Jen 87 firem v zemi může poskytovat úvěry. Jedna z nich je z Jihlavy

Jen 87 firem v zemi může poskytovat úvěry. Jedna z nich je z Jihlavy. FOTO: Archiv City.cz Zdroj: Ilustrační foto

11.06.2018
Ještě donedávna platilo, že peníze mohl půjčovat kdekdo a prakticky komukoli. Vždyť to byly nakonec desítky tisíc společností, které měly oprávnění poskytovat nebankovní úvěry. A těch, které se touto činností aktivně zabývalo, bylo něco kolem 800.

Posledním květnem skončilo přechodné období, do kdy musely firmy, které poskytují nebankovní úvěry, doložit všechny nezbytnosti a informace o svém podnikání, aby mohly v půjčování peněz pokračovat dál. Z oněch aktivních osmi stovek prošla sítem zhruba desetina. Česká národní banka (ČNB) udělila licenci jen 87 společnostem. Jedna z nich je z Jihlavy.

PŮJČOVÁNÍ PENĚZ MÁ KONEČNĚ NĚJAKÁ PRAVIDLA
Trh s nebankovními půjčkami žil dlouhé roky svým vlastním, poměrně benevolentním životem. Lidé si mohli o půjčku zažádat pomalu u kohokoli. Dost tomu totiž nahrávala celková situace. Stačilo dojít na živnostenský úřad a nechat si za tisícovku vystavit živnostenský list.

Na trhu působila řada seriózních a zodpovědných poskytovatelů půjček, ale bohužel i těch, kterým férové podnikání moc neříkalo, a místy šlo o lichvářské praktiky.

A tak naši zákonodárci pověřili ČNB, jakožto regulátora, aby prověřila a ověřila všechny společnosti poskytující půjčky. V poměrně náročném řízení o udělení licence od ČNB, které trvalo 18 měsíců, obstály jen stabilní a spolehlivé firmy, které mají nemalý kapitál, podnikají transparentně a nepohybují se na hraně zákona.

ŠVÝCARSKÁ PŮJČKA.CZ JE PROVĚŘENÁ Z MNOHA STRAN. JE NĚCO JAKO MALÁ BANKA
Jedna z firem, které mají privilegium poskytovat spotřebitelské úvěry a patří mezi spolehlivé firmy tohoto oboru, je jihlavská společnost SWISS FUNDS, a.s. Podotkněme, že je to jediná legální úvěrová firma se sídlem v Jihlavě, když nepočítáme banky, která má veškerá potřebná prověření.

K udělení licence je potřeba, aby žádající společnosti složily kapitál v minimální výši 20 000 000 Kč, prokázaly původ majetku a i to, jak k němu přišly. ČNB však zajímají i další věci a má na firmy mnohé požadavky. Musí mít dozorčí radu a dodržovat kapitálovou přiměřenost.

„Prošli jsme také poměrně náročným procesem a auditem u poskytovatele Nebankovního registru klientských informací, potažmo Bankovního registru nebankovních informací. Díky tomu vidíme a máme přehled o tom, jaké všechny pohledávky žadatel o úvěr má. Jedním klikem zjistíme, jak moc je zadlužen, splácí-li hypotéku apod. Podle toho jsme pak schopni posoudit, zda ještě vůbec může splácet u nás. To je pro nás klíčová věc,“ přibližuje svět Švýcarské půjčky.cz Daniel Havel, předseda představenstva SWISS FUNDS a.s.

Společnost se snaží maximálně vylepšovat skóringové modely a procesy, aby mohli ještě přesněji vyhodnocovat, komu mohou peníze půjčit a komu ne. Nyní zvažuje napojení do registrů energetických společností a telekomunikačních služeb. Z těchto údajů bude vědět, zda žadatel platí účty, či nikoliv. Pokud je proti žadateli o úvěr vedeno insolvenční nebo exekuční řízení, automaticky takové žádosti zamítá.

KDE LIDÉ TEPRVE ČEKAJÍ NA SCHVÁLENÍ, MAJÍ UŽ TADY PENÍZE NA ÚČTU
Přesně tak to s tou rychlostí vážně je. Společnost totiž k převodům schválených půjček využívá vlastní platební bránu, díky které dokáže schválené peníze převádět v reálném čase ještě týž den, reálně asi do 5 minut. Nezáleží vůbec na tom, jakou má kdo banku. Celý systém si s tím v pohodě poradí během chvilky. To je vlastně hlavní důvod, proč je Švýcarská půjčka.cz opravdu rychlá a není to jen prázdná reklamní fráze.

„Ideální by pochopitelně bylo, když by si nikdo nemusel půjčovat a vždycky mu zbylo. Ale někdy to prostě nevyjde. Jsou oblasti, ve kterých nemají půjčky opravdu smysl. Jako třeba dárky, oblečení a dovolené. Ale jsou i situace, kdy mohou krátkodobé úvěry „do výplaty“ velmi pomoci. My ve SWISS FUNDS apelujeme na všechny žadatele o úvěr, aby svoji situaci vždy dobře zhodnotili. Aby si půjčovali na důležité věci nebo při nenadálých situacích. Toto jsou vlastně také důvody, proč nyní intenzivně připravujeme online školu finanční gramotnosti,“ uvádí Havel.

AKTUÁLNĚ MŮŽETE V TÉTO FIRMĚ ZÍSKAT PRÁCI V KANCELÁŘI
Jestli se zrovna rozhlížíte po nové práci v Jihlavě, nemáte vysloveně konkrétní zaměření, ale rádi byste pracovali v kanceláři a dělali něco mezi administrativou a klientským servisem, tak zpozorněte. SWISS FUNDS a.s. rozšiřuje svůj kamarádský tým. A ten toho má na starosti opravdu hodně. Podívejte se, jaká volná místa nabízí a co je jejich náplní. Na stránkách najdete ale i další pracovní nabídky, třeba na zkušené PHP vývojáře.

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Jihlavský sen aneb Jak dva kluci založili na Vysočině miliardovou IT firmu

Autor: (red )

Místo události: Masarykovo náměstí 102/65,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: Na Heulose se rozpadá opěrné zdivo. Město varuje před padajícími kameny

  15.11.2018
  Na jihlavském Heulose je dočasně uzavřena pěší cesta. Důvodem je rozpadající se opěrná zeď restaurace....

  Jihlavský tunel bude v neděli uzavřen. Odborníci zkontrolují technologie uvnitř

  15.11.2018
  Nejen zabezpečovací prvky, ale také čisticí šachty či kanály zkontrolují v neděli pracovníci odborných...

  Studenti prezentovali návrhy na přeměnu náměstí. S Priorem příliš nepočítali

  13.11.2018
  Jihlavské náměstí je do jisté míry věčným tématem. Další z řady návrhů na jeho přeměnu představili studenti...

  Jihlavské ulice se rozzáří. V pondělí odpoledne začne instalace vánoční výzdoby

  12.11.2018
  Bílé vánoční ozdoby rozzáří jihlavské ulice. V pondělních odpoledních hodinách je začnou instalovat pracovníci...

  Vysočina sestřelila ústeckou „Armu“. Oblíbenec Svědík se rozloučil vítězně

  09.11.2018
  Symbolicky na prvním místě druholigové tabulky se loučí trenér, který se stal symbolem naděje. Odepisovaný...

  Studenti a zaměstnavatelé se setkali na polytechnice. Debatovali o pracovních příležitostech

  09.11.2018
  Jihlavská vysoká škola otevřela své brány 24 zaměstnavatelům nejen z Kraje Vysočina a umožnila tak setkání...