FOTO: V ulicích Jihlavy hubí plevel jen vroucí voda, nahradila chemické pesticidy

  Jihlava
  02.07.2019

Nový přístroj za bezmála 600 tisíc korun hubí nově plevel v ulicích krajského města Vysočiny. Nevyužívá žádné chemikálie ale vroucí vodu a nahradí tak dosavadní chemické postřiky.

Horká voda místo chemie. Tak jednoduchá může být náhražka dosud používaných chemických herbicidů v boji s plevem v ulicích města. Služby města Jihlavy (SMJ), které mají pořádek v ulicích města na starosti, k tomu nyní pořídily nový stroj Heatweed Mid 3.0.

"Tento stroj stál naší společnost 599 tisíc korun. Funguje na principu horké páry, má nádrž o objemu tisíc litrů vody a nevyužívá žádné chemikálie. Na jedno naplnění nádrže se s ním dá pracovat zhruba dvě hodiny," uvedl mluvčí SMJ Martin Málek.

Centrála, která jede na pohonné hmoty, přístroj pohání a ohřívá vodu. "Jedná se o jedinečnou technologii na omezení růstu a zničení plevelných rostlin. Účinek je v podstatě viditelný ihned a samotné rostliny kompletně zasychají do dvou dnů. Vařící voda pod tlakem o teplotě 100 stupňů Celsia zasáhne nejenom rostlinu na povrchu, ale pronikne i k jejímu kořenovému systému. Navíc postříká pouze danou rostlinu a dále neničí životní prostředí," vyzdvihl pozitiva Málek.

U přístroje lze měnit i nástavce na konci vysokotlaké hadice. Je na něm nastavitelná teplota i tlak vody. Díky tomu je možné strojem nejen hubit plevel, ale čistit i nejrůznější povrchy. 

"Využít se dá například na čištění odpadkových košů a náhrobních kamenů. Lze s ním na chodnících odstraňovat různé nečistoty a to například i žvýkačky," dodal mluvčí SMJ.

Herbicidy jsou sice jedním z nejúčinnějších prostředků na hubnutí plevele, ale zároveň se jejich aplikací dostávají chemické látky do půdy a spodních vod. Podle různých průzkumů jsou často označovány i jako potenciální karcinogen. 


Autor: ) ( red

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...