Jen 87 firem v zemi může poskytovat úvěry. Jedna z nich je z Jihlavy

11.06.2018
Ještě donedávna platilo, že peníze mohl půjčovat kdekdo a prakticky komukoli. Vždyť to byly nakonec desítky tisíc společností, které měly oprávnění poskytovat nebankovní úvěry. A těch, které se touto činností aktivně zabývalo, bylo něco kolem 800.

Jen 87 firem v zemi může poskytovat úvěry. Jedna z nich je z Jihlavy. FOTO: Archiv City.cz

Posledním květnem skončilo přechodné období, do kdy musely firmy, které poskytují nebankovní úvěry, doložit všechny nezbytnosti a informace o svém podnikání, aby mohly v půjčování peněz pokračovat dál. Z oněch aktivních osmi stovek prošla sítem zhruba desetina. Česká národní banka (ČNB) udělila licenci jen 87 společnostem. Jedna z nich je z Jihlavy.

PŮJČOVÁNÍ PENĚZ MÁ KONEČNĚ NĚJAKÁ PRAVIDLA
Trh s nebankovními půjčkami žil dlouhé roky svým vlastním, poměrně benevolentním životem. Lidé si mohli o půjčku zažádat pomalu u kohokoli. Dost tomu totiž nahrávala celková situace. Stačilo dojít na živnostenský úřad a nechat si za tisícovku vystavit živnostenský list.

Na trhu působila řada seriózních a zodpovědných poskytovatelů půjček, ale bohužel i těch, kterým férové podnikání moc neříkalo, a místy šlo o lichvářské praktiky.

A tak naši zákonodárci pověřili ČNB, jakožto regulátora, aby prověřila a ověřila všechny společnosti poskytující půjčky. V poměrně náročném řízení o udělení licence od ČNB, které trvalo 18 měsíců, obstály jen stabilní a spolehlivé firmy, které mají nemalý kapitál, podnikají transparentně a nepohybují se na hraně zákona.

ŠVÝCARSKÁ PŮJČKA.CZ JE PROVĚŘENÁ Z MNOHA STRAN. JE NĚCO JAKO MALÁ BANKA
Jedna z firem, které mají privilegium poskytovat spotřebitelské úvěry a patří mezi spolehlivé firmy tohoto oboru, je jihlavská společnost SWISS FUNDS, a.s. Podotkněme, že je to jediná legální úvěrová firma se sídlem v Jihlavě, když nepočítáme banky, která má veškerá potřebná prověření.

K udělení licence je potřeba, aby žádající společnosti složily kapitál v minimální výši 20 000 000 Kč, prokázaly původ majetku a i to, jak k němu přišly. ČNB však zajímají i další věci a má na firmy mnohé požadavky. Musí mít dozorčí radu a dodržovat kapitálovou přiměřenost.

„Prošli jsme také poměrně náročným procesem a auditem u poskytovatele Nebankovního registru klientských informací, potažmo Bankovního registru nebankovních informací. Díky tomu vidíme a máme přehled o tom, jaké všechny pohledávky žadatel o úvěr má. Jedním klikem zjistíme, jak moc je zadlužen, splácí-li hypotéku apod. Podle toho jsme pak schopni posoudit, zda ještě vůbec může splácet u nás. To je pro nás klíčová věc,“ přibližuje svět Švýcarské půjčky.cz Daniel Havel, předseda představenstva SWISS FUNDS a.s.

Společnost se snaží maximálně vylepšovat skóringové modely a procesy, aby mohli ještě přesněji vyhodnocovat, komu mohou peníze půjčit a komu ne. Nyní zvažuje napojení do registrů energetických společností a telekomunikačních služeb. Z těchto údajů bude vědět, zda žadatel platí účty, či nikoliv. Pokud je proti žadateli o úvěr vedeno insolvenční nebo exekuční řízení, automaticky takové žádosti zamítá.

KDE LIDÉ TEPRVE ČEKAJÍ NA SCHVÁLENÍ, MAJÍ UŽ TADY PENÍZE NA ÚČTU
Přesně tak to s tou rychlostí vážně je. Společnost totiž k převodům schválených půjček využívá vlastní platební bránu, díky které dokáže schválené peníze převádět v reálném čase ještě týž den, reálně asi do 5 minut. Nezáleží vůbec na tom, jakou má kdo banku. Celý systém si s tím v pohodě poradí během chvilky. To je vlastně hlavní důvod, proč je Švýcarská půjčka.cz opravdu rychlá a není to jen prázdná reklamní fráze.

„Ideální by pochopitelně bylo, když by si nikdo nemusel půjčovat a vždycky mu zbylo. Ale někdy to prostě nevyjde. Jsou oblasti, ve kterých nemají půjčky opravdu smysl. Jako třeba dárky, oblečení a dovolené. Ale jsou i situace, kdy mohou krátkodobé úvěry „do výplaty“ velmi pomoci. My ve SWISS FUNDS apelujeme na všechny žadatele o úvěr, aby svoji situaci vždy dobře zhodnotili. Aby si půjčovali na důležité věci nebo při nenadálých situacích. Toto jsou vlastně také důvody, proč nyní intenzivně připravujeme online školu finanční gramotnosti,“ uvádí Havel.

AKTUÁLNĚ MŮŽETE V TÉTO FIRMĚ ZÍSKAT PRÁCI V KANCELÁŘI
Jestli se zrovna rozhlížíte po nové práci v Jihlavě, nemáte vysloveně konkrétní zaměření, ale rádi byste pracovali v kanceláři a dělali něco mezi administrativou a klientským servisem, tak zpozorněte. SWISS FUNDS a.s. rozšiřuje svůj kamarádský tým. A ten toho má na starosti opravdu hodně. Podívejte se, jaká volná místa nabízí a co je jejich náplní. Na stránkách najdete ale i další pracovní nabídky, třeba na zkušené PHP vývojáře.

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Jihlavský sen aneb Jak dva kluci založili na Vysočině miliardovou IT firmu

Autor: (red )

Místo události: Masarykovo náměstí 102/65,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: Olympijského běhu v Jihlavě se zúčastnil rekordní počet běžců

  22.06.2018
  Olympijský běh "vyhnal" do ulic měst po celé republice více než sedmdesát tisíc běžců. A v Jihlavě, kde...

  Na Brněnském mostě vznikne pruh pro MHD, silnice u Cityparku bude širší

  22.06.2018
  Upřednostnit MHD v ulicích je trend ve světových metropolích i v Jihlavě. Nový pruh vyhrazený pro trolejbusy...

  Jihlavské pověsti a staré příběhy ožívají v nové knize. I o Bílé paní či mincmistrovi

  21.06.2018
  Starobylé město, jehož historie je psaná stříbrným písmem, oplývá spoustou povídek, příběhů a historek....

  Vila Marie Karas stavbou Kraje Vysočina. Odborníci vyzdvihli preciznost provedení

  20.06.2018
  Prestižním oceněním se může pochlubit zrekonstruovaná vila Marie Karas v blízkosti jihlavského centra....

  Jihlavou znovu projdou havíři v krojích. A příští rok bude průvod největší v historii

  19.06.2018
  Historické kroje malých havířů tak, jako už je tomu znovu tradicí, i letos oživí ulice krajského města...

  VIDEO: Divadlo T.E.J.P. hledá umělce. V létě rozesměje Jihlavu i Telč

  19.06.2018
  Unikátní vysočinský projekt v minulosti pobavil diváky v Jihlavě, Telči a Vílanci. Do prvních dvou destinací...