. Ten má navždy připomínat oběti.

„Zeď nebude zbourána hned v únoru. Dle plánů by k tomu mělo dojít na konci dubna,“ doplnil Obruba.

Nová posluchárna pojme 330 studentů. Cena by se měla vyšplhat na 166 milionů korun.

Ironií osudu je tak fakt, že místo, kde lidé v minulosti trpěli, bude nyní sloužit k tomu, aby vykročili vstříc vlastním lepším zítřkům.Autor: Petr JindraMísto události: Tyršova, Jihlava


Nejoblíbenější podniky