Inspekce odhalila ve skladu na Vysočině květák z Polska s mixem pesticidů  Jihlava
  05.12.2018

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce odhalili ve velkoskladu ve Štokách na Havlíčkobrodsku květák z Polska, který obsahoval nadlimitní hodnoty nejrůznějších pesticidů. Společnosti Bovys, která sklad provozuje, teď hrozí pokuta.

Květák, neboli lidově karfiol, obsahující nebezpečné pesticidy v nadlimitním množstí, odhalili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).                                       

"V rámci cílených kontrol cizorodých látek v sortimentu čerstvého ovoce a zeleniny zjistila kontrola Státní zemědělská a potravinářská inspekce nevyhovující šarži čerstvého květáku ve velkoskladu společnosti Bovys v provozovně Štoky," uvedl ve středu mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. 

Laboratorní rozbor potvrdil nadlimitní přítomnost tří druhů pesticidů. Flonicamid ve zjištěné koncentraci 0,15 miligramů na kilogram, limit je přitom 0,03 miligramů na kilogram.

Testy odhalily v květáku také methomyl ve zjištěné koncentraci 0,029 miligramů na kilogram, limit je 0,01 miligramů na kilo. SZPI v květáku odhalila také pesticid tebuconazole  - jeho zjištěná koncentrace činila 0,34 miligramů na kilogram, limit je 0,05 miligramů.

Jinak čerstvý květák pocházel od polského dodavatele, společnosti Vegamix. "Provozovatel velkoskladu porušil nařízení o maximálních limitech reziduí pesticidů v potravinách a krmivech a SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty," dodal Kopřiva.

 Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.
Nejoblíbenější podniky