Havel vrátil lesk prvorepublikové vile. Stojí v místě staré kupecké stezky  Jihlava
  25.09.2019

/FOTOGALERIE/ Místo, kterému budeme věnovat pozornost, se nachází na takzvané Černé cestě. Že nevíte, kde to je? Tak se podle jedné z teorií, kterým se podrobně věnujeme dále, říkávalo současné ulici Jiřího z Poděbrad na jihlavském Bedřichově. Většina domů, které tu jsou, patřila zaměstnancům nedaleké dráhy. A v jednom z nich se teď zrodil projekt Život ve vile.

Když „Černou cestou“ procházíte, jedním z domů, který míjíte, je prvorepubliková vila s číslem popisným 2306/16. Ta se za poslední rok dočkala kompletní rekonstrukce, aby v ní mohl co nejdříve započnout projekt Život ve vile, život jako za první republiky.

Takový nápad získal reálné obrysy v mysli jihlavského podnikatele Daniela Havla, který se stal na podzim loňského roku jejím majitelem. Vila v barvě slunečnice ho zaujala zejména svým stylem a lokalitou.

„Dozvěděl jsem se, že vilu postavila tehdy významná jihlavská stavitelská společnost rodiny Knorrovy, a sice pro konduktéra a průvodčího vlaků Karla Pollaka a jeho manželku. Když se dům v roce 1913 dokončoval, jednalo se o poslední ulici Jihlavy, dál už nebylo nic, jenom louka,“ přiblížil Daniel Havel, jak kdysi vypadalo okolí vily.

„Tato ulice tvořila vlastně hranici mezi obcí Dřevěné Mlýny a tehdy ještě samostatnou vesnicí Bedřichov. První zástavba dvanácti rodinných domků se tady objevila začátkem 20. století. Zasloužila se o to blízkost hlavního nádraží. Pokud bychom zalistovali domovním listem založeným v roce 1923, většinu nájemníků a podnájemníků tvořili zaměstnanci ČSD,“ dodal.

Na vilu dohlíží tři grácie a nájemníci tu najdou klidné bydlení v šesti prémiových bytech

O celý dům se už několik měsíců pečlivě stará místní realitní skupina House of Havel. Stavební tým se ihned pustil do kompletní rekonstrukce a revitalizace okolí domu. Dříve tu všemu vévodila hustá zeleň a přerostlé dřeviny, to je už minulostí.

Novotou v domě voní prakticky všechno včetně stropů a podlah, původní zůstalo jen obvodové zdivo. Před rekonstrukcí byly ve vile tři byty, teď se jejich počet rozšířil na šest. Dva jsou nově udělány v podkroví a poskytují krásný výhled na bedřichovské panorama.

V jednom z půdních bytů zůstaly přiznané masivní trámy, které tvoří i dominantní solitér celého bytu. Všechny byty jsou opět určeny k dlouhodobému pronájmu a okamžitému bydlení. Zájemci, kteří si rádi dopřejí nadstandardního bydlení, by tak projekt Život ve vile neměli přehlédnout. Byty mohou také velmi dobře plnit roli stylových firemních bytů. Jsou tu pro každého, kdo touží žít na hezkém místě, tak trochu jako za první republiky.

Vila přitahuje také svojí nápadnou malbou ve štítu. Nynější obraz však není původní, podle staré dobové fotografie jej namalovala jihlavská malířka Petra Jeřábková, kamarádka vnučky posledních majitelů. Ta malbu se Třemi gráciemi, jak pracovně a v kruhu rodiny nazývali trojici až mysticky působících žen, zvládla přes víkend. Dva dny stála na lešení, aby to stihla, protože v pondělí se muselo vrátit. Ale zpátky ze zákulisních zajímavostí do současnosti a k samotnému životu ve vile.

Parkování v domě, byty přímo k nastěhování

„Byty jsme dispozičně vyřešili jako 2+kk. Ty v přízemí mají své vlastní vchody a verandy, jeden z bytů ve druhém nadzemním podlaží má romantickou, původní terasu. Sám tam rád chodím a rozhlížím se. Představuji si, jak tu lidé dříve žili, kolik příběhů se tu odehrávalo. Tohle místo je jak dělané na posezení ve dvou, na čtení. Doufám, že se nám podařilo kouzlo doby co nejvíce zachovat, a to i přesto, že byty jsou moderní a nové,“ doplnil Havel.

