VIDEO: Nepálského kuchaře dělí od ženy 6 000 kilometrů. Jídla v Jihlavě musel přizpůsobit českým chutím

V indicko-nepálské restauraci v Jihlavě panuje příjemná atmosféra. Starají se o ni také tři kuchaři. Krišna na snímku vlevo. Uprostřed Govinda, vpravo Gopal. Zdroj: City.cz

02.03.2019
Pochází z Nepálu, vařit se naučil v Indii, na živobytí si nyní vydělává v Jihlavě. Kuchař Krišna dostal od kamaráda pracovní nabídku, která znamenala stěhování do střední Evropy. V Česku se mu líbí a chce tu zůstat. Daří se i jeho restauraci, kterou si lidé z Vysočiny oblíbili.

Gurmáni z Kraje Vysočina už nemusejí za exotickou kuchyní cestovat až na druhý konec světa. Tu indicko-nepálskou mohou okusit přímo v Jihlavě. V Brněnské ulici ji vaří 44letý kuchař Krišna spolu se dvěma kolegy - Govindou a Gopalem.

„Pocházím z Nepálu, kde mám i manželku a jedno ze svých tří dětí. Po škole jsem se rozhodl, že chci vařit. Protože tam ale nefunguje učňovské školství jako v Česku, tak jsem hned nastoupil do restaurace. Učíte se vařit a třeba po dvou letech dostanete certifikát, že to umíte. Já odešel na učení do sousední Indie,“ popisoval začátky usměvavý muž.

Pak se mu ozval jeho kamarád z mládí, který ho nalákal do Česka. Krišna na nabídku kývl a odcestoval víc než šest tisíc kilometrů daleko od své domoviny. Manželka a syn zůstali v Nepálu. Zatím. „Mají tam hospodářství. Krávy, buvoly, kozy. Nežijí si nijak nad poměry, ale vyloženě chudí taky nejsou. Navíc manželka pracuje jako učitelka ve škole. A ještě osm let, než odejde do důchodu, to tak bude,“ popsal jejich bytí.

Krišna má celkem tři děti. První dcera se provdala v Nepálu, kde má rodinu a kde také chce zůstat. Druhá dcera a jediný syn žijí s Krišnou v Česku. V budoucnu se sem hodlá přistěhovat Krišnova manželka. Ta už za manželem několikrát přiletěla. „Moc se jí tu líbilo. Vlastně se jí ani nechtělo zpět. Jsme ale domluvení, že zbytek života strávíme tady," řekl kuchař z restaurace Om. 

Aby bylo osazenstvo kuchyně kompletní, je třeba zmínit ještě dvojici kuchařů. Zatímco Gopal připravoval chutné placky, Govinda se usmíval a odpovídal na otázky. I on je v Česku spokojený. „Líbí se mi tu. A v Jihlavě zvlášť. Neplánuji se stěhovat do jiného města, nic mi tu nechybí. A navíc mě baví tahle práce."

Zkušenosti po celém Česku

V České republice je Krišna osm let a prošel restauracemi v Brně i v Jindřichově Hradci, kde si zvykal na české prostředí. Vedle pracovních zkušeností poznal i sport, který do té doby neznal, jako například florbal. „Pozvali mě na něj kluci v Hradci. Moc mě to bavilo,“ usmíval se a ukázal fotografie, kde s kamarádem drží v rukou florbalku.

Teď pobývá v Jihlavě a v indicko-nepálské restauraci Om je spolumajitelem. „Práce tu je opravdu hodně, ale mě to baví. Fungujeme tu dva roky. Druhou restauraci máme ve Znojmě, ta je otevřená rok. Plánujeme i další rozšíření. Ale kam, to teprve řešíme.“

PSALI JSME: Z bývalé vrátnice už dva roky voní hamburgery. "Vymýšlíme je doma," říká autorka Burgrárny

Exotika versus "čeština"

Indickou kuchyni ale museli trochu přizpůsobit českým chutím. „Přestože vaříme indická či nepálská jídla, musíme je trošku upravovat. V originále jsou totiž hodně kořeněná. Ta si děláme pro sebe s kolegy, případně třeba pro Indy, kteří k nám přijdou,“ prozradil. „Indická kuchyně používá hodně římský kmín, koriandr, hřebíček a kardamon. Překvapilo mě, že Češi mnohem víc dávají do jídla cukr,“ dodal.