V přední části domu jsou garáže pro dvě auta, takže i to může být pro někoho velkým benefitem, když bude v této lokalitě hledat bydlení. A jak je u pronájmů pod střechami House of Havel zvykem, byty jsou připravené k okamžitému bydlení a nastěhování.

Podle nového majitele vily mají byty všechno, co pro nový život a začátek její obyvatelé potřebují. Mají vybavené kuchyně se spotřebiči, pračku, skříně, postele, místo pro odpočinek. Všude jsou nové podlahy, koupelny a toalety, některé byty mají malé technické místnosti na uložení domácích pomocníků, úklidových prostředků a dalších. Opět je všechno vymyšlené do detailu a značně prakticky.

„Celá rekonstrukce má pro mě daleko hlubší smysl a neznamená to pro mě jen to, že je to velká investice a vše voní novotou. Zase je v tom kus mého srdce, tak jako u všech mých nemovitostí. Na rekonstrukce nenajímám stavební firmy, máme svůj tým. Dávám do toho svoje jméno, značku, srdce. A samozřejmě čas svůj i blízkých. I proto jsem to celé pojal jako novou etapu vily. Je to zkrátka projekt Život ve vile a věřím, že se tu nájemníkům bude líbit,“ svěřil se Havel.

Ulice Jiřího z Poděbrad je v kronikách zmiňovaná jako cesta, kudy se dalo vyhnout celnici

Že pro Daniela Havla nejsou jihlavské nemovitosti, do kterých investuje, jenom obyčejné zdi bez příběhů, svědčí to, že se pokaždé intenzivně zajímá o jejich původ a veškerou zjistitelnou historii. Oboje konzultuje například s jihlavským archivářem, badatelem, historikem a autorem knih I domy umírají vstoje, Ladislavem Vilímkem.

Právě od něj se například dozvídáme, že „dnešní ulice Jiřího z Poděbrad byla poprvé uvedena v adresáři města Jihlavy v roce 1924, neboť v té době se obec Dřevěné Mlýny stala jihlavským předměstím. A není bez zajímavosti, že právě tato ulice tvořila hranici mezi sousední obcí Bedřichov,“ uvedl badatel Vilímek.

Uvedené pojmenování ulice obdržela v letech 1918 až 1939, kdy ji okupační úřady přejmenovaly na Schwarzergasse, Černou ulici. Po osvobození se stala opět ulicí Jiřího z Poděbrad. Snad měla připomínat jeho obléhání Jihlavy v letech 1458 a 1470 a jeho usilování o trvalý mír v Evropě.

Zajímavý může být pohled do starých map, kde zdejší ulici předcházela v dávné minulosti jakási stezka mezi frekventovanou haberskou cestou z Prahy do Jihlavy a osadou Dřevěné Mlýny při řece Jihlavě, kde stával Hölclův mlýn.

„Tudy se mohlo dále pokračovat po takzvané České cestě do nitra Moravy, a přitom se vyhnout jihlavské celnici a poplatkům. Možná i právě odtud pochází lidový název Černá cesta, který se udržel dodnes,“ řekl Vilímek.

Byty a komerční prostory značky House of Havel se dosud držely především v centrální části Jihlavy, kde je poptávka po pronájmech velká, nicméně zajímavých investičních příležitostí ubývá.

„Zajímají nás lokality, které jsou i v jiných částech Jihlavy, a přesto vyhledávané, chtěné. Přesně takovým místem je pro nás Bedřichov, který má podle mě pořád velký potenciál,“ uzavřel celé povídání Havel.Autor: Ivon Neuwirtová

Svět ještě není naštěstí tak zkažený, aby ho bavily nudné a urousané texty. A tak odmalička píšu. Jako kreativní textařka, copywriterka a korektorka píšu přes 15 let pro mnoho tuzemských firem a projektů. Spolupracuji také s portálem City.cz.

Místo události: Jiřího z Poděbrad 16, Jihlava

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...