Návštěvníci Omu si pochutnávají také na typických asijských nápojích. „Nejvíc táhnou džusy. Jsou takové sladší a exotické. Nabízíme také tradiční jogurtový nápoj lassi, a to ve třech variantách. I ten má své příznivce. Kdo chce, může u nás objednat i českou ZONku či klasickou kolu. Nabízíme také indické pivo, ale to si Češi dávají spíše na ochutnání. Jinak preferují domácí klasiku.“

Obsluha se někdy nezastaví, restauraci navštíví i přes sto lidí denně

V restauraci pracuje denně pět lidí. Dvě servírky a tři kuchaři se starají o blaho hostů. Někdy se opravdu nezastaví. „Otevřeno máme denně. V týdnu chodí zhruba sto lidí denně. O víkendu to bývá víc, klidně sto padesát. Úplně na začátku jsme tu ještě neměli tak hezké prostředí a báli jsme se, že to lidem bude vadit. Jenže poznali, že máme opravdu kvalitní a dobré jídlo, na tom záleží především. A tak nám to odpustili. Teď už je to tu i hezké,“ pochvaloval si kuchař.

Pracovníci restaurace se ale nebojí ani venkovního vaření. Byli tak již například v parku v Humpolci, na festivalu jídla nebo na cestovatelské přednášce o Indii a Nepálu v Polné. "Rádi se rozvíjíme a podnikáme nové věci. Prostě oprášíme naši pojízdnou pec a jedeme dělat placky do terénu. I zde v restauraci už jsme měli několik přednášek, a to vždy s hojnou účastí," přitakával český spolumajitel Michal Morava.

Restaurace nabízí i denní menu a speciální akce. Se City kartou si můžete vybrat, jaký benefit budete čerpat. „Každé desáté menu mají držitelé City karet zdarma. Pokud si vyberou druhý benefit, pak dostanou na všechna jednotlivá jídla slevu patnáct procent na nákup.“

Vybere si každý

„Lidi se někdy obávají přijít, protože mají strach, že je vše příliš kořeněné a bude to pálit. To ale není pravda. V první řadě je možné si pálivost určit, přizpůsobíme vše požadavkům. Máme v nabídce přes čtyřicet jídel a minimálně polovina je nepálivá, takže si vyberou i děti,“ vysvětlil spolumajitel restaurace Morava.

Míru pálivosti lze individuálně domluvit. Om se navíc pyšní i speciální nabídkou pro vegany, která bývá v indických restauracích zcela výjimečná. I vegani si tak mohou vyzkoušet placky. Najedí se dokonce i lidé s celiakií. Jídla jsou zahušťována pouze cibulí. Od pondělí do pátku do 15 hodin navíc kuchaři zařazují i netradiční pokrmy, které v běžném lístku nelze nalézt. Jsou domácími recepturami kuchařů.

Restaurací je všude požehnaně. Každá by však měla mít něco, čím si udrží strávníky, či přiláká další kulinářské objevitele. „Indická kuchyně je v pozitivním slova smyslu návyková. Navíc udržujeme stálou kvalitu jídla za rozumné ceny, což by naši stálí zákazníci, kterých jsou desítky, jistě potvrdili,“ dodal. 

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Z bývalé vrátnice už dva roky voní hamburgery. "Vymýšlíme je doma," říká autorka Burgrárny


Autor: Petr Jindra

Místo události: Brněnská 16,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Havel vrátil lesk prvorepublikové vile. Stojí v místě staré kupecké stezky

  19.09.2019
  /FOTOGALERIE/ Místo, kterému budeme věnovat pozornost, se nachází na takzvané Černé cestě. Že nevíte,...

  Soutěž Milujeme Jihlavu se blíží ke konci. Třicet finalistů bude vystaveno na náměstí

  19.09.2019
  Soutěž s fotografiemi, které zachycují život v Jihlavě nebo na Jihlavsku příští týden skončí. Registrovaní...

  Fotbalisté Vysočiny obléknou dresy, jejichž jmenovky určí fanoušci. Pomohou charitě

  10.09.2019
  Proti Pardubicím a pro potřebné. Vysočinští fotbalisté si proti východočeskému týmu zahrají ve speciální...

  Jihlavské gymnázium slaví sto let. A vypraví do Prahy speciální vlak

  09.09.2019
  České gymnázium v Jihlavě letos slaví sto let. Zaměstnance i studenty čeká bohatý program, který vyvrcholí...

  Střecha stařičkého stadionu, pamatující 12 titulů Dukly, vydrží do stavby nové haly

  04.09.2019
  Statický posudek určil, že střechu jihlavského Horáckého zimního stadionu je možné užívat do konce hokejové...

  Do tří let nahradí elektrovozy autobusy skoro z poloviny, plánuje nový šéf MHD

  01.09.2019
  Jihlavská MHD má po desítkách let nového kapitána. Radim Rovner u kormidla dopravního podniku vystřídal